3. Давид Вия реши иберийския осминафинал (видео)

Давид Вия реши иберийския осминафинал (видео)

"Ла Фурия" надви с 1:0 Португалия и среща Парагвай

Давид Вия реши иберийския осминафинал на 19-ото световно първенство. Нападателят на „Ла Фурия” бе точен за 42-и път с националната фланелка срещу Португалия, с което Испания успя да съкруши Кристиано Роналдо и неговите съотборници.

Европейският шампион победи с 1:0 на „Грийн Пойнт Стейдиъм” и ще се изправи срещу Парагвай на 1/4-финалите. Любопитното е, че на днешния ден преди 2 години испанците взеха титлата на Стария континент във Виена. 29-и юни си остава знаменита дата в историята на футболна Испания.

Португалците имаха 22 сухи мрежи в последните си 26 мача, но отличният тази вечер Едуардо капитулира в 63-ата минута.

Така първият сблъсък между двете съседни държавни на световни първенства завърши с успех за Испания на Висенте дел Боске. „Европейското селесао” на Карлош Кейруш си тръгва от Черния континент.

Селекционерът на „Ла Фурия” Висенете дел Боске заложи на Шаби Алонсо в стартовия си състав, въпреки че халфът на Реал (Мадрид) имаше контузия в глезена. Карлош Кейруш от своя страна заложи на новото попълнение на Валенсия Рикардо Коща като десен бек, а дълго лекувалият се от контузия Пепе отново бе дефанзивен халф в единайсеторката му.

Двамата съотборници в „кралския клуб” и капитани на двата отбора – Икер Касияс и Кристиано Роналдо се прегърнаха при жребия, а след началния съдийски сигнал иберийският сблъсък започна.

Още в първите минути Торес и Вия на два пъти обстрелваха португалската врата, но Едуардо отговори подобаващо. Торес пък поиска от аржентинския главен рефер дузпа след съприкосновение с Коентрао, но Ектор Балдаси остана безмълвен. След бурното начало последваха спокойни минути на „Грийн Пойнт Стейдиъм”. В 20-ата минута Касияс бе принуден да спасява своя отбор след удар на Тиаго и опит за добавка с глава на Алмейда.

Малко по-късно Роналдо изстреля бомба от 37 метра, Касияс не бе убедителен този път, но за негово щастие „Ла Фурия” се размина с гола. Към края на полувремето „европейското селесао” стигна до отлична възможност за откриване на резултата. Мейрелеш центрира отляво, но Алмейда не успя да насочи по най-добрия начин коженото кълбо. Зад него дебнеше Роналдо, но нападателят на Вердер явно не го видя и стреля покрай целта.

В 43-ата минута пък Коентрао намери Тиаго в наказателното поле, но халфът също не бе точен с глава. Броени секунди преди тази ситуация Касияс излезе предвидливо извън пеналта и изчисти топката миг преди връхлитащия Шимао. „Ла Фурия Роха” владееше повече кълбото през първата част, но португалците имаха по-чисти голови положения – закономерно 0:0 след 45 минути игра.

Двамата селекционери не предприеха промени в стартовите си единадесеторки по време на почивката. 7 минути след подновяването на играта Алмейда нахлу в пеналта на Испания, опита се да центрира към Роналдо, но топката рикошира в Пуйол и за малко не навести мрежата на Касияс.

След час игра дойдоха и първите смени. Дел Боске заложи на Йоренте вместо неубедителния Торес, а Кейруш пусна 30 млн. крило на Зенит Дани на мястото на Алмейда. Секунди след влизането си в игра Йоренте можеше да прониже Едуардо с плонж, но стражът показа голяма класа. Последва удар на Вия от 20-ина метра, минал на сантиметри покрай гредата.

В 63-ата минута европейският шампион ликуваше. Иниеста пусна отличен пас към Вия, ударът на нападателя с левия крак бе отразен от Едуардо, но при втория си опит, този път с десния, голмайсторът на „Ла Фурия” прати топката под гредата и в мрежата на Португалия. 42 гол на Давид за страната си и 4-и на Мондиал 2010. Преди кълбото да стигне до Вия след подаването на Иниеста, Шави го продължи елегантно с пета.

20 минути преди края Рамос можеше да реши всички, но Едуардо отново направи фамозно спасяване. Кейруш трябваше да рискува всичко. В търсене на попадението той заложи на Мендеш и Лиедсон. Опасностите обаче бяха пред вратата на „европейското селесао”. Вия пробва бдителността на Едуардо от над 20 метра, но вратарят бе на мястото си.

В последните 10-ина минути португалците се опитаха да упражнят натиск, но Роналдо и неговите съотборници не затрудниха дори веднъж Касияс. В 88-ата минута нов отличен шанс се откри пред резервата Йоренте, но той отново нямаше късмет.

60 секунди по-късно Коща удари без топка Капдевила и бе изгонен от игра с директен червен картон.

До края опитите на Роналдо се оказаха безуспешни. Испания победи с 1:0 и е на ¼-финал в ЮАР, а Кристиано с насълзени очи напусна красивото съоръжение в Кейп Таун.

Испания – Португалия 1:0
(1:0) Вия 63’

Испания (4-2-3-1): Касияс (к.); Рамос, Пике, Пуйол, Капдевила; Серхио Бускетс, Ш. Алонсо (90’ Марчена); Иниеста, Шави, Вия (89’ Педро); Торес (59’ Йоренте);
Селекционер: Висенте дел Боске;

Португалия (4-3-3): Едуардо; Р. Коща, Б. Алвес, Карвальо, Коентрао; Пепе (72’ Мендеш), Тиаго, Раул Мейрелеш; Шимао (72’ Лиедсон), Роналдо (к.), Алмейда (58’ Дани);
Селекционер: Карлош Кейруш;

Жълти картони: Ш. Алонсо (И); Тиаго (П);
Червен картон: Р. Коща 89’ (П);