3. Бразилия и Португалия заложиха на сигурно - 0:0

Бразилия и Португалия заложиха на сигурно - 0:0

Водачите в Група "G" запазиха статуквото и продължават на осминафиналите

Португалия и Бразилия завършиха участието си в груповата фаза на Световното първенство с оправдано нулево равенство. Спечелените точки запазиха статуковото в Група „G” и класираха двата тима напред към осминафиналите. Преследвачът Кот Д’Ивоар направи всичко възможно да настигне водачите, но победата на „слоновете” с 3:0 се оказа недостатъчна за разместване в класирането. Като победител в групата със сбор от 7 точки Бразилия ще се изправи срещу втория от последната Група „Н”. Португалия пък среща първенеца, който ще стане ясен след последните за деня мачове.

Португалците положиха повече усилия, за да оправдаят очакванията за зрелище в Дърбан. Искрите между два от най-атрактивните отбора на Мондиала неминуемо прехвърчаха, но случаите на това бяха спорадични и редки. И двата тима имаха шансовете си да решат мача в собствена полза, след като подхвърляха инициативата един на друг в различни отрязъци от срещата. Късметът на Бразилия се усмихна на два пъти през първото полувреме, тъй като реферът благосклонно спести червен картон и дузпа в полза на Португалия.

Първата добра възможност в срещата се откри пред по-активните бразилци. Мишел Бастош поведе атаката по лявото крило и намери Баптища, който с технично извъртане се освободи от опеката си и продължи напред към Дани Алвеш. Бранителят не се възползва по най-добрия начин от свободното пространство пред себе си и стреля силно в страни от вратата на Едуардо.
Коентрао създаде суматоха по левия фланг за отбраната на бразилците. Жулио Сезар боксира неумело центрираната в пеналта топка, която след това попадна в Кристиано Роналдо на границата на наказателното поле. Дори и звездата на „навигаторите” не успя да намери път към вратата.

Реферът на срещата се смили над бразилците в 24-ата минута, когато бранителят Жуан умишлено пресече насочен към Роналдо извеждащ пас, спирайки топката с ръка. Защитникът получи само жълт картон за нарушението на играта. За бурен протест срещу решението на мексиканския арбитър в тефтерчето с предупредените попадна и Дуда.

В 31-ата минута Нилмар скришом успя да се промъкне в лявата половина на наказателното поле. Там той получи топката и незабавно я насочи към вратата. Кълбото отскочи от вратаря, а след това и от гредата. Символичните домакини отговориха незабавно със светкавична контрааката, при която трима футболисти в „червено-бели” екипи се изправиха срещу трима защитници на селесао. Тиаго получи топката отдясно и навлезе в пеналта. Жилберто Силва реагира и събори полузащитника. Португалците веднага насочиха погледите си към рефера с очакването да получат дузпа, но това не се случи и отново късметът се усмихна на бразилците.

Последната опасност за първата част падна на в ръцете на Луиш Фабиано. Нападателят получи отличен пас от Майкон, но разочарова с последвалия изстрел с глава, пращайки топката покрай страничния стълб. Реферът междувременно не изневери на себе си и продължи да оцветява мача с жълти картони. До края на първата част вече седем играчи от двата отбора бяха с предупреждения.

Кристиано Роналдо поднови играта през втората част със светкавичен спринт по левия фланг. Звездата на тима се озова сам в на прага на вратарското поле, но забавяне и неточно отиграване убиха остротата на атаката.  Кристиано отново застраши вратата на Жулио Сезар с повече от оптимистичен удар от 35 метра. Бразилия също не отстъпваше на съперника си и непрестанно използваше всички пролуки по фланговете, за да тормози отбраната на португалците.

Тактиката на домакините за изчакване на добри възможности за контраатаки работеше със завидна успеваемост и отново Роналдо в 60-ата минута прониза защитата на селесао с бързия си спринт и през четирима бранители успя да нахлуе в пеналта. Капитанът Лусио се намеси решително и изчисти кълбото от краката на португалеца. За изненада на бразилците топката намери пътя си към връхлитащия сам срещу вратата Раул Мейрелеш. Халфът не успя да отиграе положението по удачен начин и потъна в разочарование, след като ударът му от максимална близост премина далеч от целта.

В следващите 10 минути Бразилия успя да намери временен лек за бесните атаки на португалците. „Кариоките” заложиха на продължителни разигравания в терена, което неутрализира експлозивните контри и дори им позволи да създадат 1-2 положения пред вратата на Едуардо.  В заключителната фаза на мача двата отбора изглеждаха примирени с ремито и показаха завишена пасивност в действията си на терена. Лусио отпрати един от последните опасни изстрели, след като засече с глава центриране на Алвеш към далечната греда.

Рикошет в продължението едва не лиши мача в полза на Бразилия. Резервата Рамирес опита късмета си отвъд пределите на наказателното поле, топката пренасочи траекторията си след докосване в тялото на защитник на Португалия. Това принуди стражът Едуардо да направи особено трудно спасяване, с което опази тима си от загубата.

Португалия – Бразилия

Португалия: Едуардо, Дуда (Шимао – 54’), Бруно Алвеш, Рикардо Коща, Рикардо Карвальо, Пепе (Педро Мендеш – 63’), Коентрао, Мейрелеш (Велосо – 84’), Тиаго, Дани, Роналдо (к);
Селекционер: Карлуш Кейрош;

Бразилия: Жулио Сезар, Майкон, Лусио (к), Жуан, Бастош, Дани Алвеш, Жилберто Силва, Фелипе Мело (Жосуе – 44’), Нилмар, Жулио Баптища (Рамирес – 82’), Луиш Фабиано (Графите – 85’);
Селекционер: Дунга;

Жълти картони: Луиш Фабиано (15’), Жуан (24’), Фелипе Мело (43’), - Бразилия;  Дуда (24’), Тиаго (30’), Пепе (40’), Коентрао (45’) - Португалия;

Главен рефер: Бенито Арчундиа (Мексико);

Стадион: „Моузес Мабида Стейдиъм”, Дърбан;
Тер Стеген: Тази загуба боли