3. Левски „възкръсна” в Рим – 1:0 над Лацио

Левски „възкръсна” в Рим – 1:0 над Лацио

Йовов донесе първата победа за България в Лига Европа след хубав гол в 61-ата минута. Това е и първа победа на наш тим в Италия.

Българският шампион Левски вкара първи гол и постигна първа победа в турнира Лига Европа, след като надигра с минималното 1:0 тима на Лацио. Срещата се проведе на „Стадио Олимпико” във Вечния град и бе от програмата на 6-ия последен кръг от груповата фаза на надпреварата.

Двубоят започна с лек превес за тима на Лацио, но чисти голови положения в началото липсваха. Първият точен удар в една от двете врати дойде в 12-ата минута и бе дело на Христо Йовов. Тогава той проби през центъра, стреля силно с левия крак от границата на наказателното поле, но Муслера спаси. В 18-ата Барони изведе Макинва очи в очи с Митрев, но вторият е бил в положение на засада, която бе правилно маркирана от рефера.

С течение на времето „сините” изравниха играта и на моменти дори имаха териториално предимство. В 25-ата минута Елисеу пробва удар със задна ножица, но той бе много слаб и не затрудни Митрев. Така дойде 30-ата минута, когато Зе Соарес пропусна най-чистото положение за първото полувреме. Тогава той проби отдясно, подаде на Йовов в наказателното поле, Ицо се спъна в топката и тя се върна в бразилеца, който не успя да уцели вратата от около 9 метра. В 33-ата Йовов получи правото да изпълни фаул от страхотна позиция, но шутът му премина над напречната греда на Муслера.

В 35-ата минута Лацио пък пропусна своята най-добра възможност за първата част. Тогава Макинва върна от самата аутлиния към дъгата на наказателното поле, където Перпетуини шутира с десния крак, но топката излезе високо над напречната греда на Божидар Митрев. До почивката не се случи нищо по-интересно и първото полувреме завърши при нулево равенство.

Втората част започна с предимство за българския шампион и в 50-ата минута „сините” можеха да открият резултата, след като Живко Миланов центрира отдясно, Милиев игра с глава, но кълбото премина на сантиметри от лявата греда на Муслера. В 59-ата резервата Жоазиньо стреля страхотно от далечна дистанция, но стражът на „орлите” в последния момент изби в корнер.

Така дойде 61-ата минута, когато Тасевски изведе Йовов по страхотен начин сам срещу Муслера, а Бижутера технично копна кълбото над плонжиралия вратар на Лацио, откривайки резултата и пращайки 1500-те „сини” фенове на „Олимпико” в екстаз – 1:0.

След гола българите се прибраха в своята половина и започнаха да чакат възможността си на контраатака. В 64-ата минута Баронио стреля силно след заучено изпълнение на фаул, но не намери очертанията на вратата на Божидар Митрев. В 73-ата, точно след една хубава контраакция, Сърмов отправи зверски шут от далечна дистанция, който за нещастие на „сините” срещна напречната греда.

След това положение темпото на игра поспадна, но в 85-ата минута Лацио все пак можеше да изравни. Тогава Скалони центрира опасно отляво, Еусебио игра с глава, но изстрелът му бе много слаб и не затрудни Митрев.

До края на двубоя българите успяха да запазят резултата непроменен и така се поздравиха с изключително престижна победа с 1:0 над Лацио в Рим.

Въпреки победата Левски остана на последното място в Група „G” с актив от 3 точки, докато „орлите” завършиха 3-и с 6 спечелени точки.