3. Реал (Мадрид) се изправя срещу Милан в мега-сблъсъка на Шампионската лига

Реал (Мадрид) се изправя срещу Милан в мега-сблъсъка на Шампионската лига

Двата най-титулувани европейски отбора се изправят един срещу друг на "Бернабеу"

Тази вечер в 21.45 часа на стадион "Сантяго Бернабеу" един срещу друг ще излязат два от гигантите на европейския футбол – Реал (Мадрид) и Милан. Двубоят между двата клуба ще бъде черешката на тортата в тазгодишното издание на груповата фаза на Шампионската лига, след като се срещат двата тима с най-много титли от най-комерсиалния турнир – 9 за „белия балет” и 7 за „росонерите”. Интригата в мача се подклажда и от факта, че през лятото любимецът на тифозите на Милан Кака бе продаден в мадридския гранд и тази вечер той за първи път ще се изправи срещу бившия си клуб.

На пръв поглед испанският клуб се намира в много по-добра форма, след като тимът заема второто място в Примера дивисион, с една загуба от девет мача. В Шампионската лига „белия балет” има две победи от първите два мача, а нападателите на мадридчани са отбелязали осем гола. Статистиката обаче не е гаранция за успех, защото още в първите срещи от испанското първенство се видяха слабостите в тима на Мануел Пелегрини. Пробойните в отбраната излязоха на яве в двубоите с Депортиво Ла Коруня и най-вече срещу Севиля, а в защитната линия на тима цареше истински хаос. Същият недостатък се видя и при гостуването на Цюрих, след като дебютантите в турнира вкараха цели два гола на „галактическия” тим. Другата неприятна новина за Реал (Мадрид) е, че най-скъпият футболист в света Кристиано Роналдо е контузен и няма да вземе участие в двубоя.

Ситуацията в Милан не е много розова, след като отборът не се представя убедително в първенството и дори се заговори за смяната на Леонардо. Миланският гранд има само три победи от началото на първенството в Италия, а във втория кръг тифозите на тима трябваше да преглътнат унизителната загуба с 0:4 от градския съперник Интер. Все пак бразилският наставник взе глътка въздух след победата с 2:1 в дербито с Рома. „Росонерите” обаче трябва на всяка цена да търсят точки при гостуването си в Мадрид, след като в миналия кръг на груповата фаза се изложиха у дома срещу Цюрих, като записаха една от най-срамните загуби в историята си - 0:1.

Кои са предимствата на Реал в тази среща? Несъмнено това ще бъде атмосферата на „Сантиаго Бернабеу”. Другият коз се казва Кака, който за първи път излиза срещу бившия си отбор и ще иска да покаже, че сантиментите нямат място на терена. Бразилецът вчера дори се закани, че ще се разпише във вратата на "росонерите". Почти сигурно Пелегрини ще заложи на схема 4-2-2-2 , като атаката на тима ще бъде водена от Игуаин и Раул. Двамата се възползваха по най-добрия начин от колебливото представяне на Бензема и има голяма вероятност да излязат като титуляри срещу Милан. Президентът на "белия балет" Флорентино Перес обаче не иска и да чува, че струващият 30-милиона евро Карим Бензема може да бъде забит на пейката. По крилата ще атакуват Кака и Гранеро, а в средата ще оперират Шаби Алонсо и Ласана Диара. Двамата разбивачи ще трябва да прекъснат връзката между Роналдиньо и Пато, както и между Пирло и Амброзини. От групата за мача отпаднаха контузените Роналдо, Нистелрой, Арбелоа, Гаго и Метцелдер.

Аргументите на Милан в тази среща не са много. Отборът взе глътка въздух след победата над Рома и сега играчите ще играят още по-мотивирано. Най-силният коз на "росонерите" се крие във факта, че независимо от моментната форма, тимът се преобразява в Шампионската лига. Именно това е причината, шефовете на "росонерите" да тръбят, че най-комерсиалният турнир е в ДНК-то на Милан. Другият аргумент е все по-доброто взаимодействие в сърцето на отбраната между Тиаго Силва и Алесандро Неста. Леонардо почти сигурно отново ще заложи на схемата 4-3-3, която донесе ценния успех срещу „вълците”. На върха на атаката се очаква да действа Филипо Индзаги, а от по-задни позиции ще атакуват бразилците Пато и Роналдиньо. В центъра на терена почти сигурно ще оперират Зеедорф и Амброзини, а малко зад тях ще бъде Пирло. На вратата на "росонерите" като титуляр ще започне бразилецът Дида. Заради контузии от състава отпаднаха Марко Сторари, Огучи Ониеву, Давиде Ди Дженаро и Даниеле Бонера. Дженаро Гатузо също бе оставен в Милано, за да се възстановява от травмата си в коляното. Единственият, който се завръща в тима, след продължително отсъствие, е Марко Бориело.

В исторически план Реал (Мадрид) и Милан са се срещали шест пъти в евротурнирите. Като изключим мачовете им от груповата фаза в Шампионската лига през 2002/03, които до известна степен имаха протоколен характер, в останалите пет сблъсъка „белия балет" има минимално предимство с 3:2.

Първият мач меж¬ду двата тима се играе на 19 април 1956 г. в полуфинал от първото издание на КЕШ пред 125 000 зрители на „Сантяго Бернабеу". Срещата започва отлично за домакините и още в 6-ата минута нападателят от аржентински произход Ектор Риал разпечатва Лоренцо Буфон за 1:0. Три минути по-късно Гунар Нордал възстановява равенството. До почивката двата отбора си разменят по ощедин гол чрез Хосеито и Скиафино, който е основната движеща сила на Милан. През второто полувреме обаче „кралският клуб" взема своето с головете на Роке Олсен и Алфредо Ди Стефано, а на реванша допуска минималназагуба с 1:2, което му осигурява място на финала срещу Реймс.

Само две години по-късно двата тима се срещат на финала в Брюксел, в директен спор за трофея. През първата част голове така и не падат, но след почивката „росонерите" излизат напред в резултата след красив удар на Скиафино, а Кукиарони уцелва гредата. В 74-тата минута Алфредо Ди Стефано най-после се отскубва от опеката на Чезаре Малдини и изравнява. Грило отново извежда италианците напред, но 60 секунди по-късно Риал оформя равенството в редовното време - 2:2. След края на мача организаторите от УЕФА са много притеснени, тъй като не са очаквали подобен развой и първоначалната уговорка е при равенство двата отбора да изиграят още два мача на разменено гостуване. След кратко съвещание все пак се решава да има продължения и в 107-ата минута Франсиско „Пако" Хенто донася третата поредна купа във витрината на Реал.

През 1963/64 Реал отново изхвърля „росонерите" на четвъртфиналите след две разменени победи. След това Милан чака чак до 1989 г., за да си отмъсти със смазващо 5:0 на „Джузепе Меаца" в полуфинал за КЕШ. Първата среща на „Бернабеу" завършва 1:1 с гол на Уго Санчес и автогол на вратаря Буйо, а всички чакат завързан реванш. Вместо това обаче още в 18-ата минута Карло Анчелоти успява да финтира двама противникови играчи и с мощен удар от 25 метра открива резултата. Бедите за Реал продължават и в 25-ата минута Франк Рийкард безпощадно засича с глава центриране на Тасоти отдясно. В самия край на полувремето Роберто Донадони повтаря упражнението отляво и Рууд Гулит прави 3:0. В 49-ата минута Гулит сваля топката с глава на Ван Бастен и той разстрелва Буйо за четвърти път. Кошмарът за Реал приключва в 59-ата минута, след като Роберто Донадони отбелязва гол от ъгъла на наказателното поле, след което „росонерите" демонстративно свалят темпото. В следващия сезон двата отбора отново се срещат във втория кръг на КЕШ. Милан печели с 2:0 в първия мач. На „Сантяго Бернабеу" обаче Емилио Бутрагеньо открива в 48-ата минута и до края испанците притискат здраво съперника. Защитата на „росонерите" в лицето на Мауро Тасоти, Паоло Малдини, Алесандро Костакурта и Франко Барези обаче изнася истинска лекция по защитен футбол на домакините, които попадат общо 24 пъти в положение на засада.

Вероятни състави:

Реал: Касияс, Рамос, Пепе, Албиол, Марсело, Шаби Алонсо, Ласана Диара, Кака, Гранеро, Раул, Игуаин

Милан: Дида, Одо, Неста, Тиаго, Дзамброта, Абате, Пирло, Зеедорф, Пато, Роналдиньо, Индзаги

Галатасарай подчини Фенербахче в дербито (ВИДЕО)

Джим-Бом спечелиха с 3:1 турската класика

Бразилци вдъхновиха Реал за обрат до 4:1 (ВИДЕО)