3. "Скуадра адзура" тръгна с драматичен обрат срещу САЩ

"Скуадра адзура" тръгна с драматичен обрат срещу САЩ

Резервата Джузепе Роси донесе победата за световните шампиони в първия мач за Купата на Конфедерациите

Световният шампион Италия започна участието си на турнира за Купата на Конфедерациите с изстрадана, но заслужена победа с 3:1 над тима на САЩ във втория мач от група "Б". "Скуадрата" достигна до пълен обрат срещу бойкия американски тим в среща, която бе изпъстрена със спорни съдийски решения. Директен червен картон, отменен автогол и дузпа видяха зрителите на препълнените трибуни на "Лофтъс Весфейд". В крайна сметка всичко в мача бе решено от една двойна смяна на Марчело Липи, която се оказа съдбоносна за крайния изход на двубоя.

Срещата започна с леко предимство за световните шампиони от Италия, които опитаха да притиснат своя съперник от самото начало. Първите опасности дойдоха от Джилардино и Гатузо, но ударите на двамата не намериха вратата на Хауърд. За САЩ пък активно в предни позиции играха Демпси и Донован, но и двамата нямаха късмет да открият резултата.

Стигна се до 35-ата минута, когато Кларк направи много грубо нарушение в краката на съперник и остави своя тим с човек по-малко на терена. Италия моментално натисна и започна по-често да гледа към вратата на американците. В 39-ата минута "Скуадра адзура" направи хубава контраатака, при която Каморанези трябваше да бъде изведен от дясно. Борнщайн обаче игра пръв с топката и с шпагат заблуди излизащия напред Тим Хауърд. Топката влезе в мрежата на САЩ, италианците започнаха да се радват, но гол нямаше, защото страничният съдия бе вдигнал високо флага си за засада.

Минута, след като бе отменен гол за Италия, САЩ успя да открие резултата. Киелини за пореден път действа неразумно в наказателното поле и направи дузпа, след като изрита крайния нападател Алдиторе. Донован бе точен от бялата точка за 1:0 и САЩ изненадващо излезе напред в резултата с човек по-малко. До края на полувремето двата отбора си отправиха по още един опасен удар, но до гол не се стигна.

Италия наложи тотален натиск още от самото начало на втората част и буквално се пренесе в наказателното поле на САЩ. Усилията на Якуинта и Джилардино обаче не се оказаха достатъчни за нещо по-опасно и се наложи Марчело Липи да прави двойна смяна в 58-ата минута. В игра се появиха зажаднелите за футбол Джузепе Роси и Рикардо Монтоливо и това даде резултат още в следващата минута. Роси открадна хитро една топка в половината на САЩ, напредна 2,3 метра и с мощен удар с левия крак от дъгата заби топката в мрежата на Хауърд за 1:1.

Натискът на Италия продължи и в следващите минути пред Роси се откри нова възможност за гол, но този път нападателят на Виляреал не успя да намери добре топката и тя излезе в аут. В 67-ата минута "Скуадра адзура" отново можеше да отбележи и да обърне резултата в своя полза. Първо Пирло изстреля истински снаряд от около 25 метра, Хауърд изби, а ударът на Якуинта при добавката се оказа твърде неточен.

Към 70-ата минута отборът на САЩ вече тотално се умори и свали гарда. В 72-ата минута Даниеле Де Роси донесе така чакания обрат със страхотен удар от около 30 метра, който намери долния ляв ъгъл на Тим Хауърд - 2:1 за Италия. Последваха удари на Монтоливо и Якуинта, но стражът на САЩ спаси своя отбор от трети гол. В 81-ата минута пък американците отново поискаха дузпа, след като Легроталие се качи на гърба на Донован, но съдията остана безмълвен.

И когато по всичко изглеждаше, че Италия без проблеми ще задържи преднината си, резервата Кийестан изправи на нокти Марчело Липи и компания, но ударът му премина на сантиметри над напречната греда за късмет на Джиджи Буфон. В последната минута на мача пък удар на Якуинта отблизо бе спасен от Хауърд. В даденото от съдията продължение пък Лука Тони бе изведен сам срещу стража на САЩ, но стреля слабо и не успя да го преодолее.

Все пак се стигна до още един гол във вратата на американците, който падна в последната минута на продължението. След страхотна игра на Пирло и прекрасен негов пас към Роси, младият нападател на Виляреал разстреля с десния крак Хауърд и оформи крайното 3:1 в полза на "адзурите".

В крайна сметка световните шампиони постигнаха пълен обрат и стартираха с важна победа в турнира. В следващите мачове от група "Б" Италия играе с Египет, докато САЩ ще се изправи срещу Бразилия.

САЩ - Италия 1:3
1:0 Донован (д) 40'