3. „Фараоните” подчиниха „Скуадра адзура” и объркаха сметките в група "Б"

„Фараоните” подчиниха „Скуадра адзура” и объркаха сметките в група "Б"

Феноменални изяви на Ел Хадари поставиха световния шампион на колене

Отборът на Египет поднесе изненадата на турнира за Купата на Конфедерациите, след като постигна престижна победа с минималното 1:0 над световния шампион Италия в среща от група „Б” на турнира. Силната и организирана игра в защита, както и блестящите изяви на вратаря и капитан Ел Хадари, донесоха успеха за „Фараоните”, а „Скуадрата” ще трябва да съжалява за многото пропуски пред противниковата вратата. Сега положението за Марчело Липи и компания не е никак розово – те ще трябва на всяка цена да спечелят последния си мач срещу Бразилия, ако искат да се класират за полуфиналите.

Началото на срещата бе доста мудно, двата отбора гледаха да не рискуват и предимно разиграваха топката в собствената си половина. Първото по-интересно положение дойде в 12-ата минута, когато Джузепе Роси се озова на чиста позиция в наказателното поле на Египет, но ударът му премина над вратата.

Отново последва спад в темпото на игра, а след 20-ата минута „Скуадра адзура” леко натисна и стигна до 3 опасни удара. Първо изстрел на Пирло от фаул премина на около метър от вратата на Египет. В 24-ата минута Якуинта се откъсна и стреля моментално от границата на наказателното поле, но стражът на „Фараоните” улови без проблем. Най-опасното положение за Италия дойде в минута по-късно, когато Джузепе Роси пробва далечен удар, който бе спасен с мъка от Ел Хадари.

След мини натиска на италианците, двата отбора отново заспаха на терена, докато не се стигна до 40-ата минута, когато Хосни стреля опасно от дъгата, а Буфон изби. При последвалия ъглов удар Хомос се извиси над всички и с глава прати топката в десния ъгъл на безпомощния Джиджи Буфон за 1:0.

Италия започна по-добре второто полувреме и от самото му начало наложи тотален натиск, който обаче не доведе до нищо по-сериозно. Едва в 54-ата минута „скуадрата” можеше да изравни, но Якуинта, който излезе сам срещу вратаря, се засуети и ударът му бе блокиран от Ел Хадари. След около 10 минути пък Пирло можеше да отбележи след отлично изпълнение на пряк свободен удар, но топката премина на сантиметри от вратата на Египет.

В 68-ата минута появилият се като резерва Симоне Пепе центрира опасно в наказателното поле на Египет, но Якуинта и Лука Тони се разминаха с коженото кълбо. Само 2 минути по-късно се откри и най-доброто положение за „скуадрата” до момента. Якуинта получи топката в наказателното поле, обърна се и моментално стреля, но Ел Хадари отново спаси. Тук някъде натискът на Италия стана много масивен и положенията пред вратата на „Фараоните” се редяха едно след друго. В 74-ата минута след хубава атака на Италия, Якуинта върна топката в наказателното поле, Монтоливо стреля моментално от движение, но стражът на Египет за пореден път спаси.

Шампионите на Африка се защитаваха в тези минути и разчитаха на контраатаки. При една от тях Мохамед Абу Трика стреля опасно от границата на наказателното поле, но топката премина на сантиметри от напречната греда на вратата, пазена от Буфон. Минута по-късно пък Якуинта направи нов непростим пропуск. Нападателят на Ювентус получи топката на далечната греда, стреля от въздуха с левия крак, но от 2 метра не успя да преодолее страхотния в този мач Ел Хадари.

В последните минути на мача натискът на Италия се засили още повече и в 86-ата минута „Скуадра адзура” можеше да стигне до изравняване, макар и малко случайно. Якуинта опита центриране от дясно, но вместо да намери главата на някои от италианците, топката кацна на напречната греда. В последната 90-ата минута, Андре Пирло получи трети шанс да отбележи от пряк свободен удар, но и този път топката не намери очертанията на вратата.

В крайна сметка Египет удържа героично преднината си и постигна една изключително престижна победа срещу световния шампион, която направи ситуацията в група „Б” доста интересна. Бразилия остава лидер с 6 точки, Египет и Италия имат по 3. В третия кръг от групата „Фараоните” имат наглед лесен мач срещу аутсайдера САЩ, а „Скуадра адзура” ще трябва да се бори за задължителна победа срещу Бразилия.

Египет – Италия 1:0
1:0 Хомос 40’

Египет: Ел Хадари, Саид, Нахи, Фатхи (Хасан 80’), Хосни, Зидан (Еид 57’), Шавки, Хомос, Моауад (Фараг 69’), Гомаа, Абу Трика

Старши треньор: Хасан Шехата

Италия: Буфон, Гросо, Киелини, Канаваро, Дзамброта, Гатузо (Монтоливо 58’), Пирло, Де Роси, Куалярела (Пепе 64’), Роси (Тони 58’), Якуинта

Старши треньор: Марчело Липи

Жълти картони: Еид, Ел Хадари, Гомаа (Египет)

Съдия: Мартин Хансон, Швеция

Стадион: „Елис Парк”, Йоханесбург

Галатасарай подчини Фенербахче в дербито (ВИДЕО)