3. Лудогорец дебютира в групите на Лига Европа с магическа победа над ПСВ в Айндховен! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Шампионът от Разград спечели с 2:0 в Холандия и постигна исторически успех за българския клубен футбол

Лудогорец дебютира с гръм и трясък в групите на Лига Европа и победи ПСВ Айндховен с 2:0 насред „Филипс стейдиъм”. Играчите на Стойчо Стоев взеха скалпа на холандския гранд в първа среща от група „Б” и спечелиха историческа първа българска победа над ПСВ в европейските турнири. Безяк откри резултата почти от центъра след час игра, а в 74-ата минута Мисиджан удари греда, но при добавката бе точен за 2:0.

Двата гола бяха първи за български отбор въобще срещу ПСВ в Европа, като до момента „филипсите” бяха играли 4 мача срещу родни клубове, бяха спечелили три при едно реми и нито един допуснат гол в тяхната мрежа.

Лудогорец обаче промени историята тази вечер.

В неделя ПСВ Айндховен играе голямо дерби с Аякс в Ередивизи и явно Филип Коку бе решил да спести част от силите на играчите си за предстоящия сблъсък.

През първото полувреме и двата отбора имаха чудесни шансове да поведат, но не ги използваха.

Напук на очакванията Лудогорец започна много по-силно и пропиля 100-процентово положение за гол още във втората минута. Мисиджан финтира и центрира отляво, вратарят Зоет изби лошо с една ръка, Марселиньо овладя на 10-ина метра пред вратата, но заложи на силата и волето му мина покрай лявата греда.

Това положение стресна малко домакините и те изнесоха играта по-напред. След 6 минути капитанът на „орлите” Светослав Дяков необмислено ритна леко Бакали в наказателното поле и разградчани имаха късмет, че словашкият рефер Иван Кружляк си замълча.

Марселиньо стреля неточно от средна дистанция, а българският шампион не се възползва от колективна грешка на вратаря и защитата на домакините.

Депай нацели стената от пряк свободен удар в 17-ата минута, Владо Стоянов боксира с една ръка отскочилата топка и се наложи Александър Барт да чисти добавката към празната врата.

Минута по-късно добро двойно подаване изведе Джетро Вилемс отляво в наказателното поле, но Барт отлично му попречи да стреля.

Точно в средата на полувремето Ариас направи много груб шпагат в краката на Мисиджан на тъча, а съдията дори не отсъди нарушение.

Безяк и Абало комбинираха добре, но пасът на испанеца бе неудобен и таранът не успя да овладее сам срещу вратаря.

Барт покри грешка на Мантула, който изпусна Матавц, а след последвалия корнер капитанът Брума бе оставен сам да стреля на втора греда и шансът бе на страната на Лудогорец, защото топката мина от грешната страна на гредата.

Положенията валяха в края на първата част. Мисиджан пусна за Марселиньо, той хитро прескочи за Ешпиньо, защитник направи шпагат, топката рикошира в крака на Ешпиньо и късметлийски се озова право в ръцете на стража Зоет, който бе излязъл да скъси ъгъла при евентуален удар.

Владо Стоянов умело боксира удар на Депай след солов рейд, а Безяк засече остро центриране на Абало преди бранител да блокира в корнер.

След почивката обаче Лудогорец не прости на своя съперник и с два гола стигна до исторически успех.

И втората част започна с пропуски.

Депай елиминира Шоко на фланга, а Тим Матавц засече с едно докосване покрай дясната греда на Стоянов, който само изгледа.

5 минути след паузата Абало и Ешпиньо отиграха страхотно двойно подаване, Ешпиньо изведе Абало с пас над защитата, испанецът изскочи сам срещу вратаря, но стреля право в тялото му.

Депай пусна за Тойвонен отляво, финландецът опита нещо средно между удар и центриране и с доза късмет Владо Стоянов изчисти с крак, въпреки че топката вече бе зад него.

След час игра Марселиньо даде дълъг пас за Мисиджан, вратарят Зоет излезе и изчисти, но почти от центъра Роман Безяк с едно докосване прехвърли точно в опразнената врата за 1:0 и Лудогорец повярва, че може да бие именития си съперник.

Жи Сунг Парк влезе в игра и веднага центрира на главата на Маравц, който засече на сантиметри покрай дясната греда.

В 74-ата минута Безяк стреля, щастлив рикошет прати топката в краката на свободния Мисиджан, техничният удар на крилото срещна далечната греда, но той не се отказа, настигна пак кълбото и с втори нисък удар бе точен за 2:0, с което подпечата една историческа победа за българския футбол.

До края Стоянов се намеси брилянтно след силен шут на резервата Шаарс, а Мишо Алексндров едва не удвои с удар от малък ъгъл, но трите точки заминават за Разград, а ПСВ бе изпратен с освирквания от своята публика.

„Българи, юнаци” огласи Айндховен при последния съдийски сигнал за страхотната победа на Лудогорец.

В другия мач от група "Б" Динамо (Загреб) се издъни у дома и загубу с 1:2 от Черноморец (Одеса).

На 3 октовмри Лудогорец посреща Динамо (Загреб) и ще търси реванш за залощастния сблъсък с хърватите, които им попречиха да влязат в групите на Шампионска лига.