3. Хамбургер излъга големия фаворит Байерн с 1:0 на Нордбанк Арена

Хамбургер излъга големия фаворит Байерн с 1:0 на Нордбанк Арена

Хамбург взе своето на „Нордбанк Арена” и победи с минималната разлика от 1:0 тима на Байерн Мюнхен, в първата среща от пролетния полусезон на немската първа Бундеслига

Хамбург взе своето на „Нордбанк Арена” и победи с минималната разлика от 1:0 тима на Байерн Мюнхен, в първата среща от пролетния полусезон на немската първа Бундеслига. В герой за домакините се превърна Малден Петрич, който отбеляза деветото си попадение за сезона.

Дългото чакане в Германия свърши. Бундеслигата се завърна с апломб, предлагайки на почитателите на немския футбол страхотен двубой за начало на пролетния полусезон. Хамбург и Байерн Мюнхен бяха удостоени с честта да дадат старт на 18-я кръг в първа Бундеслига. Двата тима предвождани от Мартин Йол и Юрген Клинсман навалязоха в битка с огромен заряд и критична значимост в борбата за титлата.

Първите минути неоспоримо оправдаха чакането и предложиха доста на брой интересни ситуации и пред двете врати. Най-чистото положение се падна в полза на гостите – Бастиян Швайнщайгер не успя да реализира 100 процентова, за неговите стандарти, голова ситуация в 3-ата минута. При центриране от дясно Швайщайгер бе оставен непокрит в непосредствена близост до стража Михаел Ренсинг, но по необясним начин успя да изпрати волето си над напречната греда.

Хамбург не бе разколебан от моментното невнимание и отвърна почти на момента. Хосе Гереро, Младен Петрич, който бе един от най-активните за „хамбургерите” през първата половина, капитанът Давид Яролим не спряха да тормозят отбраната на „швабите”.

Първоначалният ентусиазъм в двата състава постепенно стихна и към средата на полувремето играта бе концентрирана в средата на терена. Неимоверно започна да се забелязава и нарастващия брой на погрешните разигравания, увеличи се и честотата на нарушенията – гостите извършиха цели 11, за едно от които бе санкциониран и Мартин Демикелис (24 ‘).

До края на първата част Байерн започна да реализира териториално надмощие. Статистиката сочеше 60 процента от владеенето на топката в полза на гостите.

Лука Тони се оказа близо до първото попадение, когато в 28-ата минута с диагонален изстрел от тесен ъгъл запрати кълбото в мрежата на Франк Рост. Реферът на двубоя Кнут Кирхер обаче отсъди нарушение в полза на бранителя Бастиан Райнхарт.

44-ата минута се оказа повратен момент в срещата, след като исключително активния Младен Петрич откри за 1:0 в полза на домакините. Капитанът Давид Яролим стреля извън пределите на наказателното поле, Ренсинг за втори пореден път, след като и Гереро опита късмета си от разстояние, реши да боксира. За негово съжаление топката попадна в непокрития Петич, който с глава записа деветото си попадение за сезона. Съдията не отсъди голямо продължение, тъй като играта не претърпя сериозни прекъсвания.

Втората част изглежда следваше сценария на първото полувреме. Хамбург започна изключително вихрено и още в 44-ата секунда след началния сигнал Петрич оцели дясната греда на Ренсинг, след като проби през средата на мюнхенската отбрана. Питройпа се справи отлично с овладяването на свободната топка, върна към набралия скорост Гереро, който пропиля златаната възможност да удвои преднината на своя тим, с прекалено силен и неточен изстрел от непосредствена близост.

До 56-ата минута Байерн реализира известно противодействие, но опасността от съжадените положения бе потушена от флага на страничния рефер, тъй като на два пъти Лука Тони бе хванат зад отбраната на Хамбург.

В 66-ата минута Франк Рибери, който се бе позагубил за известно време, реализира добър пробив в наказателното поле на Франк Рост. След двойно подаване между французина и Лука Тони, Мирослав Клозе бе този, който запрати опасен изстрел към противниковата врата. Топката бе отбита от вратаря и щастливо падна върху мрежата зад напречната греда.

Няколко мемента след това, Клозе върна жеста и предостави страхотна възможност на Тони. След центриране на Лусио Клозе изпрати коженото кълбо към лявата греда, където италианецът пропусна да изравни с изстрел практически от упор – непростим пропуск за нападател с неговите амбиции.

В последвалите 15 минути играта се пооспокои, Франк Рибери продължаваше да притеснява отбраната на Хамбургер, докато анонимният до този момент Бастиан Швайнщайгер отстъпи мястото си на новото попълнение Ландън Донован в 77-ата.

Давид Яролим създаде една от редките опасни възможности в последните 20 минути за Хамбург. С точно пласиран пас той изведе Младен Петрич на чиста позиция между бранителите Лам и Демикелис, но последният реагира удачно и изби топката от крака на нападателя в последния момент. В ответната атака Байерн се озова в нова патова ситуация, след като брилянтния Франк Рост отказа нападателното трио на гостите, Алтънтоп, Клозе и Рибери с отлична изявя при нов удар от близост.

Въпреки смазващото си териториално предимство от 62 процента владеене на топката, Байерн не успя да реализира положенията си. Хамбург от своя страна не показа завидни способности в отбрана, но благодарение страхотните изяви на Франк Рост и известна доза късмет опази крехката преднина от един гол и се изкачи на първо място в класирането, поне за 24 часа, на една точка пред сензацията Хофенхайм. При този резултат Байерн се свлече на трето място с равен актив от точки, 35, с Хофенхайм.