3. Наполи триумфира с Копа Италия и попречи на Юве да направи златен дубъл (ВИДЕО+СНИМКИ)

Кавани и Хамшик бяха точни за 2:0 в прощалния мач на Дел Пиеро, първи трофей за Наполи от ерата на Марадона насам

Наполи спечели трофея в турнира Копа Италия за първи път от 1987 година насам и попречи на шампиона Ювентус да направи златен дубъл на Ботуша този сезон. Отборът на Валтер Мадзари победи „Старата госпожа” с 2:0 и вдигна трофея на „Олимпико” в Рим.

Загубата бе едва втората за Ювентус през сезона след поражението от Милан с 1:2 в редовното време на полуфинала в същия турнир. За Наполи това бе първи трофей от времето на легендата Диего Марадона.

Наполи напълно заслужи отличието като показа много по-голямо желание и по-добра игра във финала. Успехът донесе 4-та Купа на Италия във витрината на Наполи в историята на тима.

Алесандро Дел Пиеро започна като титуляр последия си мач с екипа на Юве, а до него в атаката на италианския шампион се подвизаваше Марко Бориело. На пейката останаха Вучинич, Пепе, Матри и Куалярела, а съставът беше доста предпазлив от страна на Антонио Конте. В средата на терена беше неизменното трио Маркизио – Видал – Пирло.

За Наполи Валтер Мадзари не изневери на себе си и заложи в атака на смъртоносното трио Хамшик – Лавеци – Кавани, подпомагани от Цунига и Джемайли.

Наполи започна по-напористо и натисна в първите минути. Южняците имаха отличен шанс да поведат след само 3 минути игра, когато Кампаняро центрира отдясно, Цунига беше сам на задната греда, но неубедителният му удар беше избит акробатично от пазещия през целия турнир като титуляр за Ювентус Марко Сторари.

Във всеки момент, когато Ювентус владееше топката, Наполи затваряше празните пространства, пресираше и опитваше да прави бързи контраатаки. Тази тактика затрудни торинци, които не можеха да създадат нищо опасно.

Първият тест за Морган Де Санктис дойде в 19-ата минута, когато Клаудио Маркизио пусна снаряд от 30 метра, но стражът проследи топката и изби.

Бориело показа, че е на терена чак в края на полувремето – в 39-ата минута той получи една топка на крилото, финтира навътре към наказателното и стреля, но прати в аут покрай целта.

Дел Пиеро създаде голово положение за Маркизио в 43-ата минута, но халфът шутира право в Де Санктис. Наполи бе по-добрият отбор през първата част, но почивката дойде при 0:0.

И второто полувреме започна с по-активни действия на неаполитанци. Джемайли направи добро двойно с Лавеци и опита прострелно центриране по земя, ала Кавани не може да засече в мрежата.

Нападенията на Ювентус оставаха бавни и предвидими, защитата на Наполи нямаше много главоболия с Дел Пиеро и Бориело.

Изглеждаше малко вероятно някой от двата отбора да намери пътя към мрежата, но една от редките грешки на Юве в отбрана струва скъпо на „Старата госпожа”.

След един тъч отдясно, Бардзали се подхлъзна, Бонучи опита да гардира топката, но Лавеци на скорост нахлу и отне между двама защитници, чукна покрай излезлия да го посрещне Сторари и вратарят го събори на земята. Дузпата беше чиста, но „бианконерите” протестираха, че преди тази ситуация е трябвало да получат корнер пред другата врата, когато реферът даде аут.

Сторари получи жълт картон, а протестите не помогнаха с нищо на Ювентус. От 11-метровия наказателен удар Единсон Кавани прати вратаря в обратния ъгъл и по земя откри резултата – 0:1.

Конте реагира мигновено и направи двойна смяна – Симоне Пепе и Мирко Вучинич се появиха вместо Лихщайнер и Алесандро Дел Пиеро, който се сбогува окончателно с феновете на Юве в последния си мач с черно-белия екип. В 73-ата минута и Фабио Куалярела се появи в игра на мястото на Марко Бориело.

„Старата госпожа” тръгна напред в търсене на изравнителен гол и Пепе бе близо до него, ала Ароника с шпагат изби шута му.
Надеждите за златен дубъл на Ювентус се изпариха в 83-ата минута. При една контраатака по учебник Пандев изведе Хамшик отдясно и словашкият халф с прецизен удар по диагонала направи 0:2.

В края нервите на шампионите не издържаха и при едно меле в наказателното поле на Наполи резервата Куаляреал удари в лицето Ароника, за което получи директен червен картон и мачът свърши с горчив вкус за Ювентус.

Наполи развали лебедовата песен на Алесандро Дел Пиеро в Ювентус, а за Валтер Мадзари остава въпроса дали ще може да задържи звездите на тима на „Сан Паоло” и през следващия сезон.

Ювентус 0:2 Наполи
0:1 63' Кавани (дузпа)
0:2 83'  Хамшик

Ювентус: Сторари – Бардзали, Бонучи, Касерес, Лихщайнер (68’ Пепе), Естигарибия, Пирло, Видал, Маркизио, Дел Пиеро (68’ Дел Пиеро), Бориело (73’ Куалярела (90’ червен картон))

Наполи: Де Санктис – Ароника, Цунига, Канаваро, Кампаняро, Джемайли, Маджо, Инлер, Хамшик, (86’ Досена) Кавани (90+3’ Бритос), Лавеци (73’ Пандев)