3. Съдийска аванта донесе точката на Ирландия на „Сан Никола”

Съдийска аванта донесе точката на Ирландия на „Сан Никола”

"Скуадра адзура" пропусна да се откъсне на върха в нашата група

Отборът на Ирландия постигна ценно равенство 1:1 при гостуването си на Италия в решителната квалификация от група 8, не и без помощта на главния съдия Волфганг Щарк. Цял мач Италия водеше с 1:0 и игра с човек по-малко, но в самия край силите на „Скуадра адзура” привършиха и Ирландия стигна до равенството.

Срещата започна равностойно, а още в 3-ата минута главният рефер Волфганг Щарк направи изключителен гаф и изгони новия любимец на Италия Джампаоло Пацини и вбеси 55 хиляди тифози на стадио „Сан Никола”. Пацини и Джон О’Шей скочиха за една висока топка и бранителят на Манчестър Юнайтед се надена на лакътя на Пацини и от лицето му започна да шурти кръв. Явно заблуден от кървавата фланелка на О’Шей, немският арбитър Волфганг Щарк извади директен червен картон на голмайстора на Самп и остави домакините с човек по-малко.

Въпреки че вече бе в намален състав, „Скуадра адзура” съвсем скоро напомни защо е световен шампион. В 10-ата минута Андреа Пирло намери с прехвърлящ пас Фабио Гросо отляво, който напредна и подаде на Якуинта, а за нападателя на Юве не бе проблем да мушне топката в опразнената врата на Шей Гивън – 1:0. Оттук до края на полувремето Ирландия наложи тотален натиск, но без успех. Възпитаниците на Джовани Трапатони непрестанно изсипваха топката в наказателното поле на Италия и разчитаха на грешка в отбраната на домакините, която обаче така и не дойде. В 31-ата минута Симоне Пепе можеше да вкара за 2:0, след като се озова на чиста позиция от дясно, но ударът му срещна външната страна на мрежата. В самия край на полувремето Стивън Хънт нацели напречната греда над Буфон с мощен удар от дъгата на наказателното поле, като това бе и най-добрата ситуация пред гостите.

Второто полувреме започна по същия начин, по който завърши първото. Ирландия се пренесе изцяло в половината на Италия и продължи непрестанно да изсипва топката в наказателното поле на домакините. До голова опасност обаче така и не се стигаше. Буфон и защитата пред него се справиха с атаките на гостите, но силите на „Скуадра адзура” не стигаха за нещо повече в офанзивен план.

В 75-ата минута Волфганг Щарк отново удари едно рамо на Ирландия, след като не отсъди дузпа за нарушение в наказателното поле срещу Джорджо Киелини. Бранителят на Юве бе почти съблечен от Джон О’Шей, след центриране от пряк свободен удар, но немският съдия остана безмълвен.

Всичко по-интересно в остатъка от срещата се случи в последните 10 минути. Първо Якуинта не успя да засече подаване на Бриги отдясно, а в следващата атака Буфон изби силен шут на Уилан. В 89-ата минута Ирландия все пак стигна до равенството. Шей Гивън изрита силно топката от аут, последва разбъркване в наказателното поле на Италия, а Роби Кийн се оказа най-съобразителен и с техничен удар прати топката покрай Буфон за 1:1. В добавеното време Кийн можеше да направи пълен обрат, но ударът му бе спасен от стража на домакините.

Така след това равенство Италия остана на първа позиция в група 8 с актив от 14 точки, а Ирландия е втори с 12 точки в актива си. България пък е на третото място със 7 точки.

Италия – Ирландия 1:1
1:0 Якуинта 10’