3. Хубавата Барса детронира Юнайтед

Хубавата Барса детронира Юнайтед

Бербатов и останалите „червени дяволи” не успяха да променят историята и да станат първият отбор, защитил титлата си.

Отборът на Барселона е новият носител на трофея от най-комерсиалния футболен турнир – Шампионската лига. Каталунците надиграха категорично на финала с 2:0 шампиона от миналата година Манчестър Юнайтед пред препълнените трибуни на стадио „Олимпико” в Рим, предаде специалният пратеник на Novsport.com Григор Бабачев. Бербатов и останалите „червени дяволи” не успяха да променят историята и да станат първият отбор, защитил титлата си. Барселона прекърши мечтите на Юнайтед за нова титла и записа славен требъл в своята история. Момчетата на Пеп Гуардиола покориха Испания на два фронта и съвсем заслужено се поздравиха с мечтания успех в Шампионската лига.

Манчестър Юнайтед започна по-силно двубоя и още във втората минута „червените дяволи” можеха да открият резултата. Кристиано Роналдо изпълни един от марковите си преки свободни удари, Валдес не се намеси по най-добрия начин, но Пуйол изчисти в ъглов удар пред погледа на Парк.

Малко по-късно Роналдо пробва хубав удар с левия крак от воле по диагонала, но изстрелът на португалеца премина вляво от вратата на Барса. Въпреки преимуществото на Юнайтед в началните минути, каталунците успяха да нанесат своя удар още в първата си по-сериозна атака. В 10-ата минута Ето’о получи топката от Иниеста от дясно, преодоля с лекота Видич и с десния крак чукна топката под плонжа на Ван дер Сар. Холандският страж не успя да се намеси по най-добрия начин и коженото кълбо се озова в неговата мрежа – 1:0.

В 17-ата минута Райън Гигс стреля опасно от пряк свободен удар, но топката премина на около метър над напречната греда. След около 2 минути пък Лео Меси отправи първия си удар в мача, но коженото кълбо отново премина над вратата. Опасностите се редяха една след друга пред двете врати, малко по-късно Роналдо опита удар с левия крак по земя, но и той се оказа неточен. В 27-ата минута пък Шави пробва своя късмет от пряк свободен удар, но топката отново премина над вратата.

След 30-ата минута двата отбора видимо намалиха темпото и играта се водеше предимно в средата на терена, като съвсем леко предимство имаше отборът на Барселона, който в типичен стил задържаше топката с много подавания. В крайна сметка не се стигна до нищо по-опасно пред двете врати и резултатът остана непроменен – 1:0 за Барселона на почивката.

Карлос Тевес се появи в игра за „червените дяволи” на почивката на мястото на Андерсон, но първите минути на втората част бяха за Барселона. Първо в 48-ата минута Тиери Анри развинти Рио Фърдинанд в наказателното поле на Юнайтед, но техничният му удар бе спасен от Ван дер Сар. Само 5 минути по-късно Барса отново имаше шанс да удвои преднината си, но този път хубав изстрел от фаул на Шави срещна левия страничен стълб на вратата, пазена от Ван дер Сар.

В следващите 15-ина минути Юнайтед взе инициативата и владееше по-дълго топката на терена, но така и не успя да създаде чисто положение пред вратата на Валдес. В 66-ата минута в игра се появи и Димитър Бербатов, който замени Парк Джи Сунг. В игра за „червените дяволи” вече бе звездното каре Роналдо-Рууни-Тевес-Бербатов, но вместо Юнайтед да изравни, се стигна до втори гол в тяхната врата. В 70-ата минута Шави центрира отлично в наказателното поле, където непокритият Лео Меси вкара един от редките си голове с глава, пращайки топката в горния ляв ъгъл на Ван дер Сар – 2:0.

Манчестър Юнайтед реагира моментално и само 2 минути по-късно можеше да върне едно попадение. Бербатов пусна хубав пас по земя в наказателното поле на Барселона, Гигс се размина с топката, а след това удар на Роналдо отблизо бе спасен от Валдес. Малко по-късно пък каталунците можеха да направят преднината си класическа, но удар с глава на Пуйол бе спасен от Ван дер Сар.

Времето минаваше, а Юнайтед така и не намираше път към вратата на Барселона. Звездното каре в атаката на „червените дяволи” се луташе из защитата на каталунците, която преди двубоя се смяташе за слабото място в селекцията на Пеп Гуардиола, заради отсъствието на тримата титуляри Абидал, Дани Алвеш и Рафа Маркес. Нещо повече – Барса дори можеше да стигне до трети гол в 84-ата минута, след като Пуйол излезе сам срещу Ван дер Сар, но не успя да го преодолее и ударът му попадна в тялото на холандския страж.

В последните няколко минути Манчестър Юнайтед се пренесе изцяло в половината на Барселона и стигна до чисто голово положение в 87-ата минута, но удар с глава на Бербатов, негов първи в мача, премина над вратата на Валдес. С това приключиха и всички надежди за Манчестър Юнайтед да вземе нещо повече от този мач. „Червените дяволи” се примириха с поражението и резултатът остана непроменен.

Барселона - Манчестър Юнайтед 2:0