1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Румениге: Българският футбол държеше много високо ниво

Румениге: Българският футбол държеше много високо ниво

"В България винаги е имало интересни и качествени футболисти", смята легендата на Байерн

Румениге: Българският футбол държеше много високо ниво
Румениге - о, ка­къв мъж!", беше , заглавието на една песен на английски дует, който възпяваше „секси коленете" на гер­манския играч. А англича­ните не хранят много топли чувства към германците на футбол...

Карл-Хайнц Румениге заслужава всяка добра ду­ма за великата си кариера. През 80-те години той е един от най-силните гер­мански футболисти. Учас­тва на 3 световни първен­ства, в две от които носи капитанската лента и бундестимът стига до финал (1982 и 1986 г.). Още като юноша „Байерн" го купува за 8000 марки, след като в един мач вкарва 16 гола за своя аматьорски тим при победа с 32:0. С гранда от Мюнхен два пъти печели КЕШ (1975 и 1976 г.) и вед­нъж Междуконтиненталната купа. Европейски шампион от 1980 г. Два пъ­ти е кавалер на „Златната топка". Освен в „Байерн" играе в „Интер" и „Cepвeт" има общо 424 мача и 230 гола в клубните си отбори. А в националния е с 95 участия и 45 попадения.

През 1984 г. „Интер" го купува за 11 млн. марки -рекорд, който е надминат същата година само от преминаването на Диего Марадона от „Барселона" в „Наполи" за 24 млн. марки. От 2002 г. Румениге е шеф на Надзорния съвет на „Байерн".
 
- За какво се сещате най-напред, когато чуете за България, хер Румениге?
- България, България... За мачове се сещам, разбира се!
 
- Обикновено германци­те свързват България с мо­рето, плажове, почивка.
- Това звучи добре, но... Съжалявам, млади човече. Аз свързвам вашата страна с работа, тоест с футбол. По­мня още един мач с нацио­налния отбор в София. Спе­челихме с 3:1, аз вкарах два гола (б.р. -Румениге греши -в световна квалифинация на 2 декември 1980 г. той отбелязва едно попадение, а две са на Манфред Калц). Ако не ме лъже паметта, на следващата година Бълга­рия гостува в Дюселдорф, спечелихме с 4:0 и аз пак вка­рах два гола... Като се замисля хубави спомени имам от България, нали?
 
- Ако добавите и успеха на „Байерн" над ЦСКА в полуфинала за Купата на европейските шампиони през 1981 годи­на...
- Какъв мач бе­ше в София, Бо­же мой! До 15-ата минута губихме с 0:3, нали?
 
- Ако трябва да бъдем точни - до 18-ата.
- Каква е разликата? Още не се бяхме изпотили, а три пъти бихме центъра. Затова после ни се наложи здраво да изпотим фланелката, за да постигнем приличен резултат (б.р. -4:3 за ЦСКА). Не вкарах гол тогава, но подадох за един, доколкото си спомням. В реванша обаче нямахме проблеми (б.р. - 4:0 за „Байерн").
 
- Трудно ли се играеше срещу българи тогава?
- Естествено! Но това не ни пречеше да постигаме добри резултати. Да гостуваш в София, беше ужасно, но аз си вкарвах головете. Българ­ският футбол държеше много високо ниво. Тъжно е, че не се запази така. След четвъртото място на световното пър­венство в САЩ не се сещам за други успехи на България. Така ли е?
 
- Така е за съжаление.
- А какви футболисти имаше България като Георги Ди­митров, Димитър Пенев си спомням... Не ме карайте да изброявам, защото ще пропусна някого.
 
- Споменавате имена са­мо на защитници.
- Явно е имало защо да ги запомня. Не беше лесно да се играе срещу българи, въ­преки че имах късмета често да им вкарвам голове.
 
-Показвате добра памет. Интересно дали помните всичките си голове в кариерата си.
- Всички може би не, но помня много.
 
- И кой е най-красивият?
- Най-красивият за съжа­ление си остана незачетен. Играех за „Интер" и вкарах с една фантастична зад­на ножица срещу „Глазгоу Рейнджърс". И един германски съдия отмени гола. Представяте ли си? Точно германец да не признае най-красивият гол в кариерата ми. А той си беше напълно редовен. Щеше да бъде обявен за най-красивия гол на века в Италия...
 
- Гневът блика от думите ви, сякаш още не ви е мина­ло.
- По-добре да не се се­щам... Дайте да продължим нататък.
 
А кой от головете ви е най-важният?
- И за него нямам съмне­ние. На световното през 1982 г. играехме срещу франция на полуфинал. След 1:1 в ре­довното време в продълженията французите бързо ни вкараха два гола и губехме с 1:3. Бях контузен, но ме пуснаха на пожар и само 30 секунди по-късно намалих резултата. После изравнихме и спечелихме с дузпи. Това е най-важният ми гол, защото без него щях­ме да загубим и нямаше да играем на финала. 
 
-Говорите за онази паметна нощ в Севиля...
- Да - първият мач в историята на световни първенства, решен с дузпи. Един от най-добрите на мондиалите за всички времена!
 
- Какво ще кажете за сблъсъка между Шумахер и Батистон, който можеше да има трагични последствия?
- Беше шокиращо. Стана инцидент от ситуация, която не изглеждаше толкова опасна. Уплаших се, че с французина може да се е случило нещо много, много лошо. За късмет нещата не се оказаха толкова трагични.
 
- Какво се случи после в съблекалнята?
- При нас настроението беше супер, защото се кла­сирахме за финала. Но тряб­ва да ви кажа, че с Тони Шумахер отидохме при францу­зите да питаме как е Бати­стон. Казаха ни, че са го от­карали в болница, но състоя­нието му е стабилно и под кон­трол.
 
- А Шумахер за­яви, че щом е счупил пред­ните зъби на Батистон, ще му купи златни.
- Предполагам, че това е плод на емоция и напреже­ние. Не можете да си пред­ставите какво ни беше тога­ва.
 
- Германия спечели пър­вия мач на световни пър­венства, решен с дузпи. И оттогава изглежда непо­бедима с дузпи. Защо?
- Знаете ли, ние, герман­ците, имаме много здрави нерви. Много!
 
- Само със здрави нерви ли се вкарват дузпи?
- Без здрави нерви не става. Ние сме побеждавали често с дузпи, без да сме се занимавали с тях много специално. Трябва да знаете, ( че е страшно трудно да се тренират дузпи. Едно е да се упражняваш, друго - да застанеш пред пълния стадион, пред вратаря и вратата, която ти изглежда малка като миша дупка. Трябва да излъжеш вратаря и да вкараш топката в нея. От твоя удар зависи дали отборът ще спечели или загуби. За това кръвта във вените ти трябва да тече студена като лед, а опънатите нерви да са яки като стоманени въжета. Ние, германците, имаме такъв футболен манталитет.
 
- Вие играхте два финала на световни първенства и двата пъти загубихте. Защо се получи така? 
- Първият през 1982 г. беше заслужено спечелен от Италия с 3:1, въпреки че по­ведохме в резултата. Това беше по-силният отбор, имаше ден, игра по-добре. Аз мисля феърплей и когато съперникът те превъзхож­да, загубите трябва да се приемат. През 1986 г. срещу Аржентина беше по-раз­лично. Губихме с 0:2, израв­нихме за 2:2, но допуснахме една тактическа грешка, Марадона ни се изплъзна, подаде на Буручага и ни вка­раха още един гол. Ако бях­ме стигнали до продълже­ния, имахме много добри шансове да спечелим.
 
- Това беше последният ви мач за националния от­бор. Предварително ли го бяхте решили?
- Да. Знаех, че играя за последно с германската фланелка. Имах късмет да го направя пред повече от сто хиляди зрители на стадион „Ацтека" в Мексико сити и да участвам във велик мач. На терена си помис­лих, че трудно ще намеря по-добро място от това да сложа край на международна­та си кариера. Жалко, че купата ни се из­мъкна.
 
- Италия на Паоло Роси и Дино Дзоф от 1982-ра или Аржентина на Диего Ма­радона през 1986-а беше по-силен съперник?
- Като отбор Италия беше по-силен. Но Аржентина имаше Марадона, а той ви­наги прави разликата.
 
- Кои бяха най-добрите футболисти по времето на вашата кариера?
- Най-великият играч бе­ше Марадона. Вечно ще се води дискусията дали Пеле или Марадона е най-добър за всички времена. Играл съм и срещу Пеле, когато той беше в „Космос" (Ню Йорк). Трябва обаче да ви кажа, че Марадона беше уникален, невероятен фут­болист! Единствен...
 
- Мнозина сега сравня­ват Меси с Марадона.
- Лео Меси е супериграч, но не е направил големи ма­чове за националния отбор. А това е важно. С „Барселона" той печели всичко, a с националния-не. Докато не вземе нещо голямо от световно първенство, сещате се какво, е трудно да бъде сравняван с Марадона. He забравяйте, че Аржентина се класира и на финала на мондиала през 1990 г. благодарение на Диего. Големите играчи трябва да имат и големи купи. Не само в клубните, но и в националните отбори.
 
- Искате ли да видите футболист като Меси с фланелката на „Байерн"?
- Меси наистина е уникат, но аз мисля, че никога няма да напусне „Барселона". Той е отишъл там 13-годишен и съм сигурен, че ще остане до края на кариерата си. Когато имаш такъв футболист в отбора си, никога не го продаваш.
 
- Какви цели гоните днес като ръководител в „Байерн"?
-Основните са две-спортният успех и финансовият баланс. Във футбола днес е важно   не
толкова да имаш много пари, а да ги управляваш добре. Да харчиш разумно и не повече от това, което получаваш. Мисля, че „Байерн" е един добър пример как може да се постигат спортни успехи и в същото време клубните финанси да са под строг контрол. От десет години водим печеливша финансова политика и отчитаме печалба всеки сезон.
 
- Можете ли да си представите   скоро   български играч    с    екипа    на „Байерн"?
- В момента няма конкре­тен футболист в плановете ни, но не бих изключил по­добна възможност. Наблю­даваме непрекъснато пазаpa за играчи, които могат да представляват интерес за нас. А винаги е имало български футболисти с добри качества, които са били интересни. Въпросът е в конкретен момент ние да имаме нужда точно от такъв човек и
да има благоприятни об­стоятелства за трансфер.
 
- Появи се информация в германските медии, че Бербатов е интересен за „Байерн".
- Имаше такава информа­ция, но тя не беше сериозна. Аз винаги съм го харесвал, най-вече когато играеше в „Байер" (Леверкузен).
 
- Помните ли Емил...
- Костадинов! Разбира се. Беше много важен играч за нас. Помня как го взехме, играеше под наем в „Ла Коруня". Скоро го срещнах за­едно с моя голям приятел Михаил Касабов на един мач на „Байерн" в Шампион­ската лига. Срещу „Наполи" или „Виляреал", не помня точно. По това време беше в Мюнхен и ни гостува. Хубава среща, защото с него и с Франц Бекенбауер на треньорската скамейка спечелихме купата на УЕфА през 1996-а . Беше силен футболист  и  безупречен професионалист.
 
- Каква роля играят па­рите във футбола днес?
- Огромна. Без пари няма трансфери, няма футболисти и не може да се конструира качествен отбор. Има два начина да се създа­де такъв тим. Първият е да се купуват силни играчи, вторият - да се произвеждат. В „Байерн" правим и двете.
 
- За голямото съперни-чество между „Барсело­на" и „Реал"какво смята­те?
- В Испания съществуват само тези два отбора. Останалите са зрители на техния двубой за шампионската титла. Което означава, че инте­ресните мачове са само между „Барселона" и „Реал" - в първенството, за купата и в Шампионската лига. А аз харесвам силните и емоционални турнири със сил­на конкуренция... Фаворит в първенството е „Реал" (Мадрид), фаворит в Шам­пионската лига обаче е „Барселона".
 
- А фаворитът ви за европейското?
- Испания и Германия. Сега е по-трудно да се стане европейски шампион, от­колкото световен.
 
- Как прекарвате сво­бодното си време?
- Със семейството. Оби­чам да чета, да гледам фут­бол и филми.
 
- Хубав нов филм?
- „Речта на краля" - супер-филм, препоръчвам ви го горещо.
Ново чешко препятствие пред Лудогорец в Европа

Мачът може да проследите и с NOVSPORT.COM

Томаш с промени в атаката на ЦСКА

Годуин Коялипу и Аарон Лея Исека водят нападението срещу Септември

Йовичевич: Утре ще покажем нашата амбиция

Треньорът на Лудогорец говори преди сблъсъка с Виктория Пилзен

Левски пусна на търг три тениски, парите отиват за две каузи

Екипите са от мача с Арда и са на Майкон, Маркович и Марин Петков

Полицията в Пловдив със специални мерки за Ботев - Левски

Въвеждат се временни ограничения на движението около "Колежа"

Фен на Спартак Варна зададе въпрос на Павлин Николов

Богомил Ганчев иска отговори от собственика на "соколите"

Павлин Николов: Има два пътя пред Спартак Варна

Президентът на Спартак Варна съвсем скоро официално ще се оттегли от "Коритото"

Александър Димитров обяви списъка на България U21 за последните квалификации

Националният ни отбор се изправя срещу Германия и Израел

Хебър благодари на Роман Цветков за оцеляването на клуба

Ръководството на тима изрази благодарности към помощта от местния бизнесмен