Министър Кралев: Изискванията за лиценз не са високи, не видях представител на някого от водещите клубове (ВИДЕО)

„Мисля, че сме на път да вземем правилното решение за развитието на професионалния футбол в България”

Министър Кралев: Изискванията за лиценз не са високи, не видях представител на някого от водещите клубове (ВИДЕО)

„Срещата дойде абсолютно навреме, с оглед на потребностите от реформи в българския футбол.”

Така министърът на спорта Красен Кралев обясни идеята за нов формат на елитното ни първенство след дискусия с БФС и представители родните клубове.

„Моята оценка е, че от БФС добре са си подготвили добре, написали са си домашното. Поканили са експерти, които дадоха брилятни примери с първенства като Дания, Холандия и Белгия, оправили си първенствата. Това показва, че се е работило доста сериозно. Такава бе и оценката на клубовете. Всички успяха да се изкажат, имаше и 5-6 кмета горе на срещата”, посочи още Кралев, а после отчете и липсата на Александър Тодоров, изпълнителен директор на ПФК ЦСКА.

„Не видях някои от представителите на водещите футболни клубове. Дано са пратили нужните хора ,които да им кажат дословно какво точно се е говорило. Всички ще бъдат равни пред процедурите, без изключения.”

„Иначе се коментираха форматът на първенството, а и ролята на държавата. Ние ще направим всичко да подкрепим тези промени и да подпомогнем спортната инфраструктура. Разбира се, в рамките на нашите възможности.Част от клубовете са търговски дружества, няма как да им се дават стадиони, но мисля, че имахме консенсус как да продлъжим напред. Там, където има възможност, ще помогнем.”

„Проблемът е, че в момента в България има клубове, съществуващи като акционерни дружества, иначе може да се намери решение за общинските терени и стадиони. Наясно сте, че няма как да финансираме 15 стадиона с по 20 млн. лева. Говорим за помощ, благодарение на която да може да се провеждат нормално футболни мачове.”

„Кметът на Балчик каза нещо интересно, след като стана ясно, че за миналата година клубовете от „А” група са на загуба с 50 млн. лева. Той попита „представяте ли си колко терена можеха да се направят с тези средства”, което ме впечатли. Защото ние знаем какво се очаква от нас, но и самите клубове трябва да кажат дали са готови да участват в професионалния футбол. Вече трябва да се спазват правилата.”

„Повечето въпроси тук са свързани с един отбор (ЦСКА), но аз видях, че всички клубове получават равни условия да кандидатстват за професионален лиценз. Вече въпросите за всеки клуб трябва да бъдат насочени към собствениците. Ще успеят ли те така да се организират, че да отговарят на професионалния лиценз. Има минимални изисквания, които съвсем не са големи. Издръжката на един отбор не може да е по-малка от 2 млн. лева. Затова са натрупвани тези задължения, защото ако нямаш пари, не можеш да правиш професионален футбол. Започваш да дължиш на всички и така затъват останалите около теб. Спомняте си колко отбора бяха фалирани, но сега никой не пита за тях. Ако искаме да направим проект, който се продава, да имаме школи и всичко останало, трябва да спрем с компромисите. Видя се, че няма как да прогресираме. Ако в момента няма нужната инфраструктура, то може клубът да си намери стадион, където да играе, докато си оправи базата”, посочи още министърът.

„Като цяло моята оценка за дискусията е много висока. Имаше интересни предложения и анализи, всичките конструктивни. Мисля, че сме на път да вземем правилното решение за развитието на професионалния футбол в България.”

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки