3. Ново равенство 1:1 между Стоук и Ман Сити

Ново равенство 1:1 между Стоук и Ман Сити

"Гражданите" изравняват накрая с човек повече. Мартин влезе в 86-ата минута.

Стоук Сити и Манчестър Сити завършиха 1:1 за втори път в рамките на четири дни. След като първо играха за Купата на Англия, днес двата отбора се срещнаха в отложен мач от английската Висша лига, но на терена на „грънчарите”. Двубоят се разви по изключително интересен начин, след като Стоук поведе в резултата с човек по-малко, но в края Гарет Бари донесе точката на „гражданите”, за да се изкачат еднолично на четвъртото място в класирането.

Мартин Петров бе оставен на резервната скамейка от Роберто Манчини, което бе логично с оглед леката травма на българина от мача между двата тима през уикенда. Нашият национал се появи в игра чак в 86-ата минута при резултат 1:1, като до края успя да центрира една топка, но до опасност не се стигна.

Стоук Сити наложи домакински натиск в началото на мача. Най-напред те изпълниха в свой стил няколко тъча в наказателното поле, където най-активен бе Робърт Хут. Ударите му с глава обаче бяха далеч от целта. Центриране на Лиъм Лоурънс намери Сидибе, но Гивън се справи с удара на малиеца. Малко след това защитникът Райън Шоукрос и халфът Глен Уилън също получиха шанс да стрелят, но и те не сполучиха. В тези минути Сити буквално не знаеше къде се намира, изпитвайки трудности със силните тъчове и центриранията, които, както обикновено, бяха основните оръжия на Стоук.

Манчестър Сити успя да отправи първия си удар към вратата на Стоук чак в 26-ата минута
, когато Гарет Бари не намери очертанията на вратата след дълъг пас на Майка Ричардс. Постепенно гостите започнаха да разиграват по-добре в средата на терена. Втората добра възможност за тях дойде в 37-ата минута, когато шут на един от най-активните в състава на Сити Роке Санта Крус мина встрани от целта.

Така се стигна до началото на втората част, когато Абдула Файе първо сбърка, после извърши нарушение срещу откъсващия се сам срещу вратаря Емануел Адебайор. След консултация със своя помощник главният рефер Уайли извади директен червен картон на чернокожия бранител и Стоук остана с човек по-малко до края на двубоя. Тони Пулис реагира веднага, заменяйки Лоурънс със Салиф Диао.

Адебайор бе на добра позиция в 65-ата минута, но прати топката във висините.

В 72-ата минута „грънчарите” показаха, че притежават невероятен характер и с 10 души успяха да поведат в резултата. След пробив отляво топката стигна до Глен Уилън, който с плътен диагонален удар от границата на наказателното поле прокара кълбото през Адам Джонсън и Шей Гивън. Така Уилън се разписа срещу първия си отбор в кариерата.

Съвсем очаквано Сити доминираше до края на двубоя
, опитвайки се да стигне поне до точката. Гарет Бари, който бе най-активен, първо пробва с далечни удари, но след това съумя да отбележи. Това стана в 85-ата минута, когато халфът се възползва от пас на Адебайор и отблизо изравни резултата.

Мартин Петров се появи в игра само минута по-късно, заменяйки слабия Адам Джонсън. Националът ни успя да центрира в 89-ата минута, но Дани Колинс изби.

Двубоят завърши при 1:1 и Стоук продължи да бъде без загуба от началото на годината. В класирането „грънчарите” се изкачиха на 11-ото място, изпреварвайки Блекбърн. Двата отбора са с 31 точки. Манчестър Сити успя да заеме еднолично 4-ото място с актив от 45 точки, с 1 точка аванс пред Ливърпул и мач по-малко. Двата отбора играят в неделя на „Сити ъф Манчестър” в директен спор за последното място, даващо право на участие в Шампионската лига.

СТОУК СИТИ – МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:1
1:0 Уилън (72’)
1:1 Бари (85’)

Стоук Сити: Сьоренсен, Хут, Шоукрос, Абдула Файе, Хигинботам (Колинс 46’), Делап, Уайтхед, Уийлън, Лоурънс (Диао 60’), Сидибе, Фулър (Бийти 80’).

Манчестър Сити: Гивън, Ричардс (Сабалета 81), Туре, Лескът, Гаридо (Райт-Филипс 60’), Адам Джонсън (Петров 86’), Виейра, Де Йонг, Бари, Санта Крус, Адебайор.

Жълти картони: Виейра, Де Йонг, Бари (Ман Сити), Уилън, Фулър, Диао (Стоук)
Червени картони: Файе (Стоук)
Съдия: Алън Уайли (Стафордшър)