3. Щутгарт би Шалке насред "Фелтинс Арена" с 2:1 и много късмет

Щутгарт би Шалке насред "Фелтинс Арена" с 2:1 и много късмет

Щутгарт победи Шалке в критично важен мач от 32-я кръг на немската Бундеслига. Победата за гостите в дербито на кръга донесоха Какау и Чиприан Марика. Успехът за швабите в известна степен може да считан за исторически, тъй като последната победа на Щутгарт като гост на Шалке бе през сезон 1998, когато на „Паркщадион” гостите успяха да обърнат „сините” от 0:2 за крайното 4:3. Щутгарт от своя страна също така навлезе в двубоя с убедителните шест поредни победи, включително и престижното 4:1 срещу лидера Волфсбург миналата събота

Преди двубоя Шалке можеше да се похвали 9 победи в последните си 10 домакинства. Щутгарт обаче разполагаше с психологическото предимство и победата с 2:0 от първия мач в 15-я кръг. Това до голяма степен бе и загубата с най-голяма разлика за футболистите на Михаел Бюскенс. Щутгарт от своя страна също така навлезе в двубоя с убедителните шест поредни победи, включително и престижното 4:1 срещу лидера Волфсбург миналата събота.

Интересен факт от сезонната статистика на клуба от Гелзенкирхен навява за каръка, който преследва отбора в последните 31 кръга. Общо 14 пъти футболистите на Шалке са срещали съпротивата на рамката обграждаща противниковите вратари. 14-те греди обаче до известна степен се компенсират за стабилната игра на отбраната от 30-те гола, които е инкасирал Шалке досега.

Дуелът на топнападателите на двата клуба между Кевин Курани  и Марио Гомес за жалост тази вечер бе отложен. Чиприан Марика  замени оплакващия се от проблеми в адукторите Гомес. Освен немския национал сред големите отсъстващи за гостите се забелязваха Сердар Тасчъ, Рикардо Осорио и Илдирай Бастюрк.

Кадровите проблеми на Маркус Бабел обаче не се проявиха. След вихреното начало на срещата и първоначалния домакински натиск Щутгарт, за изненада на 62-те хиляди на „Фелтинс Арена”, поведе в резултата благодарение страховит изстрел на Какау извън пределите на пеналта след четвърт час игра. Младен Кръстаич и Леван Кобияшвили се засуетиха и не успаха да опазят 28-годишният германец от бразилски произход. Какау пое топката, направи три бързи крачки и от 22 метра простреля Мануел Нойер за 1:0 и шестия си гол за сезона.

След като поведе в резултата Щутгарт предпочете да разчита главно на контраатаки, което остави инициативата в ръцете на Шалке. След като дълго време не успяваха да намерят пролука в отбраната на швабите „кралско сините” спечелиха правото да изпълнят пряк свободен удар. Десният бранител Кристиян Треш бе декориран в жълто от арбитъра Михаел Кемптер за високо вдигнат крак срещу Джърмейн Джоунс. С изпълнението на фаула се нагърби Иван Ракитич, който с прецизен удар от 20 метра прехвърли стената, запращайки топката в горния ляв ъгъл на Йенс Леман. Това бе първо попадение за Ракитич през последните 50 мача в Бундеслигата.

Полувремето приключи при 1:1, но футболистите на Щутгарт не се бяха отказали от борбата за сребърната салатиера. В 57-ата минута дойде времето на румънеца Чиприан Марика. Томас Хицелшпергер стреля от около 20 метра, но Нойер успя да избие. Решението се оказа временно и ненадеждно, защото кълбото попадна в краката на нападателя на „швабите”, който се разписа за четвърти път този сезон.

Изглежда лошия късмет нямаше да остави Шалке и тази вечер. В 74-ата минута при неразчетено излизане на Йенс Леман Кевин Курани запрати топката в дясната странична греда. И двата отбора не спряха да гонят нов гол до края на срещата, но в крайна сметка двубоят завърши при 2:1 за гостите, които записаха 18-ата си победа за сезона, а със своите 61 точки тима на Маркус Бабел е на една след Херта и последното място в зона Шампионска лига. Хофенхайм се възползва от удобната възможност и след победата си с 2:0 над Арминия размени осмото си място със седмото на Шалке.
Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига (ВИДЕО)

Баските победиха с 3:1