3. Реал го направи! Кралския клуб първи защити титлата от Шампионска лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

Роналдо над всички с нови два гола срещу Буфон в паметна нощ на рекордите в Кардиф

Реал Мадрид спечели своя 12-и трофей от Шампионска лига, след като на финала на турнира, игран на стадион "Милениум" в Кардиф, пребори с 4:1 шампионът на Италия – Ювентус.

Реал Мадрид стана и първият отбор, който защити трофея от ерата Шампионска лига. Дотук отборите на Милан (1994,1995), Аякс (1995,1996), Ювентус (1996,1997) и Манчестър Юнайтед (2008,2009) не успяха да сторят. Испанският колос игра своя 15-и финал в турнира, като вече 12 пъти вдига трофея. За Ювентус това бе 9-а битка за най-престижния клубен трофей, като „бианконерите” остават с две титли.

През първото полувреме двата тима отбелязаха по един гол, като Реал поведе с гол на звездата си Крисиано Роналдо в 20-ата минута, а в 27-ата Манджукич изравни с класно изпълнение. След почивката обаче имаше един отбор на терена и това бе Реал, като испанците вкараха нови три гола чрез Касемиро, Роналдо и Марко Асенсио, а в края на срещата Юве остана с човек по-малко, тъй като резервата Куадрадо си изпроси два жълти картона, а след показания му червен картон тръгна на саморазправа с Марсело.

Ювентус излезе със стартов състав, който е вторият по възраст на финал в Шампионска лига – средна възраст от 30 години и 336 дни. Само Милан е играл с по-възрастен тим – на финала през сезон 2006/7 година – 31 години и 35 дни. На вратата на Юве ветеранът Джанлуиджи Буфон стана третият най-възрастен страж пазил на фина, след Дино Дзоф, който през далечната 1983 година е на 41 години, а и Едвин ван дер Саар - на 40 г. през 2011-та. Въпреки солидната футболна възраст Буфон направи пореден невероятен сезон и помогна на своя тим да остане непобеден до финала и допусна само 3 гола в 12 мача. Срещу себе си обаче той имаше, успял да отбележи във всеки един мач от турнира, вкарвайки общо 32 гола до финала.

Ювентус намери по-бързо своя ритъм и доминираше в първите минути на финала. В 3-ата Игуаин отправи първия точен удар в мача, но право в ръцете на Навас. Минута по-късно последва нов удар на аржентинеца, който затрудни първоначално вратаря на Реал, но след като изпусна топката Навас успя да улови.

В 7-ата минута Миралем Пянич отправи мощен удар в близост до накзателното поле, но Кейлор Навас показа невероятен рефлекс и с плонж опази мрежата си суха.

Реал постепенно изравни играта, а при бърза контра в 20-ата минута испанците откриха резултата. Подхлъзване на Дани Алвеш в атака даде възможност на Реал да контраатакува, Роналдо подаде надясно за Карвахал, той бързо върна на португалеца, който с точен шут насочи към долния десен ъгъл за 1:0. При удара на Роналдо имаше и лек рикошет, който допълнително затрудни Буфон. Попадението бе номер 500 за „Белия балет” в турнира и 11-и за Роналдо в тазгодишната кампания. Същевременно португалецът стана и първият футболист, който бележи в три финала.

Ювентус обаче изравни след седем минути, след великолепно изпълнение на Манджукич. Игуаин пое на гърди и чукна топката към стоящия наблизо Манджукич, който с гръб към вратата нанесе удар тип задна ножица, прехвърляйки Навас за 1:1.

В 30-ата минута задна ножица на Роналдо не доведе до втори гол, а няколко по-късно португалецът засече с плонж топката, но пак без нужната точност.

В края на полувремето Касемиро опита диагонален удар, който обаче бе далече от целта, така испанците останаха с един точен удар през първото полувреме – голът на Роналдо.

Реал започна много офанзивно след почивката, а в 48-ата ключова намеса на Барзали предотврати опасен удар на Иско.

В 56-ата Модрич отправи силен удар към вратаат на Юве, но право в Буфон, а малко по-късно Роналдо не успя да засече на метър-два от голлинията след пас на Марсело.

В 61-ата минута нов рикошет доведе до втори гол за Реал. Кроос опита удар, на който обаче липсваше сила и точност, топката бе засечена от движение от над 30 метра от Касемиро, кълбото се отклони в крака на Кедира, Буфон опита да спаси, но топката влетя в долния десен ъгъл за 2:1.

Нетипична за Юве грешка в отбрана в 64-ата доведе до третия гол във вратата на италианците. След несигурно изчистване на топката  Модрич се впусна в атака отдясно, направи двойно с Карвахал, след което от аутлинията извади за Роналдо на близката греда, а португалецът успя да отклони точно за 3:1, като с вториото си попадение стана и голмайстор в надпреварата с 12 гола, изпреварвайки Лионел Меси от Барселона (11).

Роналдо можеше да запише и хеттрик, но в 73-ата в близост до точката за изпълнение на дузпи стреля високо над вратата.

Хуан Куадрадо влезе през второто полувреме, но не помогна с нищо на своя тим, а в 82-ата минута получи и втори жълт картон и Юве доигра с 10 човека двубоя.

В последната минута на редовното време Марко Асенсио, който дебютира на финал, оформи крайното 4:1, с което Реал спечели по категоричен начин 12-ата си титла от Шампионската лига.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

На Острова: Сити ще се размине с тежките наказания

Сензационен обрат в делото срещу шампионите за 115 нарушения на финансовия феърплей

Мота: Офанзивната фаза не е един играч, а целият отбор

„Преживях толкова много хубави моменти в Дженоа"

Пеп за Родри: Претърпя операция, сезонът за него приключи

„Той ще е готов за следващата кампания“, заяви Гуардиола

Флик: Хубаво е да си треньор на Барселона

Специалистът се наслаждава на първите си месеци в Каталуния

Алонсо преди Байерн: Готови сме за "пълна газ"

Треньорът на Леверкузен е обнадежден преди дербито

Слот каза от какво е разочарован

Мениджърът на Ливърпул съжалява за загубата от Нотингам Форест

Милан отказа 80 милиона за Майк Менян

Челси са поискали да купят французина през лятото, но росонерите са били категорични

Компани: Байерн Мюнхен винаги е фаворит