3. Баската сензация Атлетик взе и скалпа на Шалке (видео+снимки)

Баската сензация Атлетик взе и скалпа на Шалке (видео+снимки)

Отборът на Марсело Биелса спечели с 4:2 в Гелзенкирхен и доказа, че приказката от "Олд Трафорд" не е случайна

Атлетик (Билбао) повтори приказката от „Олд Трафорд” и победи Шалке 04 на неговия „Фелтинс Арена” с 4:2 в първи четвъртфинал в турнира Лига Европа. Раул вкара два гола за „миньорите”, но те се оказа напълно недостатъчни. Палачът на Манчестър Юнайтед заби цели четири попадения – две на Фернандо Йоренте и по едно на Оскар Де Маркос и Икер Муниаин, с които превзе крепостта на Шалке.

Двата тима изиграха бърз, динамичен и отличен за окото на неутралния зрител двубой, в който положенията пред двете врати се редуваха и всеки мислеше само за победата.

Още първите минути на „Фелтинс Арена” дадоха повод на 52 000 зрители по трибуните да настръхнат и да се наслаждават на зрелището.

Атлетик започна силно, но само 2-3 минути бяха нужни на „миньорите” да се окопитят и да заиграят агресивно и атакуващо.

Първата добра възможност се откри пред Фернандо Йоренте, който се добра до един пас в наказателното поле, но стреля над вратата. Секунди по-късно Дракслер се понесе по лявото крило и пусна за Клаас Ян Хунтелаар, а холандецът се размина на сантиметри от гола.

След това положение Шалке натисна и пренесе играта трайно в половината на баските. И както често се случва в такива случаи, когато немците не можаха да вкарат гол, те получиха такъв.

Оскар Де Маркос върна към по-добре пласирания Сусаета, полседва изстрел, Тимо Хилдебранд спаси, но при добавката Фернандо Йоренте бе точен и направи 0:1.

Авансът на испанците не изтрая и две минути. Джеферсън Фарфан намери в коридор японеца Учида, който умно пусна успоредно на голлинията и там вкарвалият стотици пъти по подобен начин Раул направи това, което умее най-добре – засече в мрежата за 1:1.

„Кралскосините” можеха да обърнат мача мигновено, но ударът на Фарфан в 24-ата минута бе несигурно, но все пак спасен от Горка Ираисос.
В средата на частта Йоренте и Хунтелаар се откриваха на добри позиции, но бе ред и на двете защити да се представят на ниво, блокирайки ударите на двамата нападатели. Холандският стрелец почти изведе домакините напред в 36-ата минута след разбъркване при корнер, но Хави Мартинес изчисти преди топката да посети мрежата.

Пападополус засече центриране от пряк свободен удар в края на полувремето, но над вратата на Атлетик. В продължението Раул проби по аутлинията и потърси дузпа за съприкосновение с Йоренте, но падна прекалено лесно и реферът Педро Гарсия Проенса не даде 11-метров удар.

Второто полувреме започна с правилно отменен поради засада гол на Шалке. Английско изпълнение на тъч бе продължено към Хунтелаар, който прехвърли Ираисос и прати в мрежата, но без зад защитата на Атлетик и голът не бе зачетен.

Натсикът на Шалке обаче не спря и голът се печеше. Хурадо качи на главата на Пападополус, но гръцкият защитник пак стреля с глава в аут. Фарфан изстреля мощно воле право в Ираисос и стражът умело боксира.

След час игра нямаше какво да спаси гостите. Раул опита пас за Хунтелаар в наказателното поле, защитник спря подаването, топката полетя обратно към ветерена и бившият голаджия на Реал Мадрид с воле от въздуха заби в долния ляв ъгъл на вратата – 2:1 и втори гол на Раул в мача!

Много активният Фарфан имаше шанс да реши мача, но волето му бе отново спасено от Ираисос с вещина.

Атлетик оцеля в тези тежки минути и пак промени хода на мача. Ибай центрира от корнер на близката греда, където Матип изпусна Йоренте и високият нападател на баските прониза с глава вратаря Шобер, който замени Хилдебранд на почивката – 2:2 с втори гол на Йоренте за вечерта.

Баските доказаха, че не са елиминирали Манчестър Юнайтед случайно на осминафиналите и вкараха трети гол в 81-ата минута.

Сусаета получи центриране отдясно в наказателното поле, изчака топката да тупне, стреля неубедително от въздуха, но Шобер много лошо изби в краката на Оскар Де Маркос, който хладнокръвно по земя намери мрежата за 2:3. Това бе четвъртият гол на Де Маркос в това издание на Лига Европа.

Хунтелаар нацели гредата, а Ираисос спаси удар от воле на Раул, за да запази преднината на гостите.

В последните секунди на даденото 3-минутно продължение Атлетик направи убийствена контра, с която взе огромно предимство преди реванша. Джърмейн Джоунс сбърка при изнасянето на топката, Сусаета открадна, нахлу отдясно и върна на дузпата за Муниаин, който с топовен удар намери празната мрежа – 2:4.

Така Марсело Биелса вече вижда своя отбор на полуфиналите и чака в приповдигнато настроение реванша с Шалке на „Сан Мамес”.

Шалке 04 2:4 Атлетик (Билбао)
0:1 20' Йоренте