Новото футболно първенство ще бъде с12 или 14 отбора и плейофна фаза. Броят зависи изцяло от клубовете, получили лиценз. Ако 15 отбора бъдат лицензирани, то шампионатът ще е с 14, като групата ще бъде попълнена по спортен принцип.
Това са основните рамки, приети след редица срещи между холандската фирма „Хиперкюп", БФС, клубовете и различните заинтересовани страни. От компанията имат една седмица, в която събраните данни ще бъдат компютърно анализирани. На 7 юни ще бъдат представени конкретните най-добри опции, а заинтересованите клубове ще гласуват. Новият формат ще бъде приет с мнозинство от 60%. На 8 юни изпълнителният комитет на БФС ще приеме новия формат. Сезон 2016/2017 трябва да стартира на 23 юли.
„Анализ на данните показва, че мачовете в България не трябва да започват след 20 часа. В много от градовете и градският транспорт не се движи след този час, което също е проблем за посещаемостта", обясни представителят на „Хиперкюп" Питър Нювенхус.
„Българинът ходи на стадиона, когато мачът е със залог. Това е свързано и с манталитета. Неслучайно и близките страни бягат от формата с мачове всеки срещу всеки. Мнозинството от клубовете е за първенство с две фази", разясни още той.
Ако новата суперлига е с 12 отбора, почти сигурно след редовната фаза тя ще се раздели на две шестици. Първите 6 играят за титлата, вторите за спасение. При тази схема най-вероятно 1 отбор изпада директно, а два ще играят плейоф за спасение с втория и третия от „Б" група.
Класираният на 7-о място обаче ще има допълнителен стимул - да предизвика в един мач тим от топ 6 - последния с евроквота от първенството, за класиране в Лига Европа. Домакин ще е отборът от първата шестица.
При вариант на първенството с 14 отбора се открояват две опции - „американска и датска. Американски наричаме модела, при който след редовната фаза отборите се разделят на първа шестица и втора осмица, но в борбата за оцеляване влиза нокаут система с елиминация по подобие на плейофите в НБА. 7-ият от редовния сезон среща 14-ия, 8-ият - 13-ия, и т.н. Идеята е да се играе до 2 победи в 3 мача, но има и предложение победителят да се излъчва по стандартната схема за турнирите в две срещи. Победителите продължават в плейофи до излъчване на 7-ия в крайното класиране. Той отново играе мач срещу отбор от топ 6 за място в Лига Европа. Загубилите продължават битката до излъчване на изпадащите директно и стигащите до плейоф с отбор от „Б" група.
Датският модел е с разделяне след редовната фаза на първа шестица и две отделни групи по 4 отбора. В тях 7-и, 10-и, 11-и и 14-и играят 6 мача всеки срещу всеки, а същото правят и 8-и, 9-и, 12-и и 13-и. Точките от редовната фаза са анулирани. Изготвя се ново класиране. Първите два отбора от групите се срещат на кръст, а победителите играят за класиране на 7-о място. 7-ият предизвиква последния с евровиза от топ 6 за място в Лига Европа. Третият и четвъртият в групите продължават спора кой изпада директно и кой ще има плейоф с тим от „Б" група.
Идеята при всички модули е една - отлагане на развръзката до последно. Всяка спечелена точка ще се премира от разпределението на тв правата. Ако отбор от топ 6 загуби плейофа за Лига Европа, губи само евровизата, но не и заработените пари от точки.
Вторият ешелон почти сигурно ще е от 16 отбора. Обсъжда се разделяне на две осмици след редовна фаза.