3. Лацио взе Купата на Италия след драма с дузпи на "Олимпико"

Лацио взе Купата на Италия след драма с дузпи на "Олимпико"

Лацио е новият носител на Купата на Италия след победа след със 7:6 след дузпи на финала срещу Сампдория. Римляните и техния достоен съперник от Генуа завършиха 1:1 в редовното време и трябваше да си бият общо 14 дузпи, за да бъде определен победител в драмата на „Олимпико”.

Лацио поведе в 4-ата минута с гол на Сарате, Пацини изравни в 30-ата, а Касано и Кампаняро изпуснаха за Самп при дузпите, докато само Роки сгреши от Лацио от общо 7 изпълнения, което донесе пета Купа на Италия във витрината на клуба от Рим.

Началото на мача бе вихрено, като двата тима се хвърлиха с много желание пред претъпканите трибуни на „Олимпико”. Още в 4-ата минута Лацио поведе в резултата, но заслуга за това имаше и съдията Розети, който не отсъди фаул срещу Пацини в средата на терена. Веднага след това топката стигна до Сарате, който напредна в характерния си стил отляво и с топовен диагонален удар не остави шансове на Кастелаци – 1:0.

Това попадение шокира „моряците”, а те имаха право за претенции към Розети няколко минути по-късно, когато Фоджа шамароса през лицето Кампаняро, но получи само жълт картон. Постепенно след 15-ата минута Самп започна да поглежда към вратата на Лацио. Тимът на Валтер Мацари пресираше доста добре противника и не позволяваше на Пандев и Сарате да получават удобни топки. В 26-ата минута Коларов стреля силно от дистанция, Кастелаци отби, а топката отиде към Пандев, който виждаше топката в мрежата, когато вратарят с котешки рефлекс изби и запази интригата жива. И така вместо да вкарат втори гол, „орлите” трябваше да подновят играта от центъра след половин час игра – Касано центрира към Станкевичус, който с глава продължи към Пацини, а нападателят с гръб към вратата отклони с глава топката в мрежата на Муслера – 1:1.

До края на първата част двата тима се задоволиха да разиграват главно в центъра на терена и оставиха развръзката за вторите 45 минути. Те започнаха с късмет за Лацио, като Коларов трябваше да чисти топката пред голлинията, след като Касано проби отляво и пусна към Пацини, но Джампаоло не можа да я засече добре и сърбинът успя да спаси тима си. В следващите минути „бианкочелестите” владееха напълно инициативата и нямаше да бъде незаслужено, ако бяха материализирали превъзходството си. В 53-ата минута Фоджа проби по крилото, подаде на Сарате, но Франческини в последния момент блокира удара на аржентинеца.

В 58-ата минута Пандев можеше да изведе тима си напред в резултата, но Кастелаци направи поредната си феноменална намеса. Страхотни прояви в защита за Самп имаше Акарди, като правеше това с цената на рисковани влизания, които по чудо не му изкараха втори жълт картон. Срещата след час игра се успокои, а в последните 10 Лацио търсеше победата, но нямаше кой да нанесе завършващ удар. Роки се размина веднъж с топката, при друга ситуация Ледесма стреля неточно от добра позиция и така изтече редовното време без да бъде определен победител.

В продълженията гол не падна, въпреки две много добри възможности пред Касано и Пацини, което доведе до логичния завършек на мача - дузпи. Муслера спаси удара на Касано, който би първа дузпа за Самп, Роки обаче върна жеста като уцели гредата при втората за Лацио, а след това всички вкарваха до 7-ата за "блучеркатите", при която Муслера спаси шута на Кампаняро, а Осман Дабо вдигна на крака тифозите на Лацио при следващото изпълнение.

Така играещият на собствения си стадион финала Лацио успя да вземе трофея, а играчите на Самп спечелиха аплодисменти с представянето си в Рим.

ЛАЦИО - САМПДОРИЯ 7:6 ( след дузпи)