3. Испания спечели група "H" след 2:1 над Чили (видео)

Испания спечели група "H" след 2:1 над Чили (видео)

На осминафиналите "ла фурия" среща Португалия, докато Чили се изправя срещу Бразилия

Европейският шампион Испания се класира за осминафиналите на световното първенство в ЮАР, след като победи с 2:1 тима на Чили в последния си мач от група "H" на надпреварата. Срещата се игра на стадион "Лофтъс Версфелд" в столицата Претория, а негов рефер бе мексиканецът Марко Родригес. Вия откри в 24-ата минута, Иниеста удвои в 37-ата, а крайният резултат оформи Мияр в 47-ата минута. Южноамериканците завършиха срещата с 10 човека, след като Естрада получи два жълти картона още през първата част.

Въпреки поражението момчетата на Марсело Биелса се класираха за следващата фаза на надпреварата, тъй като Швейцария не съумя да победи Хондурас в другия мач от тази група "H". Така, на осминафиналите, "ла фурия" ще се изправи срещу тима на Португалия, която завърши втора в своята група "G", докато Чили излиза срещу състава на Бразилия.

Двубоят започна с по-добра игра на Испания, която наложи натиск още от първите минути. В 4-та минута Торес засече с глава центриране от фаул, но това не доведе до нищо опасно пред Браво. В 11-ата минута дойде и първата опасност пред Касияс, след като Басежур пусна прострелно центриране в наказателното поле на „ла фурия”, което стигна до Гонсалес, но изстрелът му премина високо над вратата.

След това положение настъпиха минути на затишие, като играта се водеше предимно в центъра на терена. Все пак южноамериканците бяха малко по-агресивни и опитваха да пресират своя съперник по всички части на игрището. Така се стигна до 24-ата минута, когато европейският шампион поведе с гол от нищото. Капдевиля изрита напред топката към Торес, вратарят на Чили Браво излезе извън наказателното си поле и направи шпагат на „Ел Ниньо”, ала кълбото попадна във Вия, който от около 45 метра стреля незабавно с левия крак и изведе „ла фурия” напред в резултата – 1:0.

След гола испанците опитаха да успокоят играта, прилагайки типичния си стил с множество къси подавания. По този начин хората на Висенте дел Боске не позволяваха на чилийците да се доберат до топката, което пък леко изнервяше южноамериканците. В 34-ата минута Шави центрира добре от корнер, Пике се извиси над всички и засече с глава, но кълбото премина над вратата на Браво. В ответната атака, Босежур излезе очи в очи с Касияс, но когато шутира именно Пике се намеси и изби в ъглов удар.

В 37-ата минута Торес намери Иниеста на около 30 метра пред наказателното поле на Чили, халфът подаде за Вия, който елегантно му върна около дъгата, откъдето Андрес с прецизен изстрел с десния крак прати кълбото в долния ляв ъгъл на Браво – 2:0. При атака обаче, Естрада спъна неволно Торес отзад, за което реферът му показа втори жълт и съответно червен картон.

До края на полувремето нов гол не падна и така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 2:0 за Испания.

Втората част започна ударно за чилийците, които се върнаха в мача още в 47-ата минута. Тогава, влезлият като резерва на полувремето Мияр, получи на границата на наказателното поле, стреля с десния крак, кълбото се отклони в тялото на Пике, излъга Касияс и влетя в обратния му ъгъл – 1:2.

След гола испанците овладяха темпото на игра и започнаха да разиграват топката в средата на терена с множество подавания, не позволявайки на южноамериканците да играят с нея. Селекционерът на европейските шампиони Висенте дел Боске направи някои освежаващи смени през това второ полувреме, но тактиката на Испания не се промени. Европейците продължиха просто да разиграват в центъра на терена до самия край на двубоя и зрителите на стадион „Лофтъс Версфелд” не видяха повече голове в този двубой.

Така Испания победи с 2:1 тима на Чили и спечели своята предварителна група „H”. Съставът от Южна Америка пък остава втори, въпреки поражението заради равенството в другата среща между Швейцария и Хондурас. На осминафиналите „ла фурия” очаква състава на Португалия, докато Чили ще се изправи срещу световното страшилище Бразилия.

Чили – Испания 1:2