След 30 години изгнание славният Академик е на прага на "А" група

"Студентите" победиха с 3:1 Симитли и ще играят бараж за елита срещу Несебър

Академик (София) победи с 3:1 Септември (Симитли) в последния 30-и кръг на Западната „Б” група и си осигури бараж за влизане в „А” група на 22 май. Той ще бъде срещу отбора на Несебър, който остана втори в крайното класиране на Изток.

Така, след 30 години в долните ешелони, „студентите” отново ще имат шанс да атакуват елита, в който имат цели 17 сезона зад гърба си.

Победата днес не дойде обаче никак лесно. Гостите, които се предполагаше, че ще играят в услуга на конкурента Банско, вкараха още в 4-ата минута, след като Костурков реализира дузпа за своя отбор.

В 11-ата минута обаче капитанът на Академик Божов изравни. Той овладя центрирана топка пред наказателното поле и с премерен удар от границата в долния ляв ъгъл направи 1:1.

Въпреки ранното изравняване Академик не успя да вкара втори гол през първите 45 минути, затормозен от защитната игра на гостите.

Втората част обаче започна със страхотен натиск за домакините. В 48-ата минута Божов удари напречната греда, топката попадна след това във Василев, който не успя да вкара от три метра, но кълбото отново се озова в капитана на тима, който хитро копна топката за 2:1 и 400 зрители в квартал „Редута” избухнаха.

След попадението „студентите” продължиха да владеят играта. Така се стигна до 57-ата минута, когато капитанът Божов овладя една топка в наказателното поле, върна я към Будинов, който с премерен удар в долния ляв ъгъл покачи резултата.

До края на срещата домакините успокоиха темпото. В 89-ата минута обаче за момент положението стана напечено, след като Бандев от гостите вкара малко случаен гол от 35 метра след пряк свободен удар.

Все пак, за повече от това време нямаше, и Академик се поздрави с така важната победа без някои основни състезатели в състава.

Баражът за влизане в „А” група ще се играе на 22-и май, най-вероятно в Стара Загора.