3. Холандия – Уругвай 3:2 – Една победа дели Ниската земя от световния връх

Холандия – Уругвай 3:2 – Една победа дели Ниската земя от световния връх

„Урусите” бяха близо, но останаха с утешението на бронзовите медали

Холандия спечели полуфиналния сблъсък с Уругвай на Мондиал 2010 и на 11 юли „лалетата” ще спорят за световната купа за трети път в историята си. Джовани Ван Бронкхорст, Уесли Снайдер и Ариен Робен бяха точни за успеха на холандците, които преодоляха коравия и изпълнен с решимост състав на Уругвай. Първата част завърши с размяна на по един гол, но Снайдер и Робен направиха разликата след почивката с внезапен взрив на голове. „Урусите” направиха всичко по силите си, за да се върнат в мача. Късен гол в 92-ата минута едва не направи чудото възможно, но футболистите от Ниската земя устискаха до последния съдийски сигнал.

По стечение на обстоятелствата капитаните на двата тима се оказаха в ролите на основни действащи лица през първото полувреме на срещата. С по един страховит далечен удар към двете врати лидерите на съперниците оформиха оправдано равенство след първите 45 игрови минути и оставиха развръзката за след почивката.

Дирк Каут получи първата добра възможност да обстрелва противниковата врата. Той обаче стори това крайно нескопосано, след като догони слабо избита от вратаря Муслера топка и я запрати високо над рамката. След първото интересно събитие в третата минута последва четвърт час на тактическо надиграване, в рамките на което „лалетата” показаха по-добра грамотност и с лекота затваряха всички пространства пред урусите и се добиваха до по-добрите възможности в другата половина на терена.

Преобладаващата предпазливост не осигури желаната атрактивност на играта, но настъпилата скука бе разбита на пух и прах от Ван Бронкхорст, който изненада всички на терена, включително и себе си, със забележителния диагонален удар от 30-ина метра, с който откри резултата в 18-ата минута. Капитанът на „оранжевите” получи топката от Ван Перси в лявата половина на игрището и се възползва от коридора към вратата на Муслера. Без да се бави Ван Бронкхорст стреля силно с левия крак, а кълбото влетя с невероятна прецизност на милиметри под сглобката на рамката и отскачайки от страничната греда спря в мрежата.

Голът поотпусна играта и холандците започнаха да полагат повече усилия в предни позиции. За това свидетелстваха пробивите на бързите им офанзивни играчи като Каут, Ван Перси, Робен и Снайдер. Неприятна картина се разигра в 30-ата минута, когато Де Зеув бе пратен в несвяст на тревното покритие, след като в опита си да изчисти висока топка с глава понесе удар от Касерес. Последният бе решен да отправи ножичен изстрел, но вместо това нацели главата на халфа.

В минутите до края на частта Холандия играеше предимно в своята половина, а това отвори няколко добри възможности пред южноамериканците. При една от тях капитанът Диего Форлан върна жеста на Ван Бронкхорст и с отличен шут извън пределите на наказателното поле възстанови паритета в резултата. Топката бе изнесена бързо от половината на Уругвай и с един пас от средата достигна до Форлан. Таранът не бе пресрещнат навреме от Матайсен и Хейтинга и това му позволи да опита късмета си от дистанция. Форлан стреля с левия си крак в близкия ъгъл на Стекеленбург, който успя да докосне, но не и да спре полета на топката, която връхлетя в горния му ляв ъгъл.

Интересните моменти останаха кът и след подновяването на играта. Играчите на Уругвай запазиха инерцията от предишната част и продължиха да трупат напрежението пред вратата на „лалетата”. Алваро Перейра бе на косъм да се възползва напълно от неразчетено излизане на Стекеленбург, но за щастие на стража до гол не се стигна. Диего Форлан продължи да бъде най-опасното оръжие в редиците на „урусите”, като русокосият нападател не спираше да сипе опасни удари и центрирания към рамката на съперника. При един от опитите си той едва не се разписа, след като стреля точно от пряк свободен удар до близката греда. Единствено добрата реакция на Стекеленбург предотврати попадението.

Холандците показаха малко през първите 25минути на полувремето, но футболистите от ниската земя показаха повече от основателна причина за това. Приключили с пестенето на сили холандците отприщиха желанието си за победа в 70-ата минута с поредното попадение на Уесли Снайдер. Движещата сила на „лалетата” обаче трябваше да благодари и на късмета си, след като успя да промуши изстрел от границата на наказателното поле през двама бранители на Уругвай и съотборника си Робин Ван Перси.

Три минути по-късно на сцената излезе и Робен, който отбеляза и трети гол за Холандия. Полузащитникът на Байерн Мюнхен се разписа с глава, след като получи отлично центриране от Дирк Каут. Робен получи още един отличен шанс да прониже вратата а Уругвай. Това се случи в 85-ата минута, когато крилото излезе сам срещу Муслера, но не успя да преодолее вратаря на южноамериканците.

Двата светкавични гола на сломиха духа на уругвайците и те преследваха шанса си до самия край. Гол на Максимилиано Парейра във втората минута на добавеното време даде надежда на „урусите”. Късоизпълнен пряк свободен удар достигна до Парейра, който от линията на пеналта прати топката в далечния ъгъл на вратата за 2:3. Неистовите напъни продължиха и след това, но бяха пресечени от съдийския сигнал, поставил края на мача.

Уругвай – Холандия 2:3
0:1 Ван Бронкхорст 18’
1:1 Форлан 41’
1:2 Снайдер 70’