3. Бял ангел от “Овча Купел” спря безлична Англия (видео)

Бял ангел от “Овча Купел” спря безлична Англия (видео)

"Лъвовете" на Капело показаха беззъба и безидейна игра, вратарят на Славия спаси и малкото положения към неговата врата

Отборът на Англия не успя да запише победа и във втория си мач от група “С” на Мондиал 2010. След равенството 1:1 със САЩ на старта на турнира, сега момчетата на Фабио Капело отново направиха равенство. В този случай обаче Алжир спря устрема на “трите лъва” към световната титла след 0:0 на “Грийн Пойнт” в Кейп Таун. Притеснителен за всички привърженици на Англия обаче е фактът, че английските национали показа много ялова игра и безидейност в атака. От друга страна Алжир постигна един не лош резултат срещу една от световните футболни сили. В последния мач от груповата фаза на Световното първенство Алжир се изправя срещу САЩ, а Англия ще премери сили с лидера в групата Словения. Лошата новина за Фабио Капело е отсъствието на Джейми Карагър, който получи втори жълт картон срещу Алжир и ще бъде наказан за тази съдбоносна битка.

Първото полувреме започна доста мудно. Двата отбора се вкопчиха в здрава битка в центъра на терена, като футболистите на Алжир бяха по-остри в единоборствата, за да вземат страха на своите съперници. Въпреки това английските национали владееха повече топката и се опитваха да пресират алжирците, които разчитаха на прибрана и компактна игра в защита. Първото по-интерсно дойде в 13-ата минута. Тогава Бугера напредна отдясно и центрира. Топката летеше заплашително към вратата на Дейвид Джеймс, който се намеси колебливо, но на помощ се притече Глен Джонсън, който изчисти. Алжирците бяха затворили потстъпи към своята врата, което обяснява и липсата на голови положения в полза на “трите лъва”.

След 15-ата минута алжирските национали с повече самочувствие и дадоха истински отпор на момчетата на Фабио Капело, които бяха безидейни в организирането на своите атаки. Чак след 30-ата минута английските национали се окопитиха и започнаха да играят по-добре. Първо Джерард се опита да застраши вратарят М’Боли, но ударът му се оказа лесна плячка за стража на Славия (София). След този епизод в 33-ата минута английските национали организираха добра още една добра атака. Нова добра атаказа а Англия. Ленън напредна по десния фланг и центрира, топката достигна до Лампард, който овладя топката и стреля, но М’Боли отново спаси по великолепен начин. Останаха съмнения за игра с ръка на халфа на Челси, но главният съдия Ирматов не отсъди нищо и остави играта да продължи.

Малко след това Алжир отговори подобаващо на предизвикателството на Англия. След бърза контраатака Зиани навърза Джонсън и Карагър и стреля мигновено на сантиметри от десния страничен стълб на Джеймс. В края на полувремето англичаните се опитаха да променят нулевото равенство. Възпитаниците на Фабио Капело заложиха на ударите от далечно разстояние, а техни автори бяха Бари и Рууни. И в двата случая обаче Райс М’Боли внимаваше и запази врата си суха.

Второто полувреме много приличаше на първото. Алжир започна по-добре и по-концентрирано втората част. Африканците владееха повече топката и организираха няколко опасни пробива към вратата на Дейвид Джеймс. След началните 10 минути на превес на “пустинните лисици” английските национали се пробудиха и създадоха отлично положение за гол. Лампард отне една топка пред наказателното поле на Алжир, подаде пас към Джерард, който веднага центрира, но защитниците на Алжир бяха на своето място и избиха в корнер.

След него обаче не последва нищо опасно. Малко след това Алжир също пропиля своя шанс. Капитанът Яхия стреля от пряк свободен удар, но топката излезе в аут. След този епизод скуката и безидейността отново се настаниха на “Грийн Пойнт” в Кейп Таун. Чак в 70-ата минута английските национали отново погледнаха към вратата на Райс М’Боли. Джерард изведе Хески в наказателното поле, който реши да търси Рууни, но Халиш се намеси изби в корнер. След него капитанът на “трите лъва” стреля с глава, но вратарят на Славия се намеси с вещина.

Селекционерът на Англия Фабио Капело направи смени, с които целеше да усили нападателната си мощ и последователно в игра се появиха Шон Райт-Филипс и Джърмейн Дефоу. Именно Дефоу бе в центъра на последното опасно положение в актива на Англия в мача. В 75-ата минута нападателят на Тотнъм бе изведен в наказателното поле, но Бугера го изпревари и изби топката в корнер. Преди това Рууни пробва късмета си от далечно разстояние, но той бе доста неточен. До края английските футболисти продължиха да се лутат и мъчат в половината на Алжир, докато добре групирани “пустинните лисици” очакваха последния съдийски сигнал. За играч на мача бе обявен левия защитник на Англия Ашли Коул.

Англия – Алжир 0:0

Англия: Джеймс, Джонсън, Тери, Карагър, Ашли Коул, Ленън (Райт-Филипс 63’), Лампард, Бари (Каруч 84’), Джерард (к.), Рууни, Хески (Дефоу 73’).
Селекционер: Фабио Капело

Алжир: М’Боли, Бугера, Белхадж, Яхия (к.), Кадирд, Йебда (Мезбах 88’), Ласен, Халиш, Будебуз (Абдун 73’), Зиани (Гедиура 80’), Матмурл.
Селекционер: Рабах Саадане

Жълти картони: Карагър 58’ (Англия); Гедиура 85’ (Алжир)