3. Барселона спечели Ел Класико и дръпна на Реал в Ла Лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

Барселона спечели Ел Класико и дръпна на Реал в Ла Лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

Каталунците се наложиха с 2:1, Лионел Меси отпразнува 30-ото си дерби с успех

Барселона спечели голямото дерби на Испания. Каталунците победиха Реал (Мадрид) с 2:1 на препълнения си стадион „Камп Ноу” и по този начин се откъснаха на върха в класирането с четири точки от „белия балет”.

Точни за отбора на старши треньора Луис Енрике бяха Жереми Матийо и Луис Суарес. За Реал се разписа Кристиано Роналдо. Португалецът удари греда.

Това издание на Ел Класико бе под номер 30 за голямата звезда на Барселона Лионел Меси. Освен това той направи 150-ата си асистенция с екипа на каталунците, пращайки топката към Матийо. А Андрес Иниеста за първи път излезе срещу Реал (Мадрид) като капитан на отбора си.

По статистическите показатели отборът на Барса също надделя над съперника си. Домакините владееха топката 52% от игровото време, за което трябва да се отбележи, че беше най-ниският процент за тима от началото на сезона във всички турнири. "Блаугранас" бяха отправили общо 17 удара срещу 5 от "кралете".

Първата опасност в срещата се случи пред вратата на домакините от Барса. Тя се случи в 12-ата минута, когато Роналдо удари горната греда. Карим Бензема го намери по страхотен начин в наказателното поле  и от трудна позиция португалската звезда намери начин на стреля. Малко след това Иско изпробва късмета си с удар от дистанция, който мина встрани от дясната греда на Клаудио Браво. Стражът на каталунците не помръдна в тази ситуация, а само изгледа топката. Като цяло Реал Мадрид създаде повече положения през първата част и игра по-силно.

Резултатът бе открит в 19-ата минута в полза за домакините. Тогава Лео Меси изпълни майсторски пряк свободен удар, центрирайки топката в наказателното поле, където Жереми Матийо надскочи всички и с глава не остави никакви шансове на Икер Касияс. Това бе асистенция номер 150 за аржентинската звезда откакто играе за Барселона, а Матийо вкара първия си гол за отбора в първенството срещу най-големия съперник.

Отборът на треньора Анчелоти обаче не загубиха дух, а продължиха да атакуват. В 26-ата минута Марсело бе близо до попадение след хубава самостоятелна акция, но ударът му бе блокиран от защитник. Пет минути по-късно обаче „белия балет” успя да изравни. Този път Бензема буквално сервира топката на Кристиано Роналдо, който не сгреши за 1:1 в 31-ата минута. Това бе 15-и гол за Роналдо в Ел Класико (във всички турнири) и по този начин се изравни с Раул Гонзалес. Пред тях по този показател са легендата на Реал Алфредо ди Стефано, който има 18, и Лео Меси – с 21.

Точно преди головата атака на Реал, Неймар пропусна златна възможност да удвои преднината на домакините. След корнер,Пике се пребори за топката, Суарес нанесе удар, продължен от Неймар, но от три метра от голлинията уцели точно вратаря Касияс.

В края на първото полувреме дойде и една от спорните ситуации, като Реал Мадрид отбеляза втори гол, но той бе отменен заради засада. След центриране Роналдо игра с топката, пусна към Гарет Бейл, който вкара, но съдията бе категоричен, че има засада.

През второто полувреме двата отбора отново предложиха динамичен и интересен футбол. Гостите от Мадрид започнаха агресивно частта и още в 47-ата минута бяха много близо до това да излязат напред в резултата, но Клаудио Браво се намеси класно. Бензема и Роналдо комбинираха добре, след което френският национал отправи плътен удар по земя, но чилиецът плонжира и спаси.

В 56-ата минута обаче едното острие от нападението на каталунците показа световната си класа. Даниел Алвеш отправи дълъг пас към Луис Суарес, който укроти топката по спиращ дъха начин, Пепе, който беше до него, по никакъв начин не успя да му противодейства и уругвайският национал с техничен удар направи 2:1 за радост на хилядите по трибуните на „Камп Ноу”. Любопитен факт за асистента Алвеш е, че той задмина по брой изиграни дербита (25) Ел Класико друг бразилец, но защитавал цветовете на Реал – Роберто Карлуш.

В 73-ата минута Лео Меси бе много близо до гол. Той премина покрай трима защитници на Реал и отправи силен удар, но топката профуча на сантиметри от горната греда. В самия край на срещата Икер Касияс трябваше да се намесва решително при удар на Жорди Алба.

ОБЗОР: Ливърпул се справи с Болоня за 2 от 2 в ШЛ (РЕЗУЛТАТИ) (ВИДЕО)