Георги Иванов с пояса "Дан Колов"

Вижте резултатите на българина от последния ден

Георги Иванов заслужи за първи път в кариерата си пояса "Дан Колов", стигайки до отличието на едноименния турнир по борба в столичната зала "Асикс Арена".

Европейският шампион до 23 години постигна четири победи в категория до 125 кг на свободния стил, а в последната решителна схватка записа и най-бързия си успех – технически туш за 48 секунди срещу украинеца Юри Идзински. Семьон Новиков пък взе пояса "Никола Петров" за втора поредна година. На финала при 87-килограмовите натурализираният украинец се справи с Йоан Димитров. Новиков вече спечели и първата квота за България за предстоящите Олимпийски игри Париж 2024.

Юлияна Янева бе обявена за най-добра българска състезателка и взе купата при дамите за втора поредна година. Европейската шампионка от 2023 ликува при 68-килограмовите.

В последния ден на надпреварата Стоян Кубатов взе сребро, след като на финала отстъпи пред иранеца Голамреза Фарoкисеняни с 1:5 в категория до 77 кг на класическия стил. На полуфиналите петият от последното световно първенство направи впечатляваща победа срещу номер 1 в света Ибрахим Ганем, с което взе реванш от французина за загубата си на Мондиал 2023.

Ганем не успя да си тръгне с медал от България, след като загуби и битката за бронза - 1:5 срещу Азат Садиков (Казахстан).

Ирена Бинкова пък спечели сребро. На финала при 53-килограмовите тя отстъпи пред рускинята Екатерина Полушчук, бронзова медалистка от световно и европейско първенство. Трети стана и Димитър Георгиев (67 кг) при класиците.

Пети останаха останаха Никол Крумова (53), Несрин Сюлейманова (57) и Георги Аначков (67) в класическия стил.

Световният шампион Стеван Мичич (Сърбия), който триумфира в категория до 61 кг, бе обявен за най-добър чуждстранен борец в свободния стил.

При класиците злато заслужи казахстанецът Адилхан Сатаев, който на финала при 72-килограмовите надделя над олимпийския шампион Мохамадреза Гераи (Иран).

При жените за най-добра чужденка бе определена китайката Синюан Сун, която на финала победи Биляна Дудова.

В турнира участваха близо 200 състезатели от 23 държави.

Следващото голямо предизвикателство за българските борци ще бъде първата олимпийска квалификация в Баку в началото на месец април. Преди това националите ще имат лагери. Състезателите в свободен стил ще бъдат на подготовка в Баку, класиците ще бъдат в Хърватия, а жените - в Благоевград.

Джошуа и Роналдо ще гледат заедно мача между Фюри и Усик

Двамата ще се насладят на историческия мач на живо

България с европейска титла по борба

Стефан Стефанов стана европейски шампион за момчета

Валерия Станчевва ще спори за титлата при 46-килограмовите

Тръпката е на боксовия ринг в битката за абсолютен световен шампион в тежка категория!