В последните години не само слабата игра и липсата на трофеи притесняваха феновете на Левски. Далеч по-голяма бе болката от факта, че няма юноши в първия състав. След генерацията на Живко Миланов, Валери Домовчийски, Николай Димитров-Хичо, Лъчезар Балтанов и Мариян Огнянов, които бяха налагани по времето на Станимир Стоилов, възпитаници от школата така и не успяваха да се утвърдят при мъжете.
ДЮШ доста дълго време лъкатушеше и въпреки успехите в първенствата и спечелените купи - никой от талантите не намираше трайно място в първия отбор. Директорите в школата доста често се сменяха (на поста само в последните 3-4 години се изредиха Бисер Хаздай, Кирил Ивков, Ясен Петров, пак Кирил Ивков, Антони Здравков, за пореден път Кирил Ивков), а в моментa реално няма такъв. Предстои да бъде назначен. Имаше доста рокади и в треньорския състав. Това нямаше как да не даде отражение...
Светъл лъч в последно време бе налагането на Антонио Вутов. А през този сезон и смелото пускане на Борислав Цонев при мъжете, очаква се тенденцията да продължи и през пролетта на терена често да се появява и неговият брат близнак Радослав.
След 39 мача във всички турнири за Левски и 4 реализирани гола Антонио Вутов бе продаден на Удинезе. И то преди да навърши 18 години. От него клубът си гарантира приход от 600 хиляди евро. При това срещу минимални инвестиции. В следващите дни Левски може да продаде Гари Родригес за повече пари - но колко ще е печалбата от холандеца,след като за него бе плащана трансферна сума, взима висока заплата и бонуси? Със сигурност чистите средства, постъпили от него в касата, ще са по-малко от тези от продажбата на младока.
В последните 6-7 години Левски успя да пласира в чужбина няколко свои юноши и от тях прибра нелоши пари - Николай Михайлов (в Ливърпул за около 350 хиляди евро), Валери Домовчийски (в Херта за 1,6 млн. евро), Николай Димитров (в Касъмпаша за 500 хиляди евро), Атанас Курдов (в Байер Леверкузен за 350 хиляди евро), Живко Миланов (във Васлуй за 350 хиляди евро). Като прибавим и парите от Антонио Вутов, общата сума нараства на 3,15 млн. евро. Тя трябваше да бъде далеч по-голяма. Защото очакванията към ДЮШ на Левски нараснаха още повече, след като клубът построи модерен пансион. Заради недалновидна политика, липса на достатъчно подготвени и квалифицирани кадри обаче от "Герена" дълго време не успяха да извадят футболист, който да наложат, развият и продадат за прилична сума. А например Партизан Белград за същия период прибра 10 пъти повече пари за свои кадри.
В момента издръжката на ДЮШ възлиза на около 800 хиляди лева на година. При това почти всички тези средства се покриват от таксите на децата, както и дарения от родители.
Школата на Левски доста дълго време минаваше за най-модерната. Но вече не е така въпреки пансиона. Децата се нуждаят от нов изкуствен терен. На организираното събитие "Синята Коледа" бяха събрани стотина хиляди лева за подмяна на настоящото вече доста износено покритие. Ремонтът е планиран за пролетта. На "Герена" имаха далеч по-грандиозни планове - трябваше да бъдат изградени още две маломерни изкуствени игрища, трибуната на настоящото да бъде разрушена и вдигната отново и да й бъде поставена козирка. Трябваше да бъдат готови и съблекални за ДЮШ, както и прилежащ медицински център. А отделно от това талантите се нуждаят от още един естествен терен, въпреки че нов такъв бе построен. Изобщо ситуацията не е лека.
Учредителите на фенския тръст на Левски вече си поставиха за задача да инвестират в създаването на методика в клуба: привличането на опитни методисти, кондиционни специалисти, създаването на методика за подготовка на играчите и техническо оборудване. В изграждането на академия по образец на европейските клубове. От такава се нуждае Левски. Защото въпреки че най-обсъжданото име в синьо през тази зима е Гари Родригес, то Антонио Вутов заслужава далеч по-голямо внимание. Както и школата на "Герена".
Янаки Димитров, Тема спорт
Янаки Димитров, Тема спорт