2. Други спортове
  3. Българка спечели суперспринта на 7.5 километра на Световното по летен биатлон

Българка спечели суперспринта на 7.5 километра на Световното по летен биатлон

Лора Христова триумфира при девойките

Българката Лора Христова стана шампионка в суперспринта на 7.5 километра при девойките на стартиралото днес Световното първенство по летен биатлон в Осръбле (Словакия). Шампионатът продължава до 27 август.

Христова спечели златния медал, изминавайки дистанцията за 24:33.8 минути, въпреки че направи пет пропуска при четирите стрелби.

Другите две националки Валентина Димитрова и Стефани Йолова завършиха съответно седма и 15-а. Димитрова остана на 1:14.3 минути от победителката с 6 грешки при стрелбата, а Йолова финишира с изоставане от 2:36.08 минути и общо 9 пропуска.

Четвъртата българска представителка Лора Радковска не успя да преодолее квалификациите, в които Христова и Димитрова заеха първите две места.

Втора и трета в супер спринта на 7.5 километра при девойките се наредиха две украинки. Олександра Меркушина заслужи среброто, след като завърши на 9.5 секунди (3 грешки) след шампионката Христова, а бронзът остана за Олена Хородна с изоставане от 36.3 секунди (4 пропуска).

Лора Христова е на 20 години от Троян, доскоро бе клуб Аякс, а вече е студентка в НСА. Нейни треньори са Цветан Цочев и Момчил Кинов.

Преди година България спечели бронз чрез Христова на суперспринта при девойките от Световното първенство по летен биатлон. Тогава в Руполдинг, Германия младите български биатлонистки завоюваха още едно четвърто, едно пето и едно седмо място.

Лора Христова, Валентина Димитрова и Стефани Йолова спечелиха и бронз за България в щафетата на Световния шампионат за девойки през миналата година в Солт Лейк Сити (САЩ).

По-късно днес в Осрълбе предстои суперспринта за младежи, където в стартовия лист са записани Константин Василев, Васил Зашев, Валентин Карабаджаков, Георги Наумов и Цветан Данаджиев.

Утре в програмата на първенството в Словакия предстоят суперспринтовете за мъже и жени, в тях ще разчитаме на Владимир Илиев, Антон Синапов, Благой Тодев, Даниела Кадева, Мария Здравкова, Антония Григорова.

За събота са насрочени спринтовете за всички възрасти, а в неделя са преследванията за младите и масовите гала стартове за мъже и жени.

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков