3. Байерн надигра Валенсия без проблеми в повторението на финала от 2001-а (+ВИДЕО)

Швайнщайгер и Кроос бележат за баварците, Манджукич изпуска дузпа

Байерн (Мюнхен) победи Валенсия с 2:1 в повторението на финала в Шампионската лига от 2001 г. Тогава баварците спечелиха трофея с ушите след изпълнение на дузпи и 1:1 в редовното време и продълженията. Днес те отново бяха победители, но го сториха в рамките на 90-те минути. Пред 68 000 зрители на „Алианц Арена” Бастиан Швайнщайгер даде преднина на своите след 38 минути игра. Най-добрият на терена Тони Кроос направи 2:0 в 76-ата минута, а в края Нелсон Валдес реализира за „прилепите”, оформяйки крайното 1:2, въпреки че в добавеното време Манджукич изпусна дузпа за Байерн за нарушение на Рами, който получи втори жълт картон.

Хави Мартинес направи дебютира за Байерн като титуляр. Той си партнираше с Бастиан Швайнщайгер в халфовата линия. Юп Хайнкес избра Клаудио Писаро да води атаката, пред Марио Манджукич, като титулярният нападател Марио Гомес се възстановява от операция на глезена. Мачът дойде твърде рано за халфа на Валенсия Фернандо Гаго, който току се бе завърнал от болницата в понеделник, след като получи контузия в главата, докато бе ангажиран с Аржентина. И докато полузащитниците Евер Банега и Давид Албелда са също извън строя, Маурисио Пелегрино предпочете Даниел Парехо и Тино Коща.

В 3-ата минута Рибери проби отляво и центрира за Писаро. Топката отиде зад него и Кроос стреля от около 9 метра, но реферът вече бе отсъдил нарушение на перуанеца.

В 11-ата минута удар на Рибери бе избит в корнер. В 19-ата минута Байерн създаде най-доброто си положение дотук. Мощен шут на Кроос от 23 метра бе едва избит от Диего Алвеш.

В 37-ата минута Байерн вече откри резултата, като в голмайстор за баварците се превърна Швайнщайгер. Рибери поведе контраатака по лявото крило, намери Робен, който от своя страна пусна за Швайнщайгер. Халфът вкара за 1:0 с шут в долния ъгъл.

Второто полувреме започна с претенции за дузпа от страна на Байерн. Мюлер бе намерен вдясно от Лаам и след като върна към Кроос, изглеждаше, че последният е препънат в пеналтерията от Рикардо Коща, но съдията не даде нищо.

В 56-ата минута шут на Кроос с левия крак от 18 метра бе избит с една ръка от Алвеш.

Валенсия създаде най-доброто си положение в 67-ата минута, когато Фегули използва своята физика, за да се справи с Данте и за да се озове на стрелкова позиция. Но последвалият му шут беше спасен от Нойер на близката греда.

Байерн сякаш сложи точка на спора в 76-ата минута, когато Кроос разстреля Алвеш от 23 метра. Футболистът на баварците определено може да бъде избран за играч на мача.

В края обаче стана интересно. В 90-ата минута Валдес отбеляза за Валенсия. Отборът от Ла Лига изпълни ъглов удар, като Виера сложи топката на главата на Валдес. Той надделя над своя пазач и направи 1:2.

В 93-ата минута Байерн получи право на дузпа. Рами получи втори жълт картон и съответно червен, но Алвес спаси удара на Манджукич от бялата точка.

Така баварците записаха заслужени първи три точки в групите на Шампионската лига за сезон 2012/13.