2. Други спортове
  3. Пета титла за България на Европейското по щанги (ВИДЕО)

Пета титла за България на Европейското по щанги (ВИДЕО)

Христо Христов триумфира в категория до 109 кг

България продължава победния си марш на европейското първенство по вдигане на тежести за мъже и жени в Албания. Христо Христов спечели втори златен медал за страната ни днес и общо пети от началото на шампионата, след като грабна безапелационно титлата в кат. 109 кг.

Варненецът сътвори истинско „шоу на превъзходството“, като започна изхвърлянето когато всички останали вече бяха приключили опитите си и още с първата поява на подиума си осигури златото в движението със 175 кг. След това с лекота добави още 5 кг към преднината си пред останалите и едва на 182 кг не можа да закова щангата над главата си. Така Христо имаше преди изтласкването 6 кг преднина пред грузинеца Георги Кхеидзе.

След паузата българинът започна с 206 кг, които преодоля от втория опит и после с 211 кг направи невъзможни усилията на Кхеизде за златото. Грузинецът трябваше да вдигне в последния си опит 218 кг, но те го затиснаха, а това означаваше три златни медала за българина и титла в общото класиране с двубой 391 кг, на 7 кг пред Кхеидзе и на цели 20 кг пред бронзовия Арсен Мартиросан от Армения.

Христо Христов е състезател на Клуб „Титан“ – Варна с треньор Живко Николов. Европейски шампион до 20 г. от Букурещ 2019, същата година спечели бронз на световното в изхвърлянето във Фиджи. През 2018 г. стана олимпийски вицешампион за младежи в Буенос Айрес и се върна със злато от европейското за юноши до 17 г. в Милано. Година по-рано стана шампион на континента в първенството до 17 г. в Прищина, а през 2020 г. грабна златото на преодолимпийския турнир за Световната купа в Малта. Миналата година е европейски вицешампион за мъже в кат. 109 кг в Москва, световен шампион за младежи до 20 г. г в Ташкент, четвърти на световното за мъже в Ташкент и пети на олимпиадата в Токио, където бе много ощетен от реферите.

Златото на Христов е 8-ия медал само в двубоите за България на европейското в Тирана. С титли са Ангел Русев, Иван Димов, Валентин Генчев, Дейвид Фишеров и Христо Христов, вицешампион е Карлос Насар, а Габриел Маринов и Божидар Андреев грабнаха бронз. Общо с 23 медала (13 от които златни) в отделните движения сме лидери в общото класирането по нации ден преди края на шампионата, а при мъжете спечелихме половината от 10-те категории.

Българското участие на европейското в Тирана ще завърши по-късно днес, когато в кат. 87 кг ще вдига Джесика Иванова.

Кралев: Успяхме да вдигнем качеството на управлението на българския спорт, но след нас проектите спряха

Ретроспекция на Красен Кралев

Георги Глушков: Щастлив съм, че има млади състезатели, които успешно вървят по пътя на големите имена в биатлона

Това каза министърът на младежта и спорта Георги Глушков по повод 40-ата годишнина от създаването на Българска федерация по биатлон

Национални рекорди на турнира „Млади стрелци“

Зам.-министър Петър Младенов: Целта на ММС е да спомогне местните общности да сформират устойчива младежка политика

Петър Младенов присъства на първото заседание на Националната работна група за местна младежка политика

Българин влезе в основната схема на Европейското по тенис на маса

Българинът Йоан Величков се класира за основната схема при мъжете на Европейското индивидуално първенство по тенис на маса

Веселин Топалов се върна със загуба

Бившият световен шампион по шахмат при мъжете Веселин Топалов взе участие в първото издание на супертурнира "WR Chess Masters Cup" в Лондон

Държавен турнир по спортна стрелба „Не на дрогата“

В поредното издание на Държавния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие „Не на дрогата“ в НСБ „Спортпалас“, се включиха над 100 състезатели от 14 клуба в страната