Класика в Париж: ПСЖ с първа победа над Милан

Мбапе даде тон за 3:0 над „росонерите“

Френският ПСЖ постигна дебютна в историята си победа над италианския гранд Милан.

Домакините спечелиха на „Парк де Пренс“ с 3:0 срещата от група “F” на Шампионската лига и оглавиха временното класиране с 6 точки от 3 мача.

Звездата Килиан Мбапе, чиято майка призна, че е бил голям фен на „росонерите“ като дете, откри резултата в 32-ата минута, а в 53-ата Рандал Коло Муани удвои след пас на Усман Дембеле, чието попадение малко по-рано беше отменено след намеса на VAR заради нарушение. Класиката пък оформи резервата Канг-Ин Лий минута преди да изтекат редовните 90.

Така Милан инкасира дебютни голове в тазгодишното издание на турнира, в който стигна до полуфиналите през миналия сезон, за да остане с 2 точки на последното място във временното класиране. Нюкасъл и Борусия (Дортмунд) имат по 4 в активите си.

Срещата в Париж стартира равностойно като гостите бяха по-агресивни, но трудно стигаха до положения. Такива липсваха и за „принцовете“ в началните минути. В 22-ата Мбапе отправи първия точен изстрел, но стреля право във вратаря Майк Менян.

Милан отговори в 26-ата, когато Рафа Леао стреля покрай гредата. След още 4 минути Мбапе стори същото, ала в 32-ата бе безпощаден.

Тогава Уорън Заир-Емери проби през центъра и му подаде, след което френският национал финтира Фикайо Томори и с изстрел през краката му прати топката в мрежата за 1:0.

Впоследствие домакините овладяха инициативата, ала не успяха да увеличат аванса си до почивката, по време на която наставникът на гостите Стефано Пиоли пусна в игра Давиде Калабрия вместо Малик Тиау.

Три минути след паузата Усман Дембеле беше намерен с чудесен пас, навлезе в наказателното поле, залъга Томори и с хубав удар по земя не остави шансове на Менян. След намеса на системата ВАР обаче попадението бе отменено заради нарушение на Мануел Угарте срещу Юнус Муса при отнемането на топката в центъра.

Секунди след подновяването на играта Милан можеше да изравни резултата. Тогава Менян изрита силно топката и Пулишич я овладя чак в наказателното поле, където пусна малко по-дълъг пас към Жиру на далечната греда, но ударът на нападателя спря във външната страна на мрежата.

Все пак домакините стигнаха до второ попадение в 53-ата минута, когато Дембеле получи отляво в след хитро изпълнение на корнер, задържа между трима и стреля към вратата. Менян отрази, ала топката попадна в Рандал Коло Муани, който бе оставен сам на далечната греда и на празна врата нямаше как да сгреши – 2:0.

Последваха изстрели на Мбапе, Пулиши, Леао  и Жиру, но без резултат, както и отлично спасяване на Менян.

Стражът обаче бе безпомощен в 89-ата минута, когато резервата Канг-Ин Лий го матира с прецизен изстрел след отлична атака, за да оформи крайното 3:0.

ПСЖ – Милан 3:0
1:0 Килиан Мбапе (32)
2:0 Коло Муани (53)
3:0 Канг-Ин Лий (89)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ПСЖ: Донарума, Хакими, Маркиньос, Шкриняр, Люка Ернандес, Заир-Емери, Угарте, Витиня, Дембеле, Коло Муани, Мбапе;

Треньор: Луис Енрике;

МИЛАН: Менян, Калюлю, Тиау, Томори, Тео Ернандес, Муса, Крунич, Райндерс, Пулишич, Жиру, Леао;

Треньор: Стефано Пиоли.