3. Шахтьор надигра Марсилия с 2:0 в Донецк

Шахтьор надигра Марсилия с 2:0 в Донецк

Украинският шампион Шахтьор постигна комфортен успех с 2:0 на своя „Олимпийский стадион” срещу гостуващия тим на Олимпик Марсилия. Момчетата на Мирча Луческу през по-голяма част от двубоя контролираха събитията на терена, но зрителите в Донецк не станаха свидетели на многобройни голови ситуации от страна и на двата отбора. Шахтьор засвидетелства териториалното си предимство с голове в на Хюбшман в 39-ата минута и Жадсон в 65-ата

Украинският шампион Шахтьор постигна комфортен успех с 2:0 на своя „Олимпийский стадион” срещу гостуващия тим на Олимпик Марсилия. Момчетата на Мирча Луческу през по-голяма част от двубоя контролираха събитията на терена, но зрителите в Донецк не станаха свидетели на многобройни голови ситуации от страна и на двата отбора. Шахтьор засвидетелства териториалното си предимство с голове в на Хюбшман в 39-ата минута и  Жадсон в 65-ата.

Шахтьор започна първото полувреме на четвъртфиналния двубой срещу френския си съперник като определено по-добрия отбор. Първото опасно положение дойде още във втората минута, когато след извеждащо подаване стреля от 10 метра. За съжаление на привържениците на украинския шампион топката попадна право във вратаря на Марсилия Стив Манданда.

Домакините запазиха статута си на по-опасния и активен тим до изтичането на първите 45 минути. Въпреки това Олимпик успя до известна да изравни играта, поради което акциите на Шахтьор бяха сведени главно до неуспешни центрирания от двата фланга и далечни извеждащи подавания към Фернандиньо, който до известна степен бе иззел ролята на самотен нападател от Луиш Адриано.

Балансът в резултата логично бе нарушен в полза на Шахьор в 39-ата минута от Томаш Хюбшман. Луиш Адриано не успя да обработи сполучливо топката, но въпреки всичко това не попречи на домакините да продължат акцията  си. Топката се озова в Дарио Сърна, който изпрати прострелен пас в противниковото наказателно поле. Там първи до топката достигна Хюбшман. Първият удар бе отразен от Манданда, но при добавката чешкият ляв бранител изпъна мрежата на Марсилия.

Разпределението на силите след почивката остана привидно непроменено и Шахтьор незабавно след съдийския сигнал се впусна в търсене на втори гол. Жадсон изпробва късмета си, след като се бе озовал в наказателното поле на марсилци, но ударът му бе прекалено слаб за да затрудни Манданда.

10 минути след началото на второто полувреме гостите най-сетне започнаха да поглеждат застрашително към противниковата врата. Най-доброто положение за тях се случи в 55-ата минута, когато Модесте Мбами и Мамду Нианг с бърз пробив оставиха отбраната на Шахтьор зад себе си, като първият удар на Мбами бе отразен от Пятов, а Нианг не успя да прати свободната топка в мрежата на Шахтьор. При последвалия ъглов удар бразилският ляв бранител на Олимпик, Хилтон също стреля опасно с глава.

След като гостите успяха да приповдигнат минорното си настроение започна да се увеличава и броя да добрите комбинации и застрашителните подстъпи към пеналта на украинския шампион. Точно когато привържениците на гостите се бяха сдобили с надеждата, че любимият им тим ще успее да се върне в мача Фернандиньо прониза вратата на Марсилия за втори път.

В 64-ата минута Жадсон отбеляза пределно ценен гол. Луиш Адриано получи коженото кълбо от десния фланг и забеляза непокрития Жадсон, който не сгреши от 14 метра, стреляйки в долния ляв ъгъл на вратата.

Въпреки увеличилия се пасив Марсилия продължи да атакува до последните минути на срещата, но отбраната на Шахтьор успя да се справи подстъпите на гостите. В 84-ата минута при едно от по-спорните положения през спокойния за рефера Детлеф Шеп мач последния в отбраната Ишенко фаулира откъсващия се Нианг. Реферът спести най-тежкото наказание за бранителя, но и жълтият картон се оказа достатъчен да го извади от реванша на „Велодром”.

Шахтьор (Донецк) – Олимпик Марсилия 2:0
1:0 Хюбшман 39