Милан обърна ПСЖ и завърза „групата на смъртта“

Леао вкара със задна ножица за 2:1 на „Сан Сиро“

Италианският гранд Милан запази надежди за класиране на осминафиналите в тазгодишното издание на Шампионската лига.

„Росонерите“ обърнаха у дома френския хегемон ПСЖ до 2:1 в мач от 4-ия кръг в Група „F” и вече не са последни в класирането на потока.

Бившият футболист на градския им съперник Интер и настоящ на парижани Милан Шкринияр откри резултата на „Сан Сиро“ още в 9-ата минута, но само 3 по-късно звездата Рафаел Леао вкара с красива задна ножица, за да изравни.

Малко след почивката пък Оливие Жиру донесе успеха с глава след отлично центриране на Тео Ернандес, чийто брат Люка бе титуляр за ПСЖ.

Преди двубоя се стигна до инциденти между фенове и привърженик на гостите бе намушкан с нож, а от Милано излязоха с официална позиция по случая.

След успеха на възпитаниците на Стефано Пиоли определяната от мнозина като „групата на смъртта“ се завърза още повече, защото всеки отбор в класирането има само с точка повече от следващия.

Лидер е Борусия (Дортмунд) със 7 пункта, следван от ПСЖ с 6, Милан (5) и Нюкасъл (4).

В петия кръг „росонерите“ приемат Борусия, докато английският Нюкасъл ще гостува на ПСЖ.

Двубоят на „Сан Сиро“ предложи куп интересни положения пред двете врати, две уцелени греди от парижани, както и безброй освирквания към стража на ПСЖ – Джанлуиджи Донарума, преминал в Париж именно от Милан като свободен агент. Феновете на домакините се бяха подготвили със специални банкноти, наречени „доналари“ и с лика на стража, както и с впечатляваща хореография преди и по време на самия мач.

Двубоят започна доста интересно, като в първите 3-4 минути парижани имаха преимущество, но не стигнаха до нищо интересно. В шестата минута Милан създаде първото чисто положение – Леао проби отляво и насочи към точката на дузпата, където Рубен Лофтъс-Чийк стреля високо над вратата. Грешката на „росонерите“ веднага бе наказана. При изпълнен корнер отляво топката бе отклонена на първа греда, а на втора Милан Шкринияр засече с глава за 0:1.

Минута по-късно италианците създадоха още едно чисто положение - този път Муса стреля покрай вратата. При следващата опасна атака на "червено-черните" прошка нямаше и резултатът стана 1:1. Жиру получи на скорост в наказателното поле и стреля силно по земя, но Донарума изби. При добавката Леао с акробатично изпълнение, наподобяващо задна ножица, направи 1:1.

ПСЖ можеше бързо да излезе отново напред в резултата, ако не бе бързата реакция на Майк Менян, пресякъл подаване за Мбапе. След 20 минути игра Хакими пробва шут по земя, който мина покрай вратата. Шест след това Коло Муани изведе по отличен начин Мбапе, чийто шут обаче бе неточен. Малко след това техничен удар на Дембеле се спря в напречната греда, а в ответната атака домакините организираха опасна контраатака, но при изстрела на Жиру топката профуча покрай вратата. След изминаването на половин час игра, Донарума направи страхотно спасяване при удар от фал на Юнус Муса. Седем минути преди да свърши полувремето Леао можеше да се превърне в герой за своите, след като излъга трима противници и стреля. За негово нещастие топката мина до гредата.

Второто полувреме започна фантастично за "росонерите", които поведоха с 2:1. Пет минути след началото на частта Тео Ернандес отправи страхотно центриране от левия фланг към Оливие Жури, който надскочи Милан Шкринияр и прати топката във вратата на Донарума.

Впоследствие Милан доста намали темпото и пое инициативата като на Донарума му се наложи да прави две решителни спасявания. Първото бе след удар на Тео Ернандес, а второто -след фалцов изстрел на Ноа Окафор.  Малко преди да изтече редовното време авторът на третия гол в Париж преди седмици - Канг Ин Лий, уцели лявата греда на Менян, но с това се изчерпа всичко интересно в мача.

Така Милан спечели и запази жива надеждата си да излезе от групата, като вече е само на точка от ПСЖ.

Милан – ПСЖ 2:1
0:1 Милан Шкринияр (9)
1:1 Рафаел Леао (12)
2:1 Оливие Жиру (51)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Милан: 16. Майк Менян, 2. Давиде Калабрия (к), 23. Фикайо Томори, 28. Малик Тиау, 19. Тео Ернандес, 8. Рубен Лофтъс-Чийк, 14. Тияни Райндерс, 80. Юнус Муса, 11. Кристиан Пулишич, 9. Оливие Жиру, 10. Рафаел Леао;

Резерви: 63. Лапо Нава, 83. Антонио Миранте, 7. Ясин Адли, 15. Лука Йович, 17. Ноа Окафор, 21. Самуел Чуквуезе, 32. Томасо Побега, 33. Раде Крунич, 42. Алесандро Флоренци, 95. Давиде Бартесаги;

Треньор: Стефано Пиоли;

ПСЖ: 99. Джанлуиджи Донарума, 21. Люка Ернандес, 37. Милан Шкриниар, 5. Маркиньос (к), 2. Ашраф Хакими, 17. Витиня, 4. Мануел Угарте, 33. Уорът Зайре-Емери, 10. Усман Дембеле, 23. Рандал Коло Муани, 7. Килиан Мбапе;

Резерви: 30. Александър Летелие, 80. Арнау Тенас, 8. Фабиан Руис, 9. Гонсало Рамош, 19. Канг-Ин Лий, 26. Норди Мукиеле, 28. Карлос Солер, 29. Брадли Баркола;