3. Моуриньо и Роналдо гонят рекорди в дербито на Мадрид

Моуриньо и Роналдо гонят рекорди в дербито на Мадрид

В навечерието на мадридското дерби между Реал и Атлетико вестник „Марка" представя най-интересните факти и тенденции от сблъсъка

Съвпаденията

Реал и Атлетико се срещнаха в същия кръг (10) и през миналия сезон, при това в същия ден (7 ноември). Съвпаденията обаче не спират дотук, защото „белият балет" отново излиза срещу „дюшекчиите" след гостуване на Милан. Единствената разлика е, че сега Реал е домакин.

Триумф и трагедия

На 27 юни 1992 г. Атлетико записа една от най-сладките победи в историята си, печелейки финала за Кралската купа срещу Реал на „Бернабеу". Този триумф обаче бе последван от ужасна трагедия - Атлетико спечели само два от следващите си 34 официални мача с Реал (32 в Примера и 2 за Купата на краля), а при последната си победа през сезон 1999/2000 за пръв път в историята си изпадна в Сегунда дивисион.

Най-неравностойното дерби в историята

Реал записа 17 поредни шампионатни мача без загуба срещу Атлетико. В цялата история на Примера няма друго подобно постижение в мач, който е считан за дерби. Най-близо е Реал Сосиедад, който между 1993 и 2000 г. навъртя 15 шампионатни мача без загуба от Атлетик Билбао.

Антирккордите на Атлетико

Атлетико има още една кошмарна серия от 14 поредни мача без победа срещу Реал в Примера. За последен път „дюшекчиите" са имали подобен проблем със Сарагоса - 12 мача без победа от 3 февруари 1963 до 13 октомври 1968 г.

Серията на Форлан

Диего Форлан дойде в Примера през сезон 2004/05 и от тогава до сега никога не е имало случай, при който да не успее да отбележи гол в 8 поредни кръга. В момента уругваецът не е вкарвал в 7 поредни кръга. Любопитното е, че при последната му подобна серия той се отпуши точно срещу Реал на „Бернабеу", отбелязвайки два гола във вратата на Касияс.

Кристияно гони рекорда на Сара

Кристияно Роналдо вкарва минимум по два гола в последните четири кръга от Примера. Никой не е успявал да направи това в последните 60 години, а само един играч в цялата история на Реал има подобно постижение. Това е Пруден, който между другото изиграва и един сезон за Атлетико през 1946/47. Абсолютният рекорд обаче се държи от легендата на Атлетик (Билбао) Телмо Сара, който вкарва по два гола в пет поредни мача и бележи без прекъсване в седем поредни кръга през 1946/47.

Мауриньо пише история

Жозе Мауриньо може да стане четвъртият треньор на Реал (Мадрид), който не е допуснал загуба в първите 10 кръга на Примера. Досега това са правили само трима души - Милян Милянич, Фабио Капело и Алфредо ди Стефано. Най-дълга е серията на Капело, който губи за пръв път в 25-и кръг от Райо Валекано, Милянич пада в 14-ия (Атлетик Билбао), а Ди Стефано в 13-ият (Барселона)

Алергията на Кико

Нападателят на Атлетико Кико Нарваес е единственият играч в дербито с 13 мача (11 в Примера и 2 за Купата на краля) без победа. Защитникът на дюшекчиите" Переа обаче може да изравни това постижение тази вечер.

Балансът на Кике Флорес

Треньорът на Атлетико Кике Санчес Флорес досега винаги е успявал да запише победа срещу Реал с предишните си клубове. Като треньор на Хетафе той бие Реал с 2:0 при втория си опит. С Валенсия пък побеждава с 2:1 още от първия път. Днешният сблъсък с Реал му е трети като треньор на Атлетико, губейки предишните два с един и същ резултат - 2:3.

Досега Кике Флорес има един сблъсък с Мауриньо. Балансът е два равни от два мача, но крайната победа е за Специалния. Става въпрос за четвъртфинала в Шампионската лига през сезон 2006/07. В първия мач Валенсия прави 1:1 на „Стамфорд Бридж". На реванша испанците повеждат с 2:0, но Челен изравнява чрез Шевченко и Есиен, продължавайки на полуфиналите с повече голове на чужд терен.

Петте решаващи минути

Най-много голове в дербито са падали между 83-тата и 87-ата минута - общо 40, или 9% процента от всички попадения в историята на двубоя. Най-сухият период пък е между 50-ата и 55-ата минута - само 15 гола.