3. Марио Балотели донесе изстрадана победа на Италия срещу непримирима Англия (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Адзурите" излъгаха "Трите лъва" с тактика, макар че страдаха

Въпреки че имаше повече положения и удари, Англия сведе глава пред ефективна и балансирана Италия, след като отстъпи с 1:2 във втората среща от група “D” на Световното първенство. В сърцето на бразилските джунгли, в Манаус на стадион „Арена Амазония”, където температурата бе над 30 градуса, а влажността изключително висока, Марио Балотели донесе ценни три точки за тима, воден от Чезаре Прандели с гол в началото на второто полувреме. Резултатът на почивката бе 1:1. Маркизио изведе италианците след 35 минути игра, но Англия успя да изравни бързо чрез Стъридж в 37-ата минута. След попадението на Балотели в 50-ата минута "Трите лъва" направиха щурм, но Рууни и компания биха безуспешно.

Нисък удар на Маркизио от далеч откри резултата, почти веднага обаче Даниел Стъридж оползотвори центриране на Уейн Рууни за 1:1. Фил Ягиелка изби прехвърляне на Марио Балотели от голлинията, но нападателят на Милан възстанови преднината на Италия с глава. Рууни изтърва чисто положение преди Пирло да удари напречната греда с късно изпълнение на свободен удар.

Това бе едва втората среща между Англия и Италия на световни футболни финали. В първата отново „адзурите” бяха крайни победители. Това стана през 1990 година в мач за третото място, когато скуадрата побеждава с 2:1.

С успеха тази нощ италианците сложиха край на негативната си серия от четири мача без победа на световни първенства и дадоха заявка за първото място в група "D" след впечатляващата победа на Коста Рика над Уругвай (3:1) в другия мач.

Основният отсъстващ днес беше вратарят на Италия Джанлуиджи Буфон, който пропусна мача заради контузия. Стражът на ПСЖ Салваторе Сиригу застана под рамката и се представи отлично.

Началото за Англия бе страхотно. Шут на Рахийм Стърлин от 30 метра се оплете в мрежата, но от външната й страна в 4-ата минута. Зрителната измама бе огромна, но нямаше гол. Последва удар и на Джордан Хендерсън. Салваторе Сиригу обаче успя да спаси.

Италия атакуваше по крилата, но куцаше завършващият пас. Уелбек също се пробва от далеч, но прати встрани от вратата.

„Адзурите” опитаха по същия начин. Антонио Кандрева пусна бомба с „Бразука” от 27-28 метра, но Джо Харт боксира. Балотели пък шутира в аут с опит извън пеналта.

Италианците имаха предимство в притежанието на топката, докато англичаните – в ударите.

Малшанс имаха „Трите лъва” в 24-ата минута. Уелбек проби отдясно и потърси Стърдиж с прострелно подаване, а в опита си да изчисти Бардзали едва не си отбеляза автогол.

Италия първи стигна до гол в 35-ата минута след заучено положение при изпълнение на корнер. Топката бе изпълнена късо и премина през няколко играчи в синьо, като Пирло последен я пропусна между краката. Тя достигна до Клаудио Маркизио, който си я спря и с точен удар по тревата я прати в долния ляв ъгъл – 1:0.

Отговорът на Англия беше светкавичен. Само две минути по-късно „Трите лъва” (в пряк и преносен смисъл) изравниха. Рахийм Стърлинг взаимодейства с Рууни по лявото крило. Нападателят на Манчестър Юнайтед разсече италианската отбрана с перфектен пас, който Даниел Стъридж с едно докосване превърна в гол с удар отблизо.

Уникално изпълнение направи Марио Балотели в добавеното време на първата част. Супер Марио беше изведен, а Джо Харт тръгна да го пресреща, оставяйки празна вратата си. Въпреки че ъгълът бе малък, нападателят опита с прехвърляне и само намесата на Ягиелка на голлинията предотврати втори гол за Италия.

Знак за това, че Италия намери играта си бе ударът в гредата на Антонио Кандрева преди сигнала за край на полувремето.

Вътрешна рокада в състава на Англия настъпи с подновяването на играта. Дани Уелбек премина отляво, за да подпомага Лейтън Бейнс, а Рууни – отдясно.

Удар на Стъридж изпари пръстите на Сиригу, но след това Англия получи втори гол.

Италия отново излезе напред в резултата в 51-ата минута, когато Антонио Кандрева надделя над Лейтън Бейнс твърде лесно и центрира на далечната греда. Там Марио Балотели засече с глава за 2:1. Това е 13-ият гол в 31 мача за Супер Марио.

Англия намери сили да опита ново изравняване, но този път не успя. Хората на Рой Ходжсън имаха три добри възможности след час игра. Първо фалцов удар на Стъридж прелетя покрай сглобката. После Рууни, който нямаше гол от над 600 минути за „Трите лъва” на световни финали, потърси близкия ъгъл от чиста позиция, но би в аут. И накрая резервата Рос Баркли (20-годишен), заменил Дани Уелбек, затрудни Сиригу, но стреля в неговия обсег.

Нов напън осъществиха англичаните. Бейнс прехвърли стената от свободен удар, ала Сиригу изби от левия си ъгъл. Джерард също се пробва, но безуспешно.

В добавеното 5-минутно продължение Андреа Пирло разтърси напречната греда от фаул.

В следващия кръг Англия играе с Уругвай (19 юни), докато Италия – с Коста Рика (20 юни).