3. Исторически Раул спаси Шалке на "Местая" (видео)

Исторически Раул спаси Шалке на "Местая" (видео)

Велик Раул Гонзалес с нови два рекорда в кариерата си, стана най-резултатният играч в евротурнирите

Отборите на Валенсия и Шалке 04 завършиха наравно 1:1 в първи мач от директните елиминации на Шампионската лига. На ниво 1/8 финал домакините поведоха чрез Солдадо в 17-та минута, но Раул Гонзалес изравни през второто полувреме.

Двубоят започна с лек натиск на домакините и още в първата минута игрално време Ариц Адуриц отправи точен удар към вратата на Нойер, но той бе спасен. В следващите минути испанците владееха повече топката и атаките им изглеждаха по-целеустремени, докато офанзивните действия от страна на гостите бяха свързани само с две засади на Хунтелаар.

В 17-та минута Жереми Матийо много добре проби по лявото крило на атаката на Валенсия, преодоля Учида и центира ниско към близката греда, където беше Роберто Солдадо, за да вкара и да даде аванс на своя тим.

След гола „прилепите” продължиха да атакуват, но не успяха да създадат голови ситуации. В 20-та минута за немския тим се отличи Фарфан, който стреля по посока иберийската врата, но топката срещна тялото на противников бранител. Секунди по-късно и Клюге пробва късмета си на два пъти , но до изравнително попадение не се стигна.

Петнайсет минути преди края на полувремето Валенсия определено стоеше по-добре на терена и всички футболисти на тима бяха въвлечени в атаката. Показател за това е факта, че в разстояние на осем минути (28-36-та) четирима различни играчи застрашиха вратата на Шалке. До гол не се стигна, но Солдадо, Мехмед Топал, Ариц Адуриц, както и Тино Коста тормозеха немските бранители. Младокът Учида изпитваше трудности в дефанзивните си функции, а освен изброените Евер Банега също постоянно притесняваше немските играчи.

В 40-та минута топката все пак стигна до Хунтелаар в наказателното поле на домакините, като той върна към Раул, двамата не се разбраха много добре и холандецът успя да стреля, но право в тялото на испански защитник. В случая може да се отбележи, че Раул бе на по-добра позиция, но Хунтелаар показа егоизъм и опропасти положението на границата на наказателното поле. Така резултатът на почивката остана 1:0 в полза на иберийците.

През втората част немският тим се посъбуди и започна да атакува по-остро. В 49-та минута Раул Гонзалес отправи удар към вратата на Гуаита, но без успех. Немският тим започна да владее повече време коженото кълбо и сякаш имаше повече мисъл в играта на гостите. Попадение така и не падаше, но играта определено се изравни.

В 56-та минута отново Раул бе на точното място и стреля с глава, но топката мина в близост до вратата на испанците. Така дойде и 64-та минута, когато точно легендарният голмайстор в турнира за Шампионската лига изравни за Шалке. Раул бе изведен в наказателното поле от Хосе Хурадо и с левия крак прати топката по земя в далечния ъгъл на вратата на валенсиянци. Попадението на Гонзалес е историческо и е под номер 70 за него в Европа. Той изпреварва великия Герд Мюлер, който е с 69. С участието си днес Раул изпреварва и Паоло Малдини в броя мачове, изиграни в евротурнирите, както и става най-резултатния футболист в историята на европейските турнири с коефициент от 0,5 гола на двубой. Раул дебютира в континенталните турнири през 1995 година.

Последваха равностойни минути, като двата отбора повече внимаваха да не получат попадение, отколкото се опитваха да излязат напред в резултата. Наставникът на „прилепите” Унай Емери вкара в игра два от важните си козове – Хоакин и Висенте. С тяхното влизане тимът на испанците оказа натиск над немския отбор, но удари на Адуриц и Рикардо Коста не сполучиха.

Резервата Хао можеше да направи пълен обрат в полза на германците, но останал сам не можа да вкара за 2:1. В последните минути бе изгонен Шмитц от гостите, но нямаше време испанците да се възползват от предимството си.

Домакините наблегнаха на центриранията в наказателното поле в последните секунди на двубоя, но резултатът остана равен – 1:1. Така тимът на Шалке е с леко предимство преди реванша в Гелзенкирхен, тъй като има гол на чужд терен.

Валенсия – Шалке 1:1

1:0 Солдадо 17’