3. „Селесао” изнесе урок по футбол на световния шампион и го прати у дома

„Селесао” изнесе урок по футбол на световния шампион и го прати у дома

Класическа победа с 3:0 за Бразилия и много поводи за размисъл за Марчело Липи

Отборът на Бразилия направи на пух и прах тима на Италия в битката на шампионите от последния мач в група „Б” на турнира за Купата на Конфедерациите. „Селесао” постигна класическа победа с 3:0 над „Скуадра адзура” и спечели битката на най-титулуваните страни във футбола. Победата за САЩ със същия резултат над Египет в другия мач от групата пък вкара в употреба билетите за връщане в Италия на Марчело Липи и компания.

Първите няколко минути бяха за футболистите на Марчело Липи, които успяха да създадат известно напрежение пред Жулио Сезар, но нищо повече. Бразилия пък успя да стресне „Скуадра адзура” още в първата си атака, когато в 6-ата минута Рамирес се озова на чиста позиция от дясно, стреля, но топката срещна външната страна на гредата.

След 10-ата минута „селесао” взе изцяло инициативата и започна да реди атака след атака. Първо в 14-ата минута Буфон спаси силен удар на Робиньо, а минута по-късно Луиш Фабиано бе изведен на чиста позиция, но отново стражът на италианците действа добре и изпревари нападателя. В минутите, които бяха изцяло за отбора на Бразилия, единствен Каморанези от състава на Италия действаше активно в предни позиции. В 28-ата минута крилото на Ювентус стреля силно от въздуха, но топката премина на около половин метър над вратата.

Оттук до края на полувремето, на терена имаше само един отбор – този на Бразилия. Възпитаниците на Карлос Дунга отново настъпиха газта и за Киелини и Канаваро предстояха тежки минути. В 31-ата минута Луиш Фабиано за малко да изненада Буфон с хубав удар с глава, но топката премина на сантиметри от десния страничен стълб. След 2 минути пък дойде време за Лусио да покаже, че може да действа добре и в атака. Първо след негов пробив и центриране, топката се отклони в крака на Канаваро и срещна напречната греда, а секунди по-късно отново капитанът на „селесао” имаше възможност да отбележи, но ударът му бе спасен от Буфон.

Неизбежното се случи и стражът на „адзурите” капитулира в 37-ата минута. Майкон отправи анемичен удар с левия крак, Луиш Фабиано овладя и технично прати топката в долния десен ъгъл на Буфон за 0:1. След гола, защитата на Италия рухна и бразилците почнаха да си правят каквото искат. В 43-ата минута Робиньо направи хубаво двойно подаване с Кака, но след това се размина с топката, която стигна до Лиуш Фабиано. Стрелецът на Севиля вкара хладнокръвно втория си гол в мача, копвайки топката над плонжа на безпомощния Буфон.

Минута по-късно пък нова смъртоносна контраатака на Бразилия доведе до трети гол във вратата на Италия. Кака изведе Робиньо отляво, той напредна в половината на съперника и подаде към Луиш Фабиано за хеттрик, но Досена изпревари голмайстора на „селесао” и с шпагат заблуди Буфон и прати топката в собствената си мрежа за катастрофалното 0:3 на почивката.

Събитията на терена не се промениха много през втората част – Бразилия отново играеше по-добре и създаваше повече опасности, а Италия разчиташе на епизодични атаки и безразборни центрирания. Едва в 65-ата минута „Скуадра адзура” отправи първия си точен удар и той бе дело на резервата Джузепе Роси, но Жулио Сезар боксира. След около минута пък друга резерва Алберто Джиларино засече пас на Досена с едно докосване, но Сезар отново спаси. Малко по-късно пък стражът на „селесао” спаси силен изстрел на третата резерва Симоне Пепе. В следващата атака пък Роси пробва нов удар от далеч, но Жулио Сезар отново боксира. В минутите на Италия, бразилците отговориха с далечен изстрел на Кака, но той премина на сантиметри от вратата на Буфон.

В 76-ата минута Джилардино открадна една топка от Жулио Сезар, който остави вратата си празна, коженото кълбо стигна до Пепе, но неговият удар бе блокиран от притичалия Луизао. В 86-ата минута пък Кака можеше да реши всичко с четвърти гол, но топката отново премина встрани от вратата на Италия. До края на срещата световните шампиони опитаха да затруднят вратата на Бразилия с далечни удари на Досена и Пирло, които обаче не намериха целта и така резултатът остана непроменен.

Италия отпада с по-лоша голова разлика от тима на САЩ, който постигна успех с 3:0 над Египет. Янките се изправят срещу Испания. Бразилия пък завърши първи в групата с пълен актив от точки и ще се изправи срещу домакина ЮАР на полуфиналите.

Италия – Бразилия 0:3
0:1 Луиш Фабиано 37’
0:2 Луиш Фабиано 43’
0:3 Досена (авт) 44’

Италия: Буфон, Дзамброта, Канаваро, Киелини, Досена, Де Роси, Пирло, Монтоливо (Пепе 46’), Каморанези, Якуинта (Роси 38’), Тони (Джилардино 57’)

Старши треньор: Марчело Липи

Бразилия: Жулио Сезар, Майкон, Лусио, Жуан (Луизао 24’), Сантос, Мело, Жилберто Силва (Клеберсон 84’), Кака, Робиньо, Рамирес (Жосуе 86’), Луиш Фабиано

Старши треньор: Карлос Дунга