3. Бенфика излъга Марсилия в спора за четвъртфиналите на Лига Европа

Бенфика излъга Марсилия в спора за четвъртфиналите на Лига Европа

Бразилски младок бележи за 2:1 на "Велодром" в 91-ата минута

Бенфика победи като гост Олимпик Марсилия с 2:1 в осминафинален мач реванш в Лига Европа. След равенството в първия двубой (1:1) Бенфика успя да попари своя съперник в последните мигове на срещата, както стори Марсилия за ремито в първата среща. Когато изглеждаше, че срещата ще се реши след продължение и вероятно дузпи появилият се като резерва бразилски нападател на Бенфика Алан Кардек прониза вратата на Стив Манданда след груба грешка в домакинската отбрана. Така 21-годишният нападател класира тима си за четвъртфиналите на Лига Европа.

Първото опасно положение в срещата се разигра пред наказателното поле на Стив Манданда в 24-ата минута. Оскар Кардосо получи добра извеждаща топка на дъгата на пеналта и без да се бави стреля с левия крак. Ударът му разполагаше с достатъчно сила, но кълбото попадна от външната страна на страничния стълб.

В 30-ата минута Кардосо за пореден път получи добър пас и този път с глава успя да насочи кълбото към вратата на домакините. Прехвърлящият удар обаче не да намери целта и топката падна върху мрежата над френския национал Манданда. Пет минути по-късно Анхел Ди Мария пропусна най-чистото положение за гостите. Играч на Бенфика се пребори за топката с двама защитници в бяло и пусна отлично извеждащо подаване към откъсващия се отдясно Ди Мария. Полузащитникът се приближи максимално и сантиметри пред границата на малкото наказателно стреля ниско към вратата. Стражът обаче не срещна проблеми и успя да улови.
В 41-ата минута светкавично подаване от средата на терена достигна до Ди Мария. За изненада на домакинската защита с първото си докосване халфът успя да се добере до топката и я поведе далеч пред себе си. Скоростта на Ди Мария обаче не достигна за да нанесе завършващ удар, а Манданда се изпречи на пътя на топката.

Във втората минута от добавеното време нападателят на Олимпик Лучо Гонсалес стреля с воле от дъгата на наказателното поле. Топката прелетя в опасна близост до десния страничен стълб на Жулио Сезар, който не успя да реагира на изненадващия опит от разстояние. Въпреки всичко двата тима се оттеглиха на почивката при нулево равенство.

Втората част започна с доста агресивна игра като неочаквано грубите единоборства идваха от страна на домакините, които разполагаха с предимството от гола на чужд терен. По-твърдата игра не смути играчите на Бенфика и те продължиха да търсят така нужния им гол. Опасно близо до него достигна Хавиер Савиола. Фабио Коентрао центрира от лявото крило, а топката премина през двама бранители на домакините. Савиола се бе устремил да засече напречното подаване, но бе изпреварен до топката. Минути след това в 65-ата Савиола и Кардосо не успяха да се възползват пълноценно от грешка на Манданда, който изпусна топката от хвата си при центриране от ъглов удар.
Късметът на Олимпик се обърна в 70-ата минута, когато капитанът на домакините взриви препълнените трибуни на „Велодром”. Марсилия поведе с 1:0 след гол на Нианг. Колективно изработеното попадение дойде след слабо изчистен удар от фаул на Шейру. Нианг продължи от границата на наказателното поле към Брандао. Той от основната линия успя да се пребори за топката, към която се бе устремил Жулио Сезар. Брандао все пак успя да прокара кълбото към Нианг, който се разписа в празната врата.
Марсилци обаче успяха да удържат преднината си за четири кратки минути. В 74-ата равенството бе възстановено от Макси Перейра, който се разписа и в първия двубой. Домакините не се справиха с изнасянето на топката от собственото си наказателно поле. Перейра се възползва от това и стреля от около 25 метра. В полета си кълбото бе отклонено от изпречилия се Шейру. При това положение Манданда остана безпомощен и пропусна топката за 1:1.

В 83-ата Ди Мария имаше възможността да реши спора, след като получи отличен пас зад гърба на защитата и навлезе необезпокояван в наказателното поле. Полузащитникът стреля диагонално, но вместо да намери мрежата, запрати топката в аут. В последните минути Оскар Кардосо се възползва от груба грешка на Диавара и пое топката няколко метра пред пеналта. Моменти преди да нанесе удара си Кардосо бе възпрепятстван от върналия се Диавара и кълбото прелетя далеч встрани от вратата.

Бенфика не спря устрема си и непрестанните атаки през второто полувреме дадоха резултат първата минута от добавеното време. Появилият се като резерва Алан Кардек се разписа за 2:1 след груб пропуск в защитата на Марсилия. Пабло Аймар центрира от пряк свободен удар, в наказателното поле на домакините топката не бе посрещната по най-добрия начин и след като премина през краката на Сисе и Мбиа попадна в Кардек. От десния ъгъл на малкия пеналт бразилецът стреля безпощадно в далечния ъгъл на Манданда за 2:1.

Мачът загуби смисъл за Марсилия в 94-ата минута. След само две минути прекарани на терена голмайсторът от предишната среща Хатем Бен Арфа си изпроси нелеп директен червен картон. Крилото на Олимпик задържа противников футболист за шортите и, след като събори противника си за по-сигурно нанесе и контролен шут в задните му части.

Бенфика надделя над съперника си в особено напрегнат спор за място на четвъртфиналите в Лига Европа. Съперникът си в следващата фаза португалският състав ще узнае утре, когато ще се състои жребият в централата на УЕФА в Нион.

Олимпик Марсилия – Бенфика 1:2