3. Испания сложи пръта в немската машина (видео)

Испания сложи пръта в немската машина (видео)

"Ла Фурия" повтори успеха от 2008 г. и показа как се играе срещу Германия, октоподът Паул пак позна!

Испания се оказа непреодолимото препятствие за запътилия се за четвърти път към световната титла отбор на Германия. Еврошампионът повтори успеха срещу Бундестима от преди две години и отново го победи с 1:0, но този път в полуфинала на Световното първенство в Южна Африка. „Ла Фурия” надигра своя съперник и закономерно стигна до минималния успех, благодарение на гола на защитника Карлес Пуйол през второто полувреме.

Почти през цялото време на стадиона в Дърбан европейският шампион превъзхождаше германците. Явно младостта и отсъствието на откритието на шампионата Томас Мюлер се оказаха основните фактори за негативния изход за момчетата на Йоги Льов. Другата звезда на Бундестима Месут Йозил днес бе неузнаваем и от качествената му игра нямаше и помен. От своя страна Испания пък показа, че явно знае как да печели срещу Германия и също като финала през 2008 г. се поздрави с победа с минималното 1:0. Иберийците владееха топката в типичния си стил и не оставиха Маншафта да си разиграва коня, както го правеше досега.

На финала в неделя „Ла Фурия Роха”, която се класира за първи път в спор за световната титла, ще срещне тима на Холандия, който също не е притежавал позлатения трофей.

Заради слабото си представяне досега Фернандо Торес, който бе автор на единствения гол на финала на Евро 2008 между двата тима, остана на пейката. Неговото място бе заето от нападателя на Барселона Педро. В състава на Германия единствената промяна бе тази на Пьотр Троховски, който замени наказания Томас Мюлер.

Чак в 62-ия мач на това световно охраната бе пробита и запалянко пробяга четвърт терен, но после бе заловен от двама служители на сигурността и двубоят започна с опасност за Испания, чийто тим бе по-активен в първите минути. В 6-ата минута Педро пусна от дълбочина извеждащ пас за бързия Давид Вия, който стигна до топката преди Нойер, но стражът достатъчно вече бе скъсил разстоянието и успя да отбие.

„Ла Фурия” трайно се настани в половината на Германия. Педро, Шави и Иниеста вършееха пред наказателното поле на противника, който трудно успяваше да отнеме топката, камо ли да започне атака. Така се стигна до 14-ата минута, когато иберийците създадоха втора опасност пред немската врата. При прострелно центриране на Иниеста отдясно Пуйол засече Джабулани с летящ плонж от вратарското поле, но за щастие на Бундестима топката прелетя над напречната греда.

До 25-ата минута страничните рефери Габор Ерош и Тибор Вамош от Унгария по веднъж вдигнаха грешно флага за засада в ущърб за всеки от съставите.

Чак в 32-ата минута Маншафта успя да отправи първи точен удар. Пьотр Троховски, който играеше на мястото на наказания Томас Мюлер, пробва от 35 метра рефлекса на Касияс, който обаче успя да се справи и изби в ъглов удар. След първия половин час Германия сякаш успя да изтласка своя съперник от своята половина и започна да твори атаки.

До почивката отново испанците контролираха играта, но вместо да продължат с бързите комбинации, заложиха на центриранията, които ставаха лесна плячка за високите германски бранители Фридрих, Мертезакер и Боатенг.

Втората част започна с два силни шута от разстояние на Чаби Алонсо, които не застрашиха особено германската врата. Последва канонада от удари от страна на иберийците. Първо Давид Вия, който иначе бе незабележим от 6-ата минута, пробва с фалцов удар от дъгата пред наказателното поле, но неточно. После Педро стреля на два пъти от фронтална позиция пред пеналтерията, единият път от които Нойер се намеси решително, а в 57-ата минута пробив отляво на Иниеста и ниско подаване се търколи пред гол линията, без да има кой да го засече в опразнената мрежа, което би могло да говори за лошо пласиране.

Йоахим Льов реагира на испанския натиск и в 62-ата минута извади Троховски, който неуспешно замени наказания Мюлер, и на негово място вкара Тони Кроос. Това действие на селекционера даде резултат само седем минути по-късно, когато Бундестима създаде първото си реално голово положение. Центриране на Подолски отляво завари неподготвена испанската отбрана и по-конкретно Хуан Капдевия, който се бе заел да пази Клозе. Зад него дебнеше резервата Кроос, но неговият удар пред вратарското поле бе вещо отразен от Касияс.

В 73-ата минута се случи закономерното и Испания излезе напред в резултата. Защитникът Карлес Пуйол се извиси като хеликоптер „Апачи” и с глава прониза немската врата при центриране на Шави от ъглов удар.

Германия веднага се втурна в щурм, а еврошампиона се дръпна назад и дебнеше на контраатаки. При една такава един от най-добрите на терена Педро Родригес излезе очи в очи с Нойер, но се засуети и немските бранители откраднаха топката.

До края Маншафта заложи на обичайните за хаотичен натиск центрирания, но блестящите изяви на безспорния играч на мача Пуйол ги лиши от изравняване. Като истински лидер капитанът на Барселона предотврати всяка потенциална опасност за вратата на Икер Касияс.

Така прогнозата на октопода Паул се оказа и този път вярна и Испания заслужено стигна финалния двубой в Йоханесбург, а Германия ще трябва да се задоволи с малкия финал, в който ще се изправи срещу Уругвай. Европейски отбор пък ще триумфира за първи път на първенство на планетата, което не се провежда на Стария континент, защото на 11 юли на „Сокър Сити” един срещу друг излизат Испания и Холандия.

ГЕРМАНИЯ – ИСПАНИЯ 0:1
Пуйол (73’)

Германия: Нойер; Лам (к), Фридрих, Мертазакер, Боатенг (52-Янсен); Кедира (80-Гомес), Швайнщайгер; Троховски (62-Кроос), Йозил, Подолски; Клозе;
Селекционер: Йоахим Льов

Испания: Касияс (к); Рамос, Пике, Пуйол, Капдевия; Бускетс, Алонсо (90-Марчена); Иниеста, Шави, Педро (85-Силва); Вия (81-Торес);
Селекционер: Висенте дел Боске