3. Реал запази шансове за титлата след 5:1 над Атлетик Билбао

Реал запази шансове за титлата след 5:1 над Атлетик Билбао

10 баски бяха близо до сензацията, но отбраната им капитулира на четири пъти в последните 15 минути

Отборът на Реал (Мадрид) направи нова важна крачка към спечелването на титлата в Ла Лига, след като разгроми състава на Атлетик Билбао с 5:1. Срещата се игра на стадион „Сантяго Бернабеу” и бе от програмата на 37-ия, предпоследен, кръг на испанската Примера Дивисион. Гостите играха с човек по-малко почти през целия двубой, след като Аморебиета получи директен червен картон в 20-ата минута.

Двубоят започна със страхотна възможност за баските още в 1-та минута, когато Токеро засече с глава центриране от фаул на Йесте, но Касияс спаси. 3 минути по-късно Роналдо направи хубав самостоятелен рейд и опита късмета си от границата на наказателното поле, ала тозипът бе ред на стража на гостите да показва класа.

С течение на времето натискът на „белия балет” се усилваше, но чисти положения пред Ирайсос все още нямаше. Това принуди възпитаниците на Пелегрини да опитват повече далечни удари, за да застрашат вратата на гостите. Късмета си опитаха Арбелоа, Роналдо и Игуаин, но шутовете им не намериха рамката на Ирайсос.

Така се стигна до 20-ата минута, когато Аморабиета от Билбао игра с ръце в наказателното си поле, а реферът прецени, че действията му са били умишлени и му показа директен червен картон и дузпа в полза на Реал. Зад топката застана най-скъпият играч в историята на футбола – Кристиано Роналдо, който бе безпощаден, извеждайки своите напред в резултата – 1:0.

Макар и с човек по-малко, баските опитаха да променят развоя на събитията на терена и в 26-ата минута Токеро засече с глава центриране на Итураспе, но ударът му излезе в аут. В следващата атака Билбао пак бе близо до попадение, след като Мартинес изведе Коикили на добра позиция, ала изстрелът на втория бе спасен от Касияс.

След тези напрегнати няколко минути пред вратата на столичани, дойде ред и на Реал да натисне своя опонент. В 31-ата минута Ирайсос спаси изстрел на Роналдо от фаул, а в 35-ата и 37-ата разколеба последователно и Игуаин, и Гранеро. В 34-ата минута пък Роналдо шутира с левия крак извън наказателното поле, но топката не намери очертанията на вратата на Ирайсос.

Улисани в атаки, мадридчани оголиха задните си позиции и в 41-ата минута „Сантяго Бернабеу” бе попарен от изравнително попадение. Тогава Йесте навлезе умело в малкото наказателно поле на „кралете” и с левия крак прониза Касияс за 1:1.

До края на полувремето гостите опитаха да накъсат темпото на игра и да се приберат в съблекалните при равенство. Планът на баските успя и до нов гол не се стигна. Така двата отбора се оттеглиха на почивка при равенство 1:1.

Втората част започна с невероятен натиск на „белия балет” и още в първата атака Игуаин стреля опасно с левия крак, но топката излезе в аут. В 50-ата минута Роналдо засече с глава центриране на Кака, но бе разколебан от Ирайсос. Последваха два неточни изстрела на Кака преди да се стигне до 55-ата минута, когато Марсело изведе Гранеро на добра позиция, халфът шутира с десния крак, ала кълбото срещна напречната греда на Касияс.

Натискът на домакините ставаше все по-силен, но при една контраакция в 62-ата минута Атлетик бе близо до нов гол. Тогава Мартинес изведе Йесте на добра позиция, вторият шутира опасно, но Касияс се намеси авторитетно и спаси. 120 секунди по-късно другият вратар, Ирайсос, трябваше да показва класа, спасявайки опасен изстрел на Игуаин.

Към средата на втората част умората натежа в краката на гостите и те се прибраха още плътно в своята половина, чакайки възможностите си на контраатака. Натискът на Реал обаче ставаше неудържим и последваха неточни удари на Гути, Игуаин и Марсело. В 72-ата минута пък Бензема опита да преодолее Ирайсос, но стражът на баските отново спаси.

В 73-ата минута обаче, нищо не можеше да помогне на Билбао, след като Бензема стреля с глава, Ирайсос изби, но при добавката Игуаин изведе „кралете” напред в резултата – 2:1. След гола Реал продължи да доминира и в 80-ата минута Рамос покачи на 3:1 в полза на „белия балет”. Тогава десният бранител получи в наказателното поле и с бомбен удар с десния крак прати кълбот в горния ляв ъгъл на вратата на баските.

При 3:1 за Реал всички мислеха, че столичани ще намалят оборотите, но това съвсем не бе така. Още в 81-ата минута Бензема засече центриране на Кака в малкото наказателно поле и направи резултата 4:1 в полза на домакините. 4 минути по-късно французинът бе близо до втория си гол в мача, но Ирайсос спаси шута му. Крайното 5:1 бе оформено в 89-ата минута от Марсело, който бе изведен в лявата част на наказателното поле и с левия крак прати кълбото в мрежата на баските за пети път.

След тази победа Реал остава на 2-о място във временното класиране с актив от 95 точки, на една зад лидера и шампион Барселона. Гостите от Билбао пък са 8-и с 51 спечелени точки.

Стартови състави:

Реал: Касияс, Арбелоа, Рамос, Албиол, Марсело, Гаго (Кака 46’), Алонсо, Гранеро (Бензема 67’), Гути, Роналдо, Игуаин (М. Диара 82’)

Атлетик: Ирайсос, Ираола, Аморебиета, Сан Хосе, Коикили, Мартинес, Итураспе, Гурпеги, Йесте (Габилондо 66’), Токеро (Йоренте 75’), Де Маркос (Сусаета 54’)

Жълти картони: Гаго, Арбелоа, Гути (Реал); Ираола, Ирайсос (Атлетик)

Червени картони: Аморебиета

Стадион: „Сантяго Бернабеу”

Рефер: Мунис Фернандес

Пеп: Арсенал се защитаваше много добре

Мениджърът на Сити разбира защо противникът е бавил времето

Медиите в Испания: Сезонът за Тер Стеген приключи!

Както е известно, вратарят се контузи срещу Виляреал

Барса се отърси от загубата срещу Монако и размаза Виляреал (ВИДЕО)

Каталунците постигнаха гръмка победа с 5:1

Шок за Барса! Тер Стеген май се контузи тежко

Той бе изнесен на носилка

Рома разби Удинезе след уволнението на Де Роси (ВИДЕО)

Неговият наследник Иван Юрич тръгна отлично

Щутгарт разпиля Борусия Дортмунд с 5:1

Исторически срам за финалиста от Шампионска лига

КАКВО ДЕРБИ! Милан съкруши Интер с гол в 89-та минута! (ВИДЕО)

Матео Габия е големият герой за "росонерите"

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига (ВИДЕО)

Баските победиха с 3:1