3. Пътят до финала: Барселона

Пътят до финала: Барселона

Барселона достигна финала на Шампионската лига благодарение както на непокорни голаджии от рода на Самуел Ето’о, Тиери Анри И Лионел Меси, така и на умелата каталунска отбрана

Барселона достигна финала на Шампионската лига благодарение както на непокорни голаджии от рода на Самуел Ето’о, Тиери Анри и Лионел Меси, така и на умелата каталунска отбрана.

Шампионска лига Група „С”:

Играчите на Пеп Гуардиола реализираха забележителните 18 гола в груповата фаза на Шампионската лига, и след като откриха сезона с 3:1 срещу Спортинг на „Камп Ноу” каталунците не погледнаха назад. Отличителните моменти от груповата фаза бяха победите с 5:0 над Базел и 5:2 срещу Спортинг в Лисабон. Барса все пак показа, че тимът не е безгрешен при загубата с 2:3 срещу бъдещия носител на Купата на УЕФА Шахтьор Донецк.

Първи елиминационен кръг:
Олимпик Лион – Барселона 1:1
Барселона – Олимпик Лион 5:2

С марков пряк свободен удар на Жуниньо след едва седем игрови минути и силен натиск през първото полувреме и вярата Лион повярва, че ще може да спре европейския поход на „блаугранас”. Тити Анри обаче отбеляза завръщането си във Франция с изравнително попадение в 67-ата минута. Обратно „вкъщи” Анри се разписа на два пъти през първите 27 минути, Меси и Ето’о се включиха в головата фиеста, а Сейду Кейта отбеляза петия гол, след като влезе като резерва.

Четвъртфинали:
Барселона – Байерн Мюнхен 4:0
Байерн Мюнхен – Барселона 1:1

Знаейки какво се случи с Лион на „Камп Ноу” преди месец не успя да помогне на баварската „машина” да се спаси от същата съдба. Четирикратните европейски шампиони бяха разкъсани от Барса, които решиха двубоя в първото полувреме. Меси с два гола и Ето’о с един определиха темпото на мача, преди Анри да заформи крайния резултат в 43-ата минута. Каталунците спестиха срама на Байерн във втория мач, в който Франк Рибери откри за домакините, докато Кейта изравни за гостите.

Полуфинали:
Барселона – Челси 0:0
Челси – Барселона 1:1

Изящният атакуващ футбол на Барселона бе съпоставен срещи бетонната стена на защитния вал на Челси, който бе умело ръководен от Джон Тери. Английският национал определено искаше да спечели срещата, след като „сините” се провалиха в миналогодишния финал срещу Манчестър Юнайтед. Лондончани направиха отличен старт на похода си към Рим в реванша с брилянтен гол на Микаел Есиен. Волето на ганаеца не остави никакви шансове на Виктор Валдес. За негово съжаление той не се справи по най-удачния начин с изчистване на топката в третата минута от добавеното време, което позволи на Иниеста да неутрализира Петър Чех и да подпечата билетите на Барса за финала.