3. Рома взе скалпа на Киево с човек по-малко

Рома взе скалпа на Киево с човек по-малко

Гол в първата минута на Де Роси донесе ценен успех за „вълците” в дебюта на Лука Тони – 1:0

Отборът на Рома постигна важна победа с минималното 1:0 над тима на Киево при домакинството си от 19-ия кръг на италианската Серия „А”, след която се изкачи на заветното четвърто място. Момчетата на Клаудио Раниери поведоха в резултата още в първата минута чрез Даниеле Де Роси, а впоследствие „вълците” доиграха мача с 10 човека, след като Алешандре Дони бе изгонен още в 12-ата минута. Въпреки численото си предимство, „летящите магарета” от Верона не стигнаха до изравнително попадение, а дори можеха да допуснат поне още един гол, но Давид Пизаро пропусна дузпа за домакините.

Срещата започна по блестящ начин за домакините, които успяха да поведат в резултата още в първата минута на двубоя, когато капитанът Даниеле Де Роси засече с глава центриране от ъглов удар на Пизаро и от няколко метра остави безпомощен Сорентино – 1:0. Малко по-късно пък Лука Тони имаше шанс да вкара дебютното си попадение с екипа на римските „вълци”, но негов мощен удар с глава не намери очертанията на вратата.

Така се стигна до 12-ата минута, когато нещата за Клаудио Раниери и компания придобиха съвсем друг вид. Стражът на домакините Алешандре Дони излезе напред, за да пресрещне Бентиволио и игра с ръка извън наказателното поле, което принуди реферът Мацолени да му покаже директен червен картон. Така в игра се появи румънският вратар Богдан Лобонт, който замени Мирко Вучинич, а Рома остана с човек по-малко.

Въпреки, че бяха останали с човек по-малко на терена, футболистите на Рома продължиха да бъдат по-активният тим на терена и в 16-ата минута за малко Даниеле Де Роси да отбележи втория си гол в мача, но негов удар от далеч премина на около половин метър над напречната греда. Киево от своя страна с течение на времето се пренесе в половината на Рома, но не стигна до нищо по-опасно с изключение на един неточен удар на Абрускато.

В 30-ата минута пък Лука Тони направи непростим пропуск, след като бе намерен непокрит в наказателното поле от Рийзе, но от 2 метра не успя да уцели вратата – шокиращ пропуск на дебютанта. Малко по-късно пък Тадей повтори изпълнението на Тони и също пропусна от непосредствена близост, отново след центриране на Рийзе. До края на полувремето Киево натисна своя съперник и стигна до две опасни положения, но удари на Абрускато и Пинци бяха спасени от Богдан Лобонт.

Киево започна много активно втората част и набързо създаде две много добри атаки, но Лобонт и защитата пред него успяха да се справят с напрежението. Така се стигна до 55-ата минута, когато „вълците” получиха правото да изпълнят дузпа, след като Мандели събори Лука Тони в наказателното поле. Сорентино обаче спаси удара на Давид Пизаро от бялата точка и запази интригата в мача.

След пропуска на Пизаро футболистите на Киево взеха инициативата в свои ръце, но техните атаки така и не успяха да затруднят Богдан Лобонт и да доведат до чисти голови положения. „Вълците” от своя страна приеха играта в своята половина, защитаваха се отлично и разчитаха само на контраатаки в предни позиции. При една от тях Симоне Перота пропусна отлична възможност в наказателното поле на гостите, след като не успя да засече с плонж от 2 метра отлично центриране на Тадей на далечната греда.

Към края на срещата Киево хвърли всички сили в атака, но и това не доведе до нещо по-опасно пред вратата на Лобонт. За сметка на това в последните секунди на двубоя Рома пропусна нова възможност за втори гол, след като опасен удар на резервата Баптища бе спасен по страхотен начин от Сорентино. В крайна сметка резултатът остана непроменен и Рома се поздрави с трудна победа, след като игра 80 минути с човек по-малко.

Така с този успех Рома се върна на 4-тото място в Серия „А” с актив от 32 точки, 1 зад Юве и две зад Милан. Киево пък е 12-и с актив от 24 точки.

Рома – Киево 1:0
1:0 Де Роси 1’

Рома: Дони, Касети, Бурдисо, Жуан, Рийзе, Де Роси (Бриги 66’), Пизаро, Тадей, Перота, Вучинич (Лобонт 12’), Тони (Баптища 83’)

Старши треньор: Клаудио Раниери

Киево: Сорентино, Фрей, Мандели (Марколини 75’), Йепес, Мантовани, Ариати, Ригони (Лусиано 69’), Бентиволио, Пинци, Богдани (Граноче 71’), Абрускато

Старши треньор: Доменико Ди Карло

Жълти картони: Мандели, Йепес, Мантовани (Киево)

Червени картони: Дони (Рома, 12’)