3. Голов спектакъл в Дюселдорф: Леверкузен сломи Байерн с 4:2

Голов спектакъл в Дюселдорф: Леверкузен сломи Байерн с 4:2

Байер Леверкузен и Байерн Мюнхен изиграха един ненормален мач, изпълнен с радост, изненади, уплаха и много голове. Двата отбора си отбелязаха общо шест попадения през второто полувреме. Футболистите на Байер бях решени да сложат бърз край на тазвечершния спор с три безответни гола до 70-ата минута. Техните съперници обаче не възнамеряваха да се дадат без съпротива и върнаха две още по бързи попадения в рамките на само две минути. Точно когато започна да се прониква впечатлението, че Байерн ще се добере до равенство и продължения, Щефан Кийслинг каза тежката си дума и лиши „баварците” от всякаква надежда, оформяйки крайното 4:2 в 92-ата минута

Байер Леверкузен и Байерн Мюнхен изиграха един ненормален мач, изпълнен с радост, изненади, уплаха и много голове. Двата отбора си отбелязаха общо шест попадения през второто полувреме. Футболистите на Байер бях решени да сложат бърз край на тазвечершния спор с три безответни гола до 70-ата минута. Техните съперници обаче не възнамеряваха да се дават без съпротива и върнаха две още по бързи попадения в рамките на само 120 секунди. Точно когато започна да се прониква впечатлението, че Байерн ще се добере до равенство и продължения, Щефан Кислинг каза тежката си дума и лиши „баварците” от всякаква надежда, оформяйки крайното 4:2 в 92-ата минута.

„Аспирините” приеха Байерн Мюнхен в най-интересната и очаквана четвъртфинална среща в турнира за Купата на Германия. Домакин на двубоя бе „LTU Arena” в Дюселдорф, където Байер играе домакинствата си, поради реконструкциите на „БайАрена”.

Жребият за четвъртфиналите определи най-тежкото предизвикателство за Байер, тъй като последната загуба на „баварците” в този турнир датира отпреди повече от 24 месеца. На 20 декември 2006 Байерн бе повален като домакин от Алемания Аахен с 2:4.

Първите 45 минути оставиха добро впечатление от играта на домакините, които бяха далеч по-креативния състав. Байер започна изключително агресивно и офанзивно, като най-опасното положение бе създадено от Патрик Хелмес. Нападателят нахлу в наказателното поле на „баварците”, излъга противников бранител и стреля от около осем метра. Стражът на гостите обаче бе на висота през цялото първо полувреме, недопускайки откровено сериозните заплахи на Байер да се превърнат в нещо повече.

Гостите от своя страна можеха да излезат напред в резултата с помощта на Хамит Алтинтоп, но и той не успя да излъже Адлер, пазещ вратата на „аспирините”. Първата част съгради огромен заряд от очаквания за вторите 45 минути, като общия брой от 13 точни удара говореше повече от красноречиво за волята за победа, която демонстрираха двата състава.

Първата решителна стъпка в срещата предприеха играчите на Бруно Лабадиа, които изградиха преднина от един гол в 54-ата минута. Лука Синкевич намери Боровски в средата на терена, той напредна към противниковото наказателно поле, подавайки към швейцареца Транкило Барнета. Той реагира за част от секундата, направи крачка в страни и стреля мигновено. Топката премина 20-те метра разстояние и спря в мрежата, Михаел Ренсинг можеше само да приеме ролята на страничен наблюдател.

Само шест минути след това домакините нанизаха нов гол, с което удвоиха преднината си. Този път главно действащо лице бе Артуро Видал. Чилиецът засече центриране от ъглов удар на Барнета. Оставен непокрит Видал нямаше право на избор, отклонявайки кълбото в десния ъгъл на врата от пет метра дистанция. Вратарят на гостите отново бе безсилен да противодейства, Видал просто разполагаше с прекалено много свободно пространство.

Играчите на Байер нагънаха здраво своя далеч по-именит съперник и като че ли в 70-ата минута вече бяха на път да сложат преждевременен край на интригата в Дюселдорф. Най-опасният за домакините през първото полувреме, Патрик Хелмес изписа името си на светлинното табло. Кадлец се възползва от неразбирателство между влезлия в 63-ата минута Швайнщайгер и Одо. Бранителят на Байер центрира ниско в пеналта, където на три метра от вратата Хелмес подаде крака си, с което засече топката за 3:0.

Голяма част от присъстващите на „LTU Arena” вече бяха сигурни в неизбежната победа за своите любимци. Играчите на Байерн обаче споделяха коренно различно мнение. Противно на очакванията „баварците” се върнаха в мача за отрицателно време.

Само две минути след като инкасира третия гол, Байерн намали разликата чрез ветерана Лусио. Одо центрира високо към далечната греда там най-високо скочиха Адлер и бразилецът, който с последни усилия, почти с гръб към вратата, успя да отклони топката зад гол линията. Още две минути след това падна втори гол за гостите. Гостуващите офанзивни играчи докараха противникова отбрана до състояние на шок и ужас. За по-малко от 120 секунди националът Мирослав Клозе засече с глава центриране на „магичния” Франк Рибери за 3:2, с което даде огромна надежда на „баварците”.

Гостите продължиха да атакуват с особена настървеност, докато Байер се бе прибрал изцяло в своята половина, таейки надеждата, че трите им гола ще са достатъчни да ги класират за полуфиналите на турнира за Купата на Германия. Рибери и Клозе изгаряха от желание да сътворят чудото. Флориан Майер им предостави 4 допълнителни минути за решителни действия.

Чудо нямаше обаче нямаше как да се случи, защото Щефан Кислинг се погрижи Байерн да не достигне до обрат. Решителният гол падна във втората минута на продължението след комбинация в противниковото наказателно поле между Харистеас и Кийслинг, който от 12 метра видя свободно пространство в долния десен ъгъл на Ренсинг.

В крайна сметка лудостта на второто полувреме приключи с фамозен успех за „аспирините”, който преодоляха тежкия жребий и головата престрелка и продължават смело към полуфиналите за Купата на Германия.

Байер Леверкузен – Байерн Мюнхен 4:2
1:0 Барнета 54’