3. Рома си върна на Базел в драматичен мач в Швейцария (видео)

Рома си върна на Базел в драматичен мач в Швейцария (видео)

"Вълците" спечелиха с 3:2 визитата си в Базел. Байерн мачка с 4 гола в Румъния.

Отборът на Рома победи Базел, като гост с 3:2 в мач от група „Е” на Шампионската лига, след като срещата в Рим две седмици по-рано бе завършила изненадващо при резултат 3:1 за швейцарците. „Вълците” излязоха на "Сейнт Джейкъб Парк" решени на всяка цена да вземат реванш за срамната загуба у дома и да затвърдят позициите си в групата. Както е известно, преди тази среща, отборите на Базел, Клуж и Рома имаха по 3 точки и по всичко изглеждаше, че предстои люта битка за второто място.

Първото голово положение в мача се откри пред футболисите на Рома. Менес имаше възможност да се разпише, но силният му удар от малък ъгъл мина над гредата на вратата на домакините.

Последваха няколко много опасни атаки за швейцарците. Окрилени от успеха си на „Олимпико”, играчите на Базел притиснаха италианците в тяхната половина и като по чудо не успяха да поведат в резултата. В 11-ата минута топката попадна в Хугел, който стреля силно от малкото наказателно поле на гостите, но ударът му бе великолепно спасен от вратаря на римляните Хулио Серджо. Две минути по-късно Щрелер излезе на чиста позиция, но в последния момент топката бе избита в корнер.

Въпреки натиска на Базел, „вълците” бяха отборът, който откри резултата в 16-ата минута. След нарушение, извършено срещу Вучинич, съдията Бьорн Куйперс даде знак играта да продължи. След авантажа топката попадна в Менес, който без да се бави отправи неспасяем удар в долния ляв ъгъл на вратата на домакините.
Това попадение преобърна събитията в мача и голмайсторът можеше да удвои само две минути след като вече бе отбелязал. Този път, при сходна ситуация, негов удар мина на сантиметри от лявата греда на вратата, пазена от Констанцо.

В 24-ата минута отборът на Рома получи правото да изпълни дузпа, след като Рийзе бе фаулиран от Щокер в наказателното поле на домакините. Зад топката застана капитанът Тоти, който хладнокръвно отбеляза за 2:0. Вратарят на Базел хвана ъгъла, но не му достигнаха стотни от секундата, за да предотврати попадението.

Първото полувреме завърши с нов натиск на швейцарците, но този път те не съумяха да застрашат сериозно вратата на гостите. Слаби удари на Щрелер и Хугел бяха отразени без проблем от стража на италианците. Резултат на почивката – 0:2.

През втората част домакините хвърлиха всички усилия в предни позиции. Футболистите на Рома бяха доста добре организирани в защита и удържаха набезите на швейцарците през по-голямата част от вторите 45 минути.
В 69-ата минута на мача, Фрай вдъхна надежда на своите, като се разписа с глава след грешка на иначе перфектния до този момент Хулио Серджо.
Изоставайки само с един гол, домакините се хвърлиха още по-ожесточено напред, но за съжаление оставиха много празни пространства в задни позиции и бяха наказани от Греко в 76-ата минута. Нападателят на Рома, който се бе появил само преди минута на мястото на Менес, се разписа след асистенция на Бориело.

Домакините обаче не се предадоха и върнаха още едно попадение, дело на Шакири в 83-ата минута, правейки пълна драмата в заключителните моменти на мача.

Наложи се „вълците” да треперят до края, тъй като при евентуална загуба на точки, преминаването им в следващата фаза на турнира бе под сериозен въпрос.

В самия край на мача нервите на домакините не издържаха и се наложи Щокер да напусне терена след втори жълт картон.

Така Рома успя да спечели ценни три точки и се изкачи на второ място в група „Е” на Шампионската лига.

БАЗЕЛ - РОМА 2:3
16’         Менес
24’         Тоти
69’ Фрай
76’         Греко
83’ Шакири

Базел: Костанцо, Сафари, Ферати (88’ Чипърфийлд), Абрахам, Инкуум, Щокер, Япи, Хугел, Шакири, Фрай, Щрелер

Рома: Хулио Серджо, Касети, Рийзе, Хуан, Г. Бурдисо (80’ Н. Бурдисо), Перота, Менес (75’ Греко), Де Роси, Симплисио, Тоти, Вучинич (70’ Бориело)

Жълти картони: 24’ Щокер, 48’ Стрелер; 48’ Касети, 50’ Перота
Червени картони: 90’ Щокер
Рефер: Бьорн Куйперс, Холандия
Стадион: Сейнт Джейкъб Парк

В другия мач от групата Байерн Мюнхен победи категорично като гост отбора на Клуж с 4:0. С хеттрик за баварците се отличи Марио Гомес, а последното попадение отбеляза Мюлер в последната минута на двубоя.

Първо в 12-ата минута на срещата Лам центрира отдясно, ниско по тревата, след което силният удар на Отъл бе париран. При добавката обаче Гомес не сбърка, откривайки головата сметка на немците за тази вечер.

Второто попадение за гостите, дойде отново след центриране отдясно. Този път Алтънтоп, в 24-ата минута, намери добре по въздуха Лам, който свали с глава за Гомес и последният удвои пренината за Байерн, с удар от близко разстояние.

Марио Гомес оформи своя хеттрик в 71-ата минута на срещата, когато след перфектно извеждащо подаване на Швайнщайгер, който до този момент не се бе отличил с нищо особено, 25-годишният нападател на немците се озова очи в очи с вратаря на домакините Станчиойу и се разписа за трети път в мача.

Крайното 0:4 оформи Мюлер в 90-ата минута.

Баварците вече спокойно могат да чакат жребия за следващата фаза на турнира, след като постигнаха четири победи в четирите си мача до момента. Рома са втори с актив от шест точки, а на последните две места в групата са отборите на Базел и Клуж с по три.