2. Други спортове
  3. Сара Сьостроьм взе златото на 100 м бътерфлай с нов световен рекорд

Сара Сьостроьм взе златото на 100 м бътерфлай с нов световен рекорд

Сьострьом, която притежаваше и стария световен рекорд, е първата шведка със злато в олимпийското плуване

Голямата фаворитка Сара Сьострьом спечели златния олимпийски медал на 100 метра бътерфлай в плуването на Олимпийските игри в Рио де Жанейро с нов световен рекорд. Сьострьом, която притежаваше и стария световен рекорд, е първата шведка със злато в олимпийското плуване.

16-годишната канадка Пени Олексяк спечели сребърното отличие с нов рекорд за девойки, а третото място остана за Дана Волмър от САЩ, която защитаваше олимпийската си титла от Лондон.

Трикратна световна шампионка в тази дисциплина, Сара Сьостром до момента държеше рекорда от 55.64 секунди. Новото най-добро време в света е 55.48 секунди, като за нея това е трета Олимпиада. Тук в Рио тя ще се състезава още на 50, 100 и 200 метра свободен стил, но след края на състезанието обяви пред журналистите, че бътерфлей е нейната любима и основна дисциплина.

"Наистина е пълна лудост! Не мога да повярвам, това е и световен рекорд. Да, знам - бях фаворитка преди старта. И бях под напрежение, като единствената ми цел беше да не направя някой голям провал. Преди състезанието си казвах: Сара, това е просто басейн. Нищо по-различно от преди, какво като говорим за Олимпиада", заяви доволната Сьострьом.

Второто място остана за Олексяк, чието време е 56.46 секунди и освен рекорд за девойки, това е и национален рекорд на Канада. Трета остана Волмър, която стана майка миналата година, с 56.63 секунди, като именно нейният девически рекорд беше победен от канадката от украински произход.
"Супер-невероятно! Имам още няколко години в девическа възраст. Така че първо ще се забавлявам, заяви доволната Олексяк.

Резултати от финала на 100 метра бътерфлай (жени) на Олимпийските игри в Рио:
1. Сара Сьострьом (Швеция) 55.48 - световен и олимпийски рекорд
2. Пени Олексяк (Канада) 56.46 - световен рекорд за девойки и национален рекорд на Канада
3. Дана Волмър (САЩ) 56.63

Кралев: Успяхме да вдигнем качеството на управлението на българския спорт, но след нас проектите спряха

Ретроспекция на Красен Кралев

Георги Глушков: Щастлив съм, че има млади състезатели, които успешно вървят по пътя на големите имена в биатлона

Това каза министърът на младежта и спорта Георги Глушков по повод 40-ата годишнина от създаването на Българска федерация по биатлон

Национални рекорди на турнира „Млади стрелци“

Зам.-министър Петър Младенов: Целта на ММС е да спомогне местните общности да сформират устойчива младежка политика

Петър Младенов присъства на първото заседание на Националната работна група за местна младежка политика

Българин влезе в основната схема на Европейското по тенис на маса

Българинът Йоан Величков се класира за основната схема при мъжете на Европейското индивидуално първенство по тенис на маса

Веселин Топалов се върна със загуба

Бившият световен шампион по шахмат при мъжете Веселин Топалов взе участие в първото издание на супертурнира "WR Chess Masters Cup" в Лондон

Държавен турнир по спортна стрелба „Не на дрогата“

В поредното издание на Държавния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие „Не на дрогата“ в НСБ „Спортпалас“, се включиха над 100 състезатели от 14 клуба в страната