3. Хитцфелд удари Испания на старта, но се провали срещу Хондурас на финала (видео)

Швейцария направи 0:0 с аутсайдера в групата и си тръгна от Мондиала за сметка на Испания и Чили

Отмар Хитцфелд и неговата Швейцария напуснаха 19-ите световни футболни финали след нулево равенство с Хондурас.

”Кръстоносците” трябваше задължително да победят футболния отбор на една от най-бедните страни в света, за да играят на 1/8-финалите, но не успяха.

Тимът на Хитцфелд стартира група “H” с ударна победа над Испания, но завърши с равенство и с 4 точки поема пътя към дома. Испания и Чили продължават напред след 2:1 за „Ла Фурия” в Претория и с по 6 точки в актива си, а Хондурас си тръгва от Черния континент с една точка.

На „Фрий Стейт Стейдиъм” европейският тим показа много слаба игра и само чудото, както и добрите намеси на Диего Беналио, спасиха отбора от поражението.

Швейцарците бяха отбелязали само един гол в последните си 7 мача и яловото нападение на отбора отново изневери.

Извън титулярния състав на Отма Хитцфелд останаха контузеният Сендерос, наказаният Бехрами и звездата Фрай. Наставникът на Хондурас Рейналдо Руеда е поставил Фигероа на левия бек, а не в центъра на защитата, докато рушач в центъра на терена до Паласиос ще е Томас.

Преди да допуснат гол от Чили, „кръстоносците” имаха 559 „сухи” минути, с което поставиха нов рекорд на световни първенства, пращайки предишния на Италия в историята.

Мачът на „Фрий Стейт Стейдиъм” започна с по-активни действия на тима на Хондурас, а на трибуните на съоръжението се набиваха на очи многото свободни места. Първото по-сериозно положение обаче бе в полза на Швейцария. Капитанът Инлер стреля от границата на наказателното поле, но топката мина на няколко метра от целта. В 17-ата минута Барнета качи топката на главата на Дердьок, но нападателят на Леверкузен бе неточен.

Постепенно обаче атаките на играчите в червено ставаха все по-опасни. Европейците овладяха инициативата, а „Лос Катрачос” дебнеха на контраатаки. Въпреки териториалното преимущество, възпитаниците на Отмар Хитцфелд създадоха едва две добри възможности пред вратата на Валадарес до края на полувремето, пропилени от ветерана Н’Куфо.

Така логично първите 45 минути завършиха при нулево равенство. В другия мач от групата Испания водеше на Чили с 2:0, което означаваше, че Швейцария си тръгва от Мондиала.

Хитцфелд трябваше да прави промени и заложи на друг боец – нападателят Якин, появил се на мястото на халфа Фернандес. В 53-ата минута фрапантен пропуск направи Суасо, който не успя да намери мрежата, стреляйки с глава от 5 метра след центриране на Алварес. След час игра Барнета тества капитана и страж на Хондурас, който обаче отговори подобаващо. Малко след това добър шанс се откри пред Дердьок, но и той стреля в ръцете на Валадарес.

Нещата не вървяха добре за Швейцария. Те така и не успяваха да вкарат гол. Пред Хитцфелд нямаше друг избор и той трябваше да вкара в игра Фрай, който лекуваше контузия и не бе напълно възстановен.

В 71-ата минута Хондурас можеше да открие резултата, но Беналио направи феноменално спасяване след удар на Алварес. На отсрещната врата два пропуска направи Фрай. В заключителните минути атаките на Хондурас вещаеха много по-голяма опасност, като гол на тима бе отменен заради засада. В 90-ата минута само добрата намеса на Ван Борен спаси швейцарците. При последвалия корнер невероятен пропуск направи Чавес.

Краен резултат между Швейцария и Хондурас – 0:0. Двата тима напускат световното първенство след груповата фаза, а Испания и Чили ще играят на 1/8-финалите. "Ла Фурия" ще спори с Португалия, а Чили се изправя с Бразилия.

Швейцария – Хондурас 0:0

Швейцария (4-4-2): Беналио; Лихщайнер, Грихтинг, Вон Берген, Циглер; Барнета, Инлер (к.), Хюгел (78’ Шакири), Фернандес (46’ Якин); Дердьок, Н’Куфо (69’ Фрай);

Селекционер: Отмар Хитцфелд

Хондурас
(4-4-2): Валадарес (к.); Сабийон, Чавес, Бернардес, Фигероа; Алварес; У. Паласиос, Томас, Нунйес (67’ Мартинес); Дж. Паласиос (78’ Уелкъм), Суасо;

Селекционер: Рейналдо Руеда;

Жълти картони: Томас, Суасо, Чавес, У. Паласиос (Х); Фернандес (Ш);
Стадион: „Фрий Стейт Стейдиъм”, Блумфонтейн;
Съдия:Ектор Балдаси (Аржентина);