Преди старта на новия сезон не само в Първа лига, а и в другите европейски първенства съдиите получиха нови насоки за определени ситуации, които влизат в сила от предстоящия сезон. Българските рефери вече минаха през задължителния семинар, който Съдийската комисия организира преди началото на шампионата.
Разбира се има промени, които по-скоро ще останат незабелязани от редовия зрител и те по-скоро се отнасят за детайли в съдийството. Има и такива обаче, за които предварително трябва да се знае, за да не се стига до въпроси защо и как....
Играта с ръка
Тук по-скоро се засяга играта с ръка в и около наказателното поле и показването на жълт картон. Според новите директиви жълт картон, за игра с ръка в наказателното поле, ще се показва само при два случая – когато действието е умишлено и преднамерено и играта с ръка спира директен удар към вратата или пас към съотборник е спрян умишлено и по този начин е спряна обещаваща атака. Във всички останали случаи за футболистите няма да има официално предупреждение, независимо, че ще бъде отсъдена дузпа или пряк свободен удар, ако действието е извън наказателното поле.
Обяснението на реферите е, че в много от случаите ударите към вратата не са спиране на обещаваща атака и биха били пресечени от бранители, уловени с лекота от вратаря или просто топката не е в очертанията на вратата.
Засада
Тук насоките са свързани със ситуации, в които играч, който е в положение на засада, получава топката от противник. Прави се тънката разлика между това доколко докосването от защитника е контролирано или не.
Ако защитник играе с топката, но ясно се вижда, че той е могъл да реагира по-адекватно, топката лети дълго време, той е стъпил здраво на двата си крака и т.н., отиграе лошо и топката попадна у съперник, който е в положение на засада, такава не се маркира.
Ако обаче защитникът играе с топката, но е ясно, че не е в състояние да я контролира, вижда я в последния момент или прави опит да играя с нея с последни сили и я докосва, тогава засада ще бъде маркирана.
Умишлени трикове – непряк свободен удар
Както знаем една от големите промени, която настъпи преди години, е възможността вратар да хване топката с ръце, ако му бъде върната само с глава или гърди от съотборник. Ако обаче този съотборник умишлено си повдигне топката и я върне към вратаря с глава и той я хване се отсъждаше непряк свободен удар.
Сега обаче от УЕФА напомням, че това действие се санкционира дори, ако вратарят не играе с ръце. Тоест, ако защитник си повдигне топката с крак и с глава я върне към вратаря, но тоя не я хване и продължи да играе – то това трябва да бъде непряк свободен удар и жълт картон за полевия играч, който е направил т.нар. трик. Счита се, че по този начин се демонстрира неспортсменско поведение, което цели заобикаляне правилата на футболната игра.