3. Барса чака 115 минути за петото си златно отличие през 2009-а

Барса чака 115 минути за петото си златно отличие през 2009-а

Барселона вече е неоспоримият хегемон на Европа

Украинският Шахтоьр измъчи Барселона до краен предел в мача за Суперкупата на Европа. Каталунците в крайна сметка се добраха до петото си голямо отличие през лятото на 2009 г, с което единствено подпечатаха изминалия сезон като най-успешния в историята си. Барса победи коравия тим от Донецк с 1:0, но трябваше да чака 115 минути преди да пробие "миньорската" отбрана. Инструментални за победата бяха гениалният Лео Меси и влезлият като резерва на мясото на рекордно скъпия Златан Ибрахимович Педро Родригес.

Барселона и Шахтьор се изправиха един срещу друг на стадион "Стад Луи II" в Монте Карло за да определят абсолютния първенец на Европа. Барса не може да се похвали с особено добри спомени от мачовете за Суперкупата. Преди днешния двубой каталунците са играли общо шест мача за Суперкупата, като са спечелили само два от тях (тези през 1992 г. и 1997 г.). Последният спомен на "блаугранас" от този мач е от 2006 г., когато претърпяха унизителна загуба с 0:3 от Севиля.

Барса и Шахтьор се познават относително добре, след като се срещнаха в груповата фаза на последното издание на Шампионската лига. Тогава двата тима си поделиха по една победа.

Първото полувреме не оправда очакванията за мач с участието на най-доминантния отбор в европейския футбол през последната година. Първите 45 минути преминаха при затишие и пред двете врати. Момчетата на Мирча Луческу логично се бяха прибрали в своята половина и очакваха удобни възможности да контраатакуват. Броят на тези моменти обаче бе крайно оскъден. Барселона от своя страна контролираше всичко каквото се случваше на терена. В подкрепа на този факт бе и един от дяловете на статистиката за срещата. В рамките на първия половин час от игровото време футболистите на Пеп Гуардиола бяха осъществили забележителните 240 точни подавания помежду си, докато украинските "миньори" едва "вързаха" 70.

В 7-ата минута Анри получи удобна топка на около 25 метра от вратата на Пятов и във фирмения си стил овладя кълбото и стреля почти моментално. Топката за негово съжаление премина над вратата. Шахтьор се справяше добре с "посрещането" атаките на Барселона в собствената си половина, но въпреки пасивността на два пъти Фернандиньо и Луиш Адриано с добри комбинации помежду си напомниха, че Шахтьор не бива да бъде отписван.

Най-интересният момент за първото полувреме се случи в 43-ата минута. Лео Меси стреля от пряк свободен удар, но топката срещна стената, изградена от футболисти на Шахтьор. При изстрела топката нацели ръката на Кучер, при което остана съмнение за дузпа, но белгийският рефер Франк Де Блекере остана безмълвен.

Най-скъпият футболист на Барса за това лято Златан Ибрахимович не се наслаждаваше на особено плодовита вечер. Той се отчете с няколко заплашителни удара, но нито един от тях не намери целта. В общи линии Барса успя да прати топката в рамката на вратата на Шахтьор само веднъж в рамките на първото полувреме - след удар на Меси право в ръцете на Пятов.

В 71-ата минута на втората част Барса успя да създаде известни проблеми на Пятов. Пике с извеждащо подавне намери Дани Алвеш, който центрира в наказателното поле към Меси. Нисичкият аржентинец опита да завърши атаката със стил, но акробатичното му изпълнение не намери целта. Три минути след това настъпи и моментът на Пятов, а с него и най-доброто положение за Барселона. Първоначално мощен удар на Меси принуди стражът да реагира светкавично, а след това Анри с хитър удар се опита да излъже вратарят, но той все пак успя да запази двете нули на таблото.

В заключителните моменти изглеждаше, че единственият, който може да реши мача преди продълженията е Лео Меси. Звездата направи всичко възможно и във втората минута на добавеното време почти сложи край на мача. Меси устрои безумен слалом през почти целия терен и едва не влезе във вратата заедно с топката, но украинците се измъкнаха на косъм. В крайна сметка срещата навлезе в продължения - 2 по 15 минути.

Шахтьор трябваше да чака до 98-ата минута на мача за първата си реална голова възможност. Резервата Агахова изскочи сам срещу Валдес, стреля в левия ъгъл, но стражът успя да избие удара на 27-годишният нигерийски нападател.

През втората част от добавеното време двата тима си размениха по една бъраза контраатака преди заветната намеса на Лео Меси, която доведе и до първото попадение в срещата. След подаване на Педро Меси нахлу в наказателното поле и пусна топката между двама бранители в бяло, която достигна до заменилия Ибрахимович Педро, който стреля неспасяемо в далечния ляв ъгъл на Пятов. За пореден път Пеп Гуардиола се намесва с решителна смяна в тима си.

30 секунди преди края Кобин забеляза, че Валдес е напуснал линията си и стреля с прехвърлящ удар от около 30 метра. Същисаният Валдес едва сега разбра, че се намира в мач за Суперкупата на Европа и със сетни усилия улови несигурно сантиметри преди гол линията.
В крайна сметка Барса спечели петото си отличие за лятото, след шампионската титла в Испания, Купата на Краля, Суперкупата на Испания и Шампионската лига.

Барселона - Шахтьор 1:0
1:0 Педро - 115'

Барселона: 1.Виктор Валдес, 2.Даниел Алвеш, 3. Жерард Пике, 5. Карлес Пуйол(к), 6.Шави, 9.Златан Ибрахимович (Педро - 81'), 10. Лионел Меси, 14. Тиери Анри (Боян - 95'), 15. Сейду Кейта, 22. Ерик Абидал, 24. Яя Туре (Бускетс - 98').

Резерви: 13. Хосе Мануел Пинто, 7. Ейдур Гудьонсен, 11. Боян Къркич, 16. Серхи Бускетс, 17. Педро Родригес, 19. Максуел, 33. Mарк Муниеса

Шахтьор: 30. Андрей Пятов, 3. Томас Хюбшман, 5. Александър Кучер, 7. Фернандиньо (Жадсон - 79'), 11. Илсиньо, 17. Луиш Адриано, 19.Алексей Гай (Кобин - 80'), 22. Вилиам Да Силва (Агахова -90'), 26. Разван Рац, 27. Дмитрий Чигринский, 33. Дарио Срна(к).

Резерви: 12. Рустам Худжамов, 8. Жадсон, 14. Василий Кобин, 21. Александър Гладкий, 28. Алекси Полянский, 36. Александър Чижов, 77. Юлиус Агахова.

Стадион: "Стад Луи II" Монако.

Рефер: Франк Де Блекере (Белгия)

Галатасарай подчини Фенербахче в дербито (ВИДЕО)