3. Байер остава в подножието на 22-годишен рекорд след 2:2 с Вердер

Байер остава в подножието на 22-годишен рекорд след 2:2 с Вердер

"Музикантите" и "аспирините" не се победиха в нервен мач с огромен залог

Вердер Бремен и Байер Леверкузен не излъчиха победител в дербито на 23-я кръг на Бундеслигата. Срещата завърши при резултат 2:2, но въпреки това „аспирините” успяха да изравнят един от най-старите рекорди в немското първенство – 21-годишното постижение на Байерн Мюнхен от сезон 1988-89. Тогава баварците стартираха сезона и останаха непобедени до 23-я кръг, когато в интересно съвпадение на 23 март победиха Байер с 2:0. Байер ще има възможността да подобри върховото постижение на съперника си в лигата в следващия кръг, когато среща Кьолн у дома.

Първите три гола в срещата дойдоха след статични положения извън наказателните полета на двете врати. Първо Дердийок изведе гостите напред с отлично изпълнен пряк свободен удар 29-ата минута. Писаро върна един гол след далечен изстрел на Налдо и фрапантна грешка на вратаря Рене Адлер в 34-ата. Тони Кроос отново даде преднина на „аспирините” с отлично изпълнение от границата на пеналта. Крайният резултат по крайно драматичен начин оформи бранителят Пер Мертезакер в 92-ата минута с глава от непосредствена близост.

Предпазливостта в играта на двата състава в първите минути на срещата не доведе до чисти положения пред вратите на Тим Вийзе и Рене Адлер. Основните заплахи в първия половин час бяха създадени след статични положения като ъглови удари и центрирания от свободни удари.

Именно от статично положение падна и първият гол в двубоя, който бе в полза на гостите от Леверкузен. Байер спечели пряк свободен удар централно срещу вратата на Вийзе. С удара се „нагърби” вторият по резултатност голмайстор на „аспирините” Ерен Дердийок. С хубав фалцов удар швейцарецът успя да запрати кълбото в десния ъгъл на Вийзе. Стражът направи всичко, но не предотврати 11-я гол за сезона на Дердийок.

Вердер не остана в ролята на догонващ за дълго и пет минути по-късно върна мача в изходно положение. Перуанецът Клаудио Писаро възстанови равенството след фатална грешка на Рене Адлер. Бразилският защитник на бременските музиканти Налдо изпълни страховит пряк свободен удар от 28 метра. Вратарят на „аспирините” успя да реагира навреме и излезе на пътя на топката, но въпреки това по изключително комичен начин пропусна кълбото между краката си. Оттам за Писаро не бе трудно да избута топката отвъд гол линията за 1:1.

В началото на второто полувреме чисти положения пред двете врати отново липсваха, докато канидатшампионите не поразиха вратата на Вердер за втори път в срещата. В 57-ата минута отново от далечно разстояние Тони Кроос показа завиден контрол върху топката и след подаване на Транкило Барнета на границата на пеналта направи Вийзе безпомощен с отличен удар в далечния ляв ъгъл на вратата. Стражът на домакините успя да се докосне до топката, но изстрелът се оказа прекалено тежък за да бъде отклонен.

След това играта на двата отбора се наруши и на терена започнаха да преобладават грубите влизания и разправиите между играчите. През втората част реферът Михаел Вайнер показа цели осем жълти картона – по четири за двете формации.
При изключителен изблик на скорост и техника в 83-ата минута халфът на Байер Ренато Аугусто пробяха пълната дължина на терена, справи се с трима противникови играчи и от аут линията върна топката към средата на наказателното поле. Там с кълбото се срещна голмайсторът на първенството Щефан Кийслинг, който стреля силно в десния ъгъл. Този път Вийзе успя да парира удара.

В последните минути на мача Вердер практически натика Байер в собственото му наказателно поле, а освен това гостите временно бяха с човек по-малко, тъй като Щефан Райнарцт бе обслужен от медицински екип, след като напусна терена с разкървавен нос.

„Музикантите” опитваха по всякакъв начин да изсипят топката към високите си играчи в пеналта на Байер. Изравнителното попадение падна в 92-ата минута, а негов автор стана централният бранител Пер Мертезакер. Високо центриране не бе посрещнато добре от отбраната в „черно-червени” екипи и топката попадна в Марко Марин. В този момент трима от защитниците на гостите се втурнаха към нападателя, а той центрира към непокрития Мертезакер. Защитникът засече подаването с глава и запрати топката покрай Рене Адлер за крайното 2:2.

Така с 49 точки Байер дели първото място с Байерн Мюнхен, докато Вердер с 35 т. се изравни с Айнтрахт Франкфурт в спора за шестата позиция в подножието на зона „Лига Европа”.