3. Фантастичен Реал Мадрид надигра хегемона Барселона, но отпадна след 2:2 (видео+снимки)

Жозе Моуриньо показа красивото лице на "белия балет", Барса трепери до края на "Ноу Камп"

Реал Мадрид показа, че може да надиграе Барселона в агресивен и атакуващ стил, но каталунците успяха да отстранят „белия балет” след 2:2 в наелектризиращо „Ел Класико” на "Ноу Камп". Двубоят беше реванш от четвъртфинaлите за Купата на Краля в Испания. "Блаугранас" детронира носителя на трофея от миналата година след общ резултат от двата мача 4:3.

Барса спечели първия мач на „Сантяго Бернабеу” с 2:1 при тотално превъзходство на момчетата на Хосеп Гуардиола. След огромната доза критики, които претърпя Жозе Моуриньо за откровено дефанзивния и нелицеприятен стил на игра в първия мач, днес столичани показаха друго лице.

Реал атакуваше, пресираше и гледаше към вратата на съперника през целия мач. Късметът и огромната класа на Барса обаче си казаха думата и Реал отпадна след 2:2 на „Ноу Камп”, но го направи с високо вдигната глава.

Педро и Алвеш вкараха два светкавични гола за Барселона в края на първата част. Бързите две попадения в рамките на три минути дойдоха като леден душ за мадридчани, които бяха много по-добрият състав през първата част и само съдбата не им позволи да поведат по-рано в мача. През втората част Реал не се пречупи и продължи да напада. Само в разстояние на 4 минути Роналдо и Бензема смълчаха „Ноу Камп” и превърнаха мача в спектакъл, който ще остане в историята.

Реал демонстрира тази вечер в Каталуния, че атакуващият стил приляга на тима и Жозе Моуриньо изглежда най-сетне е разбрал, че това е единственият верен подход за стратегията на тима. На реванша кралския клуб излезе да играе футбол, а не да спира Барса.

Гонзало Игуаин изпусна да изведе Реал напред в първата минута по подобие на началото на мача за първенство в Мадрид. Дани Алвеш върна ужасен пас назад, който подари кълбото на аржентинеца, ала той стреля в аут покрай Пинто, останал очи в очи с него след 12 секунди игра.

Пак Игуаин нямаше шанс в 3-ата минута, когато засече от воле центриране на Шаби Алонсо от пряк свободен удар – Пинто обаче показа страхотен рефлекс и изби.

Гостите продължиха да играят по-добре – Кака изведе Роналдо отляво в копие на атаката за гола в първия мач, но този път Пинто не допусна топката да мине през краката му и с крак парира удара на португалеца.

Меси също показа, че е на терена след четвърт час, когато получи пас от Сеск и стреля неточно. В средата на полувремето само късметът лиши Месут Йозил от един от най-красивите голове в „Ел Класико”. Германският национал преодоля Пинто с бомбен фалциран шут над стража, но топката тресна горната греда и тупна на сантиметри пред голлинията на слисания вратар на домакините.

Резервният страж на Барса наистина не се чувстваше комфортно и сбърка детиснки в 27-ата минута – тогава подари кълбото на Игуаин, който доказа, че това няма да бъде неговият ден и пак не можа да надхитри съперника на вратата.

След половин час игра феновете на Барса имаха нов повод за тревога. Андрес Иниеста влезе в единоборство с Алваро Арбелоа и остана да се превива на земята в центъра на терена. Маестрото на „блаугранас” показа, че няма да може да продължи и бе заменен от Педро Родригес.

В края на полувремето Барселона удари противника с два зашеметяващи гола за три минути. Геният на Лионел Меси пак излезе наяве пред целия свят в 43-ата минута и аржентинецът разпиля със солов рейд отбраната на гостите, пусна към свободния Педро и резервата не сгреши – 1:0. Това бе първият точен удар на домакините в очертанията на вратата на „белия балет”, но какъв…

В продължението на първата част Дани Алвеш получи удобна топка на ъгъла на наказатъелнтоо поле отдясно и изстреля истинско торпедо в сглобката на Икер Касияс за 2:0, което хвърли „Ноу Камп” в екстаз.

Може би този аванс е поуспокоил каталунците, които не знаеха какво ги чака след почивката. В 53-ата минута целият отбор на Реал Мадрид скочи срещу рефера Фернандо Тейшейра Витиенес. Шаби Алонсо центрира от фаул, Серхио Рамос се пребори с Дани Алвеш и засече с глава в мрежата, но съдията отсъди съмнително нарушение на Рамос срещу бразилеца, който сякаш падна прекалено лесно.

Барселона избра само да разиграва спокойно в центъра. Специалния видя накъде отиват нещата и реши най-сетне да пусне целия си потенциал в атака – Кака и Игуаин отстъпиха места на Бензема и Кайехон, а резултатът не закъсня.

Месут Йозил се оказа архитект на първия гол за гостите. Халфът намери страхотно Роналдо в празно пространство, а португалецът показа, че може да вкарва в големите мачове, като спокойно заобиколи Пинто и се разписа за 2:1 в 68-ата минута.

Карим Бензема разтрепери феновете на Барса след още 4 минути. Французинът, който замени Игуаин в атаката, се възползва от фрапантна пробойна в защитата на каталунците, направи за смях Пуйол с техниката си и елегантно завърши с воле в долния ъгъл – 2:2.

Последните минути буквално приковаха цялото внимание заради огромната интрига и атаките към двете врати. Меси стреля на сантиметри над вратата на Касияс. Пуйол блокира шут на Роналдо, а пак пред другата врата Меси проби и шутира покрай гредата.

Мегадербито не мина и без червен картон – Серхио Рамос беше изгонен в края за втори жълт картон след удар с лакът в лицето на Бускетс при сблъсък за висока топка.

Така Барселона и Реал Мадрид направиха 2:2 в дерби, което ще се помни с години. С общ резултат 4:3 Барселона продължава на полуфиналите за Купата на Краля, където ще срещне победителя от градското дерби Леванте – Валенсия.

Барселона 2:2 Реал Мадрид