3. Адебайор изнесе страхотен спектакъл срещу Астън Вила, а Тотнъм показа, че има сили за титлата (видео)

Тогоанският нападател отбеляза двете попадения за "шпорите" за победата с 2:0 над Стилиян Петров и компания

Тотнъм постигна заслужена победа над Астън Вила в последен мач от 12-ия кръг на Премиършип. Лондончани се наложиха над бирмингамци с 2:0 на „Уайт Харт Лейн”, а с оглед на показаното на терена трите точки напълно справедливо отидоха при водения от Хари Реднап отбор. И двете попадения за „шпорите” бяха дело на отлично представилия се в двубоя тогоански нападател Емануел Адебайор, който наниза два гола през първото полувреме.

Това пък бе първи мач за Хари Реднап начело на Тотнъм, след като на мениджъра претърпя операция на сърцето. Българският полузащитник на Астън Вила – Стилиян Петров, започна мача като титуляр и получи жълт картон в заключителната част от редовното време заради много остро влизане в краката на Гарет Бейл.

Още в 30-ата минута българският национал бе сред главните действащи лица на терена, след като центрира опасно кълбото в поле пред Брад Фридел, но за радост на домакините не се стигна до нищо по-сериозно. Тотнъм пък организира първото си по-опасно положение пред Шей Гивън в 11-ата минута, когато Аарън Ленън центрира страхотно отляво на вратаря на гостите, а Емануел Адебайор бе непокрит, но ударът му с глава от границата на вратарското поле премина покрай вратата.

Последва нов пропуск за „шпорите” – след удар на Йонес Кабул, топката като по чудо не се озова в мрежата на Астън Вила и след рикошет в тялото на играч на гостите излезе в ъглов удар. След изпълнението му кълбото достигна до Гарет Бейл, който пробва изстрел, а топката се насочи към Адебайор, който с удар, наподобяващ задна ножица, откри за 1:0.

„Шпорите” продължиха да са по-активният тим и в 28-ата минута Рафаел ван дер Ваарт пропусна отлична възможност за реализиране на втори гол, стреляйки покрай вратата на Гивън. Астън Вила обаче също имаше своите шансове – точно когато изтече половин час игра Емил Хески центрира прострелно и малко не достигна на Дарън Бент да засече кълбото в мрежата на Фридел.

В 40-ата минута по-активните действия на домакините доведоха до втори гол във вратата на Шей Гивън. Гарет Бейл центрира отлично, а след като се получи недоразумение между Колинс и вратаря на Астън Вила, топката се озова в Адебайор, който на празна врата заби кълбото за 2:0.

Великолепното представяне на Тотнъм и най-вече на тогоанския нападател на „шпорите” продължи и през втората част. Адебайор пропусна да оформи своя хеттрик в 52-ата минута, след като излезе сам срещу Шей Гивън, но стреля вляво от вратата му. Малко след като изтече час игра от началото на мача на „Уайт Харт Лейн” последва нов пропуск на тогоанеца. И този път ударът на нападателя с десния крак от около 15-ина метра премина покрай лявата греда.

Астън Вила търсеше всякакви начини да достигне до поне един гол, но така и не успя да осъществи това свое намерение. В 77-ата минута се стигна до ново положение пред Адебайор, но силният удар на нападателя от близко разстояние бе блокиран от Гивън, който в крайна сметка улови кълбото.

До края на двубоя нито един от отборите не съумя да отбележи попадение и така Тотнъм спечели сблъсъка с 2:0. След изиграването на 12-ия кръг Тотнъм има 25 точки и е на 3-ото място, на 9 пункта зад лидера Манчестър Сити. „Шпорите” обаче имат и мач по-малко от „гражданите”. Астън Вила пък регистрира трето поражение от началото на сезона и е на 8-мо място с 15 точки.

Тотнъм 2:0 Астън Вила

14' 1:0 Адебайор
40' 2:0 Адебайор

Стадион: "Уайт Харт Лейн"

Жълти картони: Хърд, Петров (Астън Вила)